ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Մակունցը մասնակցել է Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական Ընկերակցության խորհրդի նիստին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լոս Անջելես աշխատանքային այցի շրջանակներում ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպան Լիլիթ Մակունցը հանդիպել է Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու ԱՄՆ Արևմտյան թեմի առաջնորդ Տ. Հովնան արքեպիսկոպոս Տերտերյանին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ դեսպանության «Ֆեյսբուք»-ի էջը տեղեակացնում է, որ հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստան-ԱՄՆ երկկողմ հարաբերությունների, Հայաստան-սփյուռք գործակցության, ինչպես նաև Լոս Անջելեսի հայ համայնքին առնչվող հարցերի վերաբերյալ:
Ըստ աղբյուրի՝ նույն օրը դեսպան Մակունցն այցելել է Մերդինյան Հայ Ավետարանչական վարժարան, տնօրեն Սյուզի Օհանյանի ուղեկցությամբ շրջել դպրոցում, ինչից հետո մասնակցել Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական Ընկերակցության խորհրդի նիստին:
Նշվում է, որ նիստի ընթացքում դեսպան Մակունցը հանդես է եկել ծավալուն ելույթով՝ անդրադառնալով ինչպես Հայաստան-ԱՄՆ երկկողմ օրակարգի ու ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության ուղղություններին, այնպես էլ՝ Հայաստանի շուրջ անվտանգային իրավիճակին ու խաղաղության օրակարգին:

Посол РА в США Макунц приняла участие в заседании Совета Армянской Евангелической Ассоциации Америки
Посол РА в США Макунц приняла участие в заседании Совета Армянской
Евангелической Ассоциации Америки
В рамках рабочего визита в Лос-Анджелес посол Армении в США Лилит Макунц встретилась с главой Западной епархии Армянской Апостольской Святой Церкви архиепископом Овнаном Тертеряном.
Как передает Арменпресс,  на странице посольства в Facebook сообщается, что в ходе встречи собеседники обменялись идеями по двусторонним отношениям Армения-США, сотрудничеству Армения-Диаспора, а также рассматривались вопросы, касающиеся армянской общины Лос-Анджелеса.
Согласно источнику, в тот же день посол Макунц посетила Армянский евангелический колледж Мердиняна, осмотрела школу в сопровождении директора Сьюзи Оганян, а затем приняла участие в заседании Совета Армянской евангелической ассоциации Америки.
Отмечается, что в ходе заседания посол Макунц выступила с обширной речью, затронув как направления двусторонней повестки дня Армения-США и стратегического диалога РА-США, так и ситуацию безопасности вокруг Армении и мирную повестку дня.