Երևանում «Դոմ Մոսկվի» կենտրոնը տոն է նվիրել Գեղարքունիքի մարզի սահմանամերձ գյուղերի երեխաներին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երեխաների իրավունքների պաշտպանության միջազգային օրվան ընդառաջ Երևանում «Դոմ Մոսկվի» մոսկովյան մշակութագործարարական կենտրոնի աշխատակիցներն այցելել են Գեղարքունիքի մարզի սահմանամերձ Տրետուք և Կուտական գյուղեր՝ տոն պարգևելու տեղի երեխաներին: Միջոցառումը նախաձեռնել է Երևանում «Դոմ Մոսկվի» կենտրոնը Վարդենիսի համայնքապետարանի և Հայաստանի վարսահարդարների և կոսմետոլոգների միության նախագահ Մարինա Առաքելյանի աջակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին «Դոմ Մոսկվի»-ից, առաջին կանգառը Տրետուք գյուղի միջնակարգ դպրոցն է եղել, որտեղ Երևանում «Դոմ Մոսկվի» կենտրոնի աշխատակիցներին ջերմորեն դիմավորել են աշակերտներն ու ուսուցիչները։ Երեխաների համար կենտրոնը պատրաստել էր նվերներ՝ դպրոցական պարագաներ և հագուստ:
Ըստ աղբյուրի՝ Տրետուքի դպրոցում սովորում է 23 աշակերտ: Տնօրեն Տարիել Մանուկյանի խոսքով, աշակերտները մեծ եռանդով ու սովորելու ձգտումով են հաճախում դպրոց: «Այսօրվա միջոցառումը ոգևորեց երեխաներին՝ նրանց պարգևելով վառ ու անմոռանալի հույզեր: Նման նախաձեռնություններն իրենց նշանակալի նպաստն են բերում մեր գյուղի հզորացման գործում»,– նշել է դպրոցի տնօրենը:
Նշվում է, որ անուշադրության չեն մատնվել նաև սահմանամերձ գյուղի ամենափոքր բնակիչները։ Երևանում «Դոմ Մոսկվի» կենտրոնի աշխատակիցները Տրետուք գյուղի մանկապարտեզի սաներին նվիրել են հագուստ, տարբեր պարագաներ և զարգացնող խաղեր: Ի պատասխան՝ երեխաները հյուրերին ուրախացրել են երգերով ու ոտանավորներով։
«Շնորհակալ ենք, որ անցաք այս դժվարին ճանապարհը և այցելեցիք մեր երեխաներին ՝ նրանց պարգևելով իսկական տոն»,- իր ողջույնի խոսքում ընդգծել է մանկապարտեզի տնօրեն Սիլվա Աբրահամյանը:
«Դոմ Մոսկվի»-ի տեղեկացմամբ՝ Կուտական գյուղի միջնակարգ դպրոցում սովորում է 21 աշակերտ։ Կենտրոնը նրանց նվիրել է պարագաներ, հագուստ, դպրոցական կահույք և համակարգիչներ՝ ինֆորմատիկայի դասարանի համար:
«Նման նախաձեռնություններն ու այցելությունները շատ կարևոր են մեր բնակիչների համար։ Այսօր էլ դա նկատելի է մեր երեխաների ժպիտներից և տրամադրությունից», – նկատել է Կուտական գյուղի վարչական ղեկավար Մակիչ Թովմասյանը՝ հույս հայտնելով, որ հետագայում ևս կգործակցեն  Երևանում «Դոմ Մոսկվի» կենտրոնի հետ։
«Սա կարևոր նվեր է մեր դպրոցի համար, քանի որ երեխաները հնարավորություն կունենան ուսումնասիրել առարկան ժամանակակից տեխնիկայով։ Վստահ եմ, որ մեր աշակերտները ավելի մեծ հետաքրքրությամբ են հաճախելու դասերին», - ասել է դպրոցի տնօրեն Նախշուն Շահյանը։
«Հուսով եմ, որ այս հանդիպումը կխթանի, որ երեխաները սովորեն ավելի մեծ եռանդով և ոգևորությամբ: Կրթված սերունդը հասարակության զարգացման և բարգավաճման երաշխավորն է: Երևանում «Դոմ Մոսկվի» կենտրոնը հատուկ ուշադրություն է դարձնում մարզերի հետ աշխատանքին՝ փորձելով իր լուման ներդնել ինչպես կրթության մակարդակի բարելավման, այնպես էլ բնակիչների մշակութային ժամանցի կազմակերպման գործում»,- ընդգծել է Երևանում «Դոմ Մոսկվի» կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Վահրամ Կարապետյանը։

МКДЦ «Дом Москвы» подарил праздник детям приграничных сел Гегаркуникской области
Накануне Международного дня защиты детей сотрудники московского культурно-делового центра «Дом Москвы» в Ереване посетили приграничные села Третук и Кутакан Гегаркуникской области, чтобы подарить праздник местным детям. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МКДЦ «Дом Москвы», инициатива была осуществлена при поддержке администрации Вардениса и президента Союза парикмахеров и косметологов Армении Марины Аракелян.
Первой остановкой стала средняя школа села Третук, где представителей Дома Москвы в Ереване тепло встретили ученики и учителя во главе с директором образовательного учреждения. Для них были подготовлены подарки – школьные принадлежности и одежда.
В школе Третука обучается 23 ученика. Все они, по словам директора Тариела Манукяна, с большим рвением и стремлением посещают школу.  «Сегодняшнее мероприятие вдохновило и воодушевило детей, подарив им яркие и незабываемые эмоции. Подобные инициативы вносят свой значимый вклад в укрепление нашего села. Благодарю Дом Москвы в Ереване за заботливое отношение и внимание», – отметил директор школы.
Без внимания не остались и самые маленькие жители приграничного села. Сотрудники Дома Москвы в Ереване подарили воспитанникам детского сада села Третук одежду, а образовательному учреждению – необходимые дидактические материалы и развивающие игры.   В ответ дети порадовали гостей исполнением песен и стишков.
«Мы благодарны за то, что вы проделали этот нелегкий путь и посетили наших детей, подарив им настоящий праздник», – в своей приветственной речи отметила директор детского сада Сильва Абраамян.
Подарки в виде школьных принадлежностей и одежды были вручены и учащимся средней школы села Кутакан, которой МКДЦ «Дом Москвы» в Ереване подарил также мебель и компьютеры для класса информатики.
«Подобные инициативы и визиты очень важны для наших жителей. И сегодня это было видно по радостным улыбкам наших детей», – отметил административный руководитель села Кутакан Макич Товмасян, выразив надежду на дальнейшее сотрудничество с Домом Москвы в Ереване.
«Это очень важный для нашей школы подарок, так как у детей появится возможность изучать предмет на современной технике. Наши ученики очень рады этому. Уверена, что теперь они будут обучаться с еще большим интересом», – отметила директор школы Нахшун Шахян, рассказав, что в школе обучается 21 ученика. Все они показывают высокую успеваемость и интерес к обучению.
Вручая подарки маленьким жителям Третука и Кутакана и поздравив их с Международным днем защиты детей, генеральный директор МКДЦ «Дом Москвы» в Ереване Ваграм Карапетян выразил надежду, что эта встреча станет стимулом для того, чтобы дети учились с еще большим усердием и рвением. Он призвал их постоянно стремиться приобретать новые знания, так как образованное поколение является гарантом развития и процветания общества. «Это не первая подобная акция Дома Москвы в Ереване. Наш центр уделяет особое внимание работе с регионами, стараясь внести свою скромную лепту как в улучшение уровня образования, так и в организацию культурного досуга жителей. Важный задачей для нас является также развитие культурного диалога и укрепление сотрудничества России и Армении в сфере образования. Надеемся, что в будущем мы продолжим осуществлять подобные мероприятия», – отметил Карапетян.