Եթե ներքաղաքական ցնցումները շարունակվեն, պարտադրվող լուծումները շատ ավելի ցավոտ են լինելու. Տեր-Պետրոսյանը հոդված է հրապարակել
Եթե ներքաղաքական ցնցումները շարունակվեն, պարտադրվող լուծումները շատ ավելի
ցավոտ են լինելու. Տեր-Պետրոսյանը հոդված է հրապարակել
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը ilur.am կայքում հոդված է հրապարակել, որում անդրադարձել է ներքաղաքական վերջին իրադարձություններին։ «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Տեր-Պետրոսյանի հոդվածը.
«Մաս 1.
Այն, որ փոխզիջումների մերժման և ստատուս-քվոյի պահպանման քաղաքականությունը հանգեցրեց ազգային աղետի, ապացուցման կարիք չունի, ինչը աղետից հետո խոստովանում են անգամ այդ քաղաքականության երբեմնի կողմնակիցներից ոմանք:
Սակայն, դրանով հանդերձ, իրենց արդարացնելու համար շատերը փորձում են ապացուցել, որ նույն բանը տեղի էր ունենալու նաև փոխզիջումային ճանապարհն ընտրելու պարագայում: Սա ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ ինքնարդարացման խղճուկ փորձ և բացարձակապես անապացուցելի, քանի որ պատմությունը «եթե» չի սիրում: Պատմությունն արձանագրում է այն, ինչն արդեն իրականացած է: Ուստի, ինչպիսի ձեռնածություններով էլ Ղարաբաղի հարցի փոխզիջումային լուծման հակառակորդները (պետական այրեր, կուսակցապետեր, մտավորականներ) փորձեն արդարացնել իրենց ազգակործան քայլերը, միևնույն է, նրանք վաղ, թե ուշ կանգնելու են պատմության դատաստանի առջև, ինչից ոչ ոք դեռևս չի խուսափել: Ահա նման ճակատագրի գիտակցումն է, որ նրանց այսօր էլ մղում է ամեն կերպ արդարացնելու իրենց աղետաբեր պահվածքը, ինչը, ցավոք, ավելի ու ավելի է խորացնում Հայաստանի ու Ղարաբաղի ներկայիս ճգնաժամը:
Մաս 2.
Խոսքը վերաբերում է ընթացիկ ներքաղաքական առճակատմանը, ինչն, իմ կարծիքով, ոչ թե ուժեղացնում, այլ ավելի է թուլացնում Հայաստանի դիրքերը առաջիկա դժվարագույն բանակցություններում: Ուստի անհասկանալի է, թե որն է այսօրվա ընդդիմության բուն նպատակը: Սերժ Սարգսյանի թեթև ձեռքով Նիկոլ Փաշինյանին փակցվել է «կապիտուլյանտ» պիտակը, ինչը թեև դիպուկ է, բայց կես-ճշմարտություն: Իրականում կապիտուլյացիայի է ենթարկվել ոչ թե Փաշինյանը, այլ Հայաստանը. Փաշինյանն ընդամենը ստորագրել է Հայաստանի կապիտուլյացիայի ակտը:
Հետևաբար, ով էլ լինի Փաշինյանի փոխարեն՝ Ռոբերտ Քոչարյանը, Սերժ Սարգսյանը կամ թեկուզ՝ Իշխան Սաղաթելյանը, միևնույն է՝ նրանք հլու-հնազանդ ընդունելու են այն լուծումը, ինչը փաթաթվելու է Հայաստանի վզին: Խնդիրն, ըստ այդմ, Հայաստանի ղեկավարի անձից կախված չէ: Եթե այս պարզ ճշմարտությունը չհասկացվի, և մեր երկրի ներքաղաքական ցնցումները շարունակվեն, ապա մեզ պարտադրվող լուծումները շատ ավելի ցավոտ են լինելու, անկախ այն հանգամանքից, թե Փաշինյանը կամ մեկ ուրիշը կստորագրի վերջնական փաստաթուղթը:
Հարց է ծագում՝ արդյո՞ք ներկայիս ընդդիմության առաջնորդները չեն գիտակցում սա: Եթե չեն գիտակցում, ապա դա նշանակում է, որ քաղաքականությունից ոչինչ չեն հասկանում: Իսկ եթե գիտակցում են, բայց շարունակում ներքաղաքական ցնցումները, ապա դրանից բխում է, որ նրանք բոլորովին այլ նպատակներ են հետապնդում, որոնք բացարձակապես կապ չունեն ազգային շահերի հետ: Ազգային շահերի հետ ոչ մի կապ չունեն նաև ներկայիս իշխանությունների կոշտ գործողություններն ընդդիմության կազմակերպած ցույցերի, երթերի և հանրահավաքների նկատմամբ:
Անհույս լավատես լինելով՝ դեռևս ակնկալում եմ, որ հակամարտող կողմերը վերջիվերջո կհասկանան իրենց դիրքորոշումների վտանգավորությունը և ջանքեր կգործադրեն ինչ-որ փոխհամաձայնության գալու՝ իրավիճակն ավելի ևս չբարդացնելու և նոր վտանգներից խուսափելու նպատակով:
Եթե մեր մտավորականներն իրապես ցանկանում են ազգանպաստ գործ կատարել, թող ստիպեն Նիկոլ Փաշինյանին, Ռոբերտ Քոչարյանին և Սերժ Սարգսյանին նստել մեկ սեղանի շուրջ և ելք գտնել ներքաղաքական ճգնաժամից: Ի դեպ, այսպիսի հորդորով ես հանդես եմ եկել դեռևս ներկայիս ճգնաժամից առաջ, ս.թ. հունվարի 15-ին»:

Если внутриполитические потрясения продолжатся, навязываемые решения будут более болезненными: статья Тер-Петросяна
Если внутриполитические потрясения продолжатся, навязываемые решения будут более
болезненными: статья Тер-Петросяна
Первый президент Республики Армения Левон Тер-Петросян опубликовал на сайте ilur.am статью, в которой коснулся последних внутриполитических событий. Арменпресс представляет перевод статьи Тер-Петросяна:
«Часть 1
Нет необходимости доказывать, что политика отказа от компромиссов и сохранения статус-кво привела к национальной катастрофе, и после катастрофы это признают даже некоторые из бывших сторонников этой политики.
Однако, вместе с тем, чтобы оправдать себя, многие пытаются доказать, что то же самое произошло бы, если бы они избрали путь компромисса. Это не что иное, как жалкая попытка самооправдания, абсолютно бездоказательная, ибо история не любит сослагательного наклонения.
История фиксирует то, что уже сделано. Поэтому, сколько бы ни пытались оправдать свои антинациональные действия противники компромиссного решения карабахского конфликта (государственные деятели, партийные деятели, представители интеллигенции), рано или поздно они предстанут перед судом истории, которого еще никто не избежал. Именно осознание такой судьбы до сих пор принуждает их всячески оправдывать свое катастрофогенное поведение, которое, к сожалению, усугубляет нынешний кризис в Армении и Карабахе.
Часть 2
Речь идет о текущей внутренней политической конфронтации, которая, на мой взгляд, не укрепляет, а ослабляет позицию Армении в предстоящих трудных переговорах. Поэтому непонятно, какова главная цель сегодняшней оппозиции. С легкой руки Сержа Саргсяна Никол Пашинян получил ярлык «капитулянта», который, может, и точный, но наполовину. На самом деле капитулировал не Пашинян, а Армения. Пашинян всего лишь подписал заявление о капитуляции Армении.
Поэтому, кто бы ни был на месте Пашиняна - Роберт Кочарян, Серж Саргсян или, скажем, Ишхан Сагателян, они послушно приняли бы решение, которое будет навязано Армении. Соответственно, проблема не зависит от личности лидера Армении. Если эта простая истина не будет понята, а внутриполитические потрясения нашей страны продолжатся, то навязываемые нам решения будут гораздо более болезненными, вне зависимости от того, Пашинян или кто-то другой подпишет итоговый документ.
Возникает вопрос: осознают ли это нынешние лидеры оппозиции? Если они этого не осознают, значит, они ничего не понимают в политике. А если они осознают, но продолжают внутриполитические потрясения, то, значит, преследуют совсем другие цели, не имеющие абсолютно никакого отношения к национальным интересам.
Жесткие действия действующей власти в отношении организованных оппозицией демонстраций, шествий и митингов тоже не имеют ничего общего с национальными интересами.
Будучи безнадежно оптимистичным, я все же ожидаю, что конфликтующие стороны, наконец, осознают опасность своих позиций, приложат усилия для достижения какого-то согласия, чтобы не усложнять еще больше ситуацию и избежать новых опасностей.
Если наша интеллигенция действительно хочет заниматься патриотической деятельностью, пусть они заставят Никола Пашиняна, Роберта Кочаряна, Сержа Саргсяна сесть за один стол и найти выход из внутриполитического кризиса. Кстати, такое обращение я делал перед нынешним кризисом, 15 января текущего года».