Հայապահպանությունը՝ եկեղեցու միջոցով. Երևան է ժամանել Ծոցի երկրների աստվածաշնչային ընկերության ընդհանուր քարտուղարը
Հայապահպանությունը՝ եկեղեցու միջոցով. Երևան է ժամանել Ծոցի երկրների
աստվածաշնչային ընկերության ընդհանուր քարտուղարը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ծոցի երկրների աստվածաշնչային ընկերության ընդհանուր քարտուղար Հրայր Ճեպեճյանը, որն այս օրերին Հայաստանում է, կարծում է՝ սփյուռքում հայապահպանության գործում մեծ դերակատարություն ունեն եկեղեցին, դպրոցները, կրոնն ու Աստվածաշունչը:
«Արմենպրես պոդքաստի» շրջանակում Ճեպեճյանը պատմել է Ծոցի հայկական համայնքներում ընկերության ծավալած հայապահպանական գործունեության, Միացյալ աստվածաշնչային ընկերության նպատակների, գլխավոր առաքելության,  իր հեղինակած «Սփյուռքահայ կեանքեր, ինչպէս որ տեսայ» գրքի և Հայաստան-սփյուռք կապերի մասին:
Նրա խոսքով՝ Ծոցի արաբական երկրներում 160 տարբեր ազգությունների մարդիկ են ապրում, ներառյալ հայերը: Ճեպեճյանը հիշեցնում է, որ այդ երկրներում հայկական գաղութն սկսել է ձևավորվել 1960-ականներից ու շեշտում, որ որքան էլ ապրես Ծոցի երկրներում, քաղաքացիություն չես կարող ստանալ, կարող ես մնալ, քանի դեռ աշխատանքային արտոնություն ունես:
«Քուվեյթում ունենք 3000-ի հասնող հայկական համայնք, մեկ եկեղեցի և դպրոց:  Միացյալ Էմիրություններում երկու հայկական եկեղեցի կա. մեկը Աբու Դաբիում, իսկ մյուսը՝ Շարժայում, իսկ վարժարաններում հայոց լեզու, հայոց պատմություն, կրոն, հայկական մշակույթ ենք սովորեցնում: Բահրեյնում շատ փոքրաթիվ է հայկական գաղութը, Կատարում հայերը ևս շատ չեն, Օմանում՝ քիչ են: Բոլոր գաղութներում սովորեցնում են հայոց լեզու»,-տեղեկացնում է Ճեպեճյանը:
Նա նշում է, որ հայապահպանությունն այդ երկրներում փորձում են կազմակերպել եկեղեցու միջոցով, քանի որ եկեղեցին համախմբում է գաղութը: «Իսլամական երկրներում քրիստոնյաները հյուր են. չկա բացարձակ ազատություն, բայց եկեղեցական կառույցներում իրականացվում են ծեսեր, արարողություններ, ու կյանքը կենտրոնանում է եկեղեցու, դպրոցի շուրջ:  Կազմակերպվում են Հայաստանին վերաբերող բազմաթիվ միջոցառումներ»,-պատմում է նա:
Միացյալ աստվածաշնչային ընկերությունը գործում է 200 երկրում՝ ներառյալ Հայաստանը: Գլխավոր նպատակն Աստվածաշունչը թարգմանելը, հրատարակելն ու տարածելն է: Ընկերությունը համագործակցում է բոլոր եկեղեցիների հետ՝ անկախ համայնքային պատկանելիությունից:
«Մենք իրականացնում ենք «Աստվածաշնչի հանձնառություն» ծրագիրը: Հաճախ Աստվածաշունչը մնում է  գրադարակներում, բայց կարևոր է, որ մարդիկ այն կարդան, հասկանան ու յուրացնեն: Երբ կարդում ես Աստվածաշունչը, լեզուն, մշակույթը քաղաքականությունն ու պատմությունը, ազդում են ընկալման վրա: Տարբեր միջոցառումներ են կազմակերպվում, որպեսզի քաջալերենք մարդկանց կարդալ իրենց մայրենիով ու հասկանալ  նշանակությունը»,-ընդգծում է Հրայր Ճեպեճյանը:
Խոսելով «Սփյուռքահայ  կեանքեր, ինչպէս որ տեսայ» գրքի  մասին՝ նա ասում է, որ  շատ է ճամփորդում աշխարհի տարբեր երկրներում, սակայն միշտ հիշում է, որ հայ է ու փորձում է ծանոթանալ տվյալ երկրների հայերի հետ, հաղորդակցվում է հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: «Ցանկանում եմ տեսնել, թե նրանց համար ինչ է նշանակում հայ լինել, ինչպես են մոտենում իրենց ինքնությանը, որոնք են նրանց մարտահրավերները: Այդ բոլոր հանդիպումները վերածվել են հոդվածների, ներառվել են հայկական մամուլում, այնուհետև տեղ գտել իմ գրքում»,-պատմում է հեղինակը:
Նա կարծում է, որ սփյուռքը շատ բարդ է, գունավոր է: «Մեր ցանկությամբ չենք սփյուռք դարձել. պարտադրված իրականություն է: Իմ ընտրությամբ չեմ ծնվել Բեյրութում: Հայրս  մեկ տարեկան է եղել, երբ տեղահանվել են, եկել Հալեպ, հետո՝ Բեյրութ: Ես լիբանանահայ եմ, մյուսը՝ ֆրանսահայ և այդպես շարունակ: Այդ իրավիճակում ի՞նչ է նշանակում հայ լինել: Դա եմ փորձում բացահայտել»,-շեշտում է Ճեպեճյանը:
Նա 1991 թվականից է սկսել իրականում ճանաչել Հայաստանը, երբ այստեղ է եկել հատուկ առաքելությամբ:  «Մենք Խորհրդային Միության փլուզումից հետո ենք մուտք գործել այս տարածաշրջան՝ այստեղ աստվածաշնչային ընկերություններ հիմնելու համար: Լեզվական հիմնախնդիր կար: Այստեղ խոսում էի հայերեն, բայց  տարբեր մտածելակերպների պատճառով դժվարությամբ էինք հասկանում միմյանց: Տարիների ընթացքում առավել ամրապնդվել է կապն ու կամուրջներ են գցվել»,-ասում է Ճեպեճյանը:
Ըստ նրա՝ այսօր Հայաստան-սփյուռք հարաբերություններում բացեր կան, սակայն պետք է անել հնարավորը՝ բացերը լրացնելու, կրկին միմյանց ճանաչելու և աշխատելու համար:

Сохранение армянства через церковь: Генеральный секретарь Библейского общества стран Персидского залива прибыл в Ереван
Сохранение армянства через церковь: Генеральный секретарь Библейского общества
стран Персидского залива прибыл в Ереван
ЕРЕВАН, 12 ИЮЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Находящийся в настоящее время в Армении генеральный секретарь Библейского общества стран Персидского залива Грайр Чепечян считает, что большую роль в сохранении армян в диаспоре играют церковь, школы, религия и Библия.
В рамках подкаста «Арменпресс» Чепечян рассказал о деятельности компании по сохранению армян в армянских общинах Персидского залива, о целях и основной миссии Объединенного библейского общества, о написанной им книге «Жизни армян диаспоры, как я видел» и отношения Армения-Диаспора.
По его словам, в арабских странах Персидского залива проживают люди 160 различных национальностей, в том числе армяне. Чепечян напоминает, что армянская колония в этих странах начала формироваться в 1960-х годах, и подчеркивает, что сколько бы вы ни жили в странах Персидского залива, вы не можете получить гражданство, вы можете оставаться там, пока у вас есть право на работу.
«В Кувейте у нас есть армянская община из 3 тысяч человек, одна церковь и школа. В Эмиратах есть две армянские церкви - одна в Абу-Даби, а другая в Шардже, а в школах мы преподаем армянский язык, армянскую историю, религию и армянскую культуру. Армянская колония в Бахрейне очень маленькая, в Катаре армян мало, в Омане мало. Армянский язык преподается во всех колониях", - сообщает Чепечян.
Он отмечает, что защиту армян в этих странах пытаются организовать через церковь, потому что церковь объединяет колонию. «Христиане — гости в исламских странах, абсолютной свободы нет, но обряды и обряды совершаются в церковных структурах, а жизнь сосредоточена вокруг церкви и школы. Организуется много мероприятий, связанных с Арменией", - говорит он.
Объединенное библейское общество действует в 200 странах, в том числе в Армении. Основная цель — перевод, издание и распространение Библии. Компания сотрудничает со всеми церквями, вне зависимости от общинной принадлежности.
«Мы реализуем программу «Преданность Библии». Часто Библия остается на книжных полках, но важно, чтобы люди ее читали, понимали и усваивали. Когда вы читаете Библию, язык, культура, политика и история влияют на ваше понимание. Организуются различные мероприятия, чтобы побудить людей читать на родном языке и понимать смысл», — подчеркивает Грайр Чепечян.
Говоря о книге «Жизни армян диаспоры, как я видел», он говорит, что много путешествует по разным странам мира, но всегда помнит, что он армянин и старается познакомиться с армянами этих стран, общается с представителями армянской общины. «Я хочу увидеть, что для них значит быть армянами, как они относятся к своей идентичности, каковы их проблемы. Все эти встречи были превращены в статьи, попали в армянскую прессу, а затем нашли место в моей книге", - говорит автор.
Он считает, что диаспора очень сложная и пестрая. «Мы не стали диаспорой по своей воле - диаспора является навязанной реальностью. Я родился в Бейруте не по своей воле. Моему отцу был год, когда они были перемещены, приехали в Алеппо, а затем в Бейрут. Я ливанец-армянин, другой француз-армянин и так далее. Что значит быть армянином в такой ситуации? Именно это я и пытаюсь раскрыть», — подчеркивает Чепечян.
Он начал по-настоящему узнавать Армению с 1991 года, когда приехал сюда со специальной миссией. «Мы пришли в этот регион после распада Советского Союза, чтобы основать здесь библейские общества. Возникла языковая проблема. Здесь я говорил по-армянски, но из-за разного мышления нам было трудно понять друг друга. С годами отношения укрепились и наведены мосты», — говорит Чепечян.
По его словам, сегодня в отношениях Армения-Диаспора есть пробелы, но нужно сделать все возможное, чтобы восполнить пробелы, снова познакомиться и работать друг с другом.