Թրամփը պլանավորում Է հավելյալ 7,2 մլրդ դոլար ուղղորդել Մեքսիկայի հետ սահմանի պարսպմանը. WP
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը մտադիր Է այս տարի լրացուցիչ 7,2 միլիարդ դոլար ուղղորդել Մեքսիկայի հետ սահմանին արգելապատի կառուցմանը: Հունվարի 13-ի երեկոյան այդ մասին հայտնել Է The Washington Post (WP) թերթը՝ վկայակոչելով Միացյալ Նահանգների վարչակազմի ներքին պլանավորման՝ իր ստացած տվյալները:
Ինչպես նշել Է հրատարակությունը, միջոցները կուղղորդվեն մինչեւ 2022 թվականի գարունը 885 մղոն (ավելի քան 1400 կիլոմետր) արգելափակոցների կառուցմանը: Այս տարվա վերջին, մասնավորապես, պլանավորվում Է կառուցել շուրջ 400 միլիոն դոլար արժողությամբ տեղամասն Արիզոնայի նահանգում:
Ամերիկա-մսքսիկական սահմանի երկարությունը 3,14 հազար կիլոմետր Է: Այս պահին ավարտված Է 122 կիլոմետր արգելապատի կառուցումը, որը հատվածների մեծ մասում կատարված Է հողի մեջ խրված պողպատե եւ երկաթբետոնե սյուների տեսքով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

WP: Трамп планирует направить $7,2 млрд на ограждение на границе с Мексикой
Президент США Дональд Трамп намерен в этом году направить дополнительные $7,2 млрд на сооружение ограждения на границе с Мексикой. Как передает Арменпресс, об этом сообщает в понедельник вечером газета The Washington Post со ссылкой на полученные ей данные внутреннего планирования американской администрации.
Как отмечает издание, средства будут направлены на возведение 885 миль (более 1400 км) заграждений к весне 2022 года. К концу этого года, в частности, планируется установить участок в штате Аризона стоимостью около $400 млн.
Протяженность американо-мексиканской границы составляет 3,14 тыс. км. На данный момент завершено строительство 122 км ограждения, которое на большей части участков выполнено в виде забитых в землю столбов из стали и железобетона.