Վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի նվազեցման պայմաններում վարկերի տոկոսադրույքները չեն նվազել. ԿԲ նախագահ
Վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի նվազեցման պայմաններում վարկերի
տոկոսադրույքները չեն նվազել. ԿԲ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի նվազումը դեռ չի հանգեցրել վարկերի տոկոսադրույքի նվազման: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ապրիլի 30-ի ասուլիսում այդ մասին հայտարարեց ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը:
«Վարկերի տոկոսադրույքի էլաստիկությունը ձևավորվում է ժամանակի ընթացքում: Եթե կհիշեք՝ երբ տոկոսադրույքը (վերաֆինանսավորման – խմբագր.) 4.25-ից բարձրացրեցինք մինչև 10.75, այսինքն 6.5 տոկոսով, վարկերը բնավ չավելացան նույն չափով՝ շատ ավելի նվազ չափով ավելացան: Հիմա մենք այդ պիկից կրճատել ենք արդեն 2.5 տոկոս: Տեսնում ենք, որ մեր տոկոսադրույքի նվազեցումը որոշակի ազդեցություն է ունեցել պետական պարտատոմսերի շուկայի վրա: Մեր նախորդ որոշումից մինչև այս պահն ընկած ժամանակահատվածում, որը մոտավորապես 6-7 շաբաթ է, եկամտաբերության կորը որոշակի նվազել է: Բայց վարկերի մասով այս պահի դրությամբ տոկոսադրույքի էական նվազում դեռ չունենք»,- նշեց ԿԲ նախագահը:

Процентные ставки по кредитам не снизились в условиях снижения ставки рефинансирования: председатель ЦБ
Процентные ставки по кредитам не снизились в условиях снижения ставки
рефинансирования: председатель ЦБ
Снижение ставки рефинансирования пока не привело к снижению процентной ставки по кредитам. Как сообщает Арменпресс, об этом сообщил на пресс-конференции 30 апреля председатель Центрального банка Армении Мартин Галстян.
“Эластичность процентной ставки по кредиту формируется с течением времени. Если вы помните, когда мы подняли процентную ставку (рефинансирования – ред.) с 4,25 до 10,75, т.е. на 6,5 процентных пункта, кредиты не увеличились на ту же сумму, они увеличились на гораздо меньшую сумму. Сейчас мы уже снизили 2,5 процента от этого пика.
Мы видим, что снижение ставок оказало определенное влияние на рынок государственных облигаций. Между нашим предыдущим решением и настоящим моментом, то есть примерно 6-7 недель, кривая доходности несколько выровнялась. Но что касается кредитов, то существенного снижения процентной ставки у нас пока нет”, - сказал председатель ЦБ.