Իսրայելը ՀԱՄԱՍ-ին մեկ շաբաթ է տվել հրադադարի առաջարկն ընդունելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իսրայելը ՀԱՄԱՍ պաղեստինյան շարժմանը մեկ շաբաթ է տվել հրադադարի առաջարկն ընդունելու համար, հակառակ դեպքում երկիրը ռազմական գործողություն կսկսի Գազայի հատվածի Ռաֆահ քաղաքում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝այս մասին հայտնում է «The Wall Street Journal»-ը ՝ հղում անելով իր աղբյուրներին:
Ավելի վաղ պարբերականը հայտնել էր, որ Գազայի հատվածում ՀԱՄԱՍ-ի առաջնորդ Յահյա Սինվարը չի համաձայնի Իսրայելի հետ հրադադարի մասին գործարքին, եթե այն չպարունակի պատերազմն ավարտելու հուսալի ծրագիր:
Ինչպես նշում է  պարբերականը, վերջին առաջարկը նախատեսում է մինչև 40 օր տևողությամբ հրադադարի նախնական շրջան, որի ընթացքում ՀԱՄԱՍ-ը ազատ կարձակի մինչև 33 պատանդների ՝ երկարաժամկետ հրադադարի շուրջ հնարավոր հետագա բանակցություններով: Հաջորդ փուլերը կներառեն առնվազն վեցշաբաթյա հրադադար, որի ընթացքում ՀԱՄԱՍ-ը և Իսրայելը կպայմանավորվեն պատանդներին ազատելու և ռազմական գործողությունների դադարը երկարացնելու մասին, որը կարող է տևել մինչև մեկ տարի:

Israel gives Hamas a week to strike a deal or Rafah offensive will begin
YEREVAN, MAY 3, ARMENPRESS.  Israel has given Hamas a week to agree to a cease-fire deal or it will go ahead with its military operation in Rafah,  The Wall Street Journal reports.
The newspaper reported earlier that the top leader of Palestine’s radical movement HAMAS in the Gaza Strip, Yahya Sinwar, would not accept a ceasefire deal with Israel if it did not contain "a credible path to ending the war."
According to the report, the offer would include a first phase lasting up to 40 days in which up to 33 Israeli hostages would be released. Around this time, the sides would begin negotiations for a more permanent ceasefire. The second phase would last for at least six weeks and see the sides agree to a larger hostage release and commit to a further pause in fighting that could last up to a year.