Բայդենը Լեդի Գագային նշանակել է նախագահին կից արվեստի հանձնաժողովի համանախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երգչուհի և դերասանուհի Լեդի Գագան Ջո Բայդենի կողմից նշանակվել է նախագահին կից արվեստի և մշակույթի հանձնաժողովի համանախագահ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասվում է ԱՄՆ նախագահի մամուլի ծառայության տարածած հաղորդագրությունում։
Փաստաթղթում ընդգծվում է, որ Լեդի Գագան (իսկական անունը՝ Ստեֆանի Ջոան Անջելինա Ջերմանոտա) Գրեմմիի 13 մրցանակի դափնեկիր է և պատմության մեջ ամենաշատ մրցանակ ստացած կին երաժիշտներից մեկը: Որպես դերասանուհի՝ նա հայտնի է «Աստղ է ծնվել» ֆիլմում խաղացած դերով, որի համար առաջադրվել է «Օսկար» մրցանակի լավագույն դերասանուհի անվանակարգում, և հաղթել է «Լավագույն օրիգինալ երգ» անվանակարգում՝ «Shallow» երգի համար: Նա նաև նկարահանվել է «Ամերիկյան սարսափ պատմություն. հյուրանոց» ֆիլմում՝ արժանանալով «Ոսկե գլոբուսի»:
Time ամսագիրը նրան դասել է աշխարհի 100 ամենաազդեցիկ մարդկանց շարքում: Սպիտակ տան տարածած հաղորդագրությունում նշվում է, որ երգչուհին ակտիվորեն զբաղվում է բարեգործությամբ և հասարակական արշավներով։
Լեդի Գագան բազմիցս ելույթ է ունեցել Բայդենի քարոզարշավի շրջանակներում կազմակերպված միջոցառումների ժամանակ և ակտիվորեն մասնակցել նրա աջակցության քարոզարշավին: 2021 թ.-ի հունվարին նա կատարել է ԱՄՆ օրհներգը Ջո Բայդենի երդմնակալության արարողության ժամանակ։
Լեդի Գագայից բացի, ԱՄՆ նախագահը հանձնաժողովի համանախագահ է նշանակել նաև պրոդյուսեր Բրյուս Քոհենին։
Արվեստի և մշակույթի հանձնաժողովը, որը ստեղծվել է 1982 թ.-ին, խորհուրդներ է տալիս ԱՄՆ նախագահին մշակութային քաղաքականության հարցերում։ Ավանդաբար հանձնաժողովի պատվավոր նախագահն է լինում ԱՄՆ առաջին տիկինը: Հանձնաժողովի անդամներ են նշանակվում հայտնի արտիստներ, գիտնականներ և բարերարներ:

Байден назначил Леди Гагу сопредседателем Комитета по искусству и культуре при президенте
Президент США Джо Байден назначил певицу, актрису Леди Гагу сопредседателем Комитета по искусству и культуре при президенте. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на сообщение пресс-службы президента США.
В сообщении подчеркнуто, что Леди Гага (Стефани Джоан Анджелина Джерманотта) является обладательницей 13 премий «Грэмми» и одной из самых награждаемых женщин-музыкантов. Как актриса она наиболее известна своей ролью в фильме «Звезда родилась», за которую она была номинирована на премию «Оскар» за лучшую женскую роль и получила награду за лучшую оригинальную песню за песню «Shallow». Леди Гага снималась и в фильме «Американской истории ужасов. Отель», получившем «Золотой глобус».
Журнал Time включил ее в список 100 самых влиятельных людей мира. В распространенном Белым домом сообщении говорится, что певица активно занимается благотворительностью и общественными акциями.
Леди Гага неоднократно выступала на мероприятиях, организованных в рамках кампании Байдена, и активно поддерживала его. В январе 2021 года именно она исполнила гимн США на инаугурации Джо Байдена.
Помимо Леди Гаги президент США сопредседателем комиссии назначил и продюсера Брюса Коэна.
Комиссия по искусству и культуре, созданная в 1982 году, консультирует президента США по вопросам культурной политики. Традиционно почетным председателем комиссии является первая леди США. Членами комиссии назначаются известные художники, ученые и меценаты.