ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների կարիքները հոգալու համար ՀՀ-ին արտերկրից կտրամադրվի ևս 35 միլիոն եվրո. փոխվարչապետ
ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների կարիքները հոգալու համար ՀՀ-ին արտերկրից
կտրամադրվի ևս 35 միլիոն եվրո. փոխվարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ փոխվարչապետ, հումանիտար կենտրոնի աշխատանքները համակարգող Տիգրան Խաչատրյանի տեղեկացմամբ՝ այս պահին ՀՀ մարզերում արդեն հաշվառվել է 85000 բռնի տեղահանված անձ, ինչը նշանակում է, որ նրանց զգալի մասը, որպես բնակության ժամանակավոր վայր, ընտրել է մարզերը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ փոխվարչապետը «Հումանիտար կենտրոն»-ում հավաստիացրեց, որ Կառավարությունն օգնում է տեղահանվածներին ինչպես վարձակալության, այնպես էլ հետագայում միջնաժամկետ ու երկարաժամկետ բնակության վայր ընտրելու հարցում։ Մարզպետարանների բոլոր աշխատակիցները և հումանիտար կենտրոնների մարզային կառույցների գործընկերներն օգնում են, որպեսզի մարդկանց բնակության վայրերի ընտրությունը տեղի ունենա հնարավորինս լայն տիրույթից, որպեսզի մարդիկ համադրելու եղանակով ընտրեն իրենց համար լավագույն պայմանները, որոնք կարող են լինել մարզերում։
«Հայաստանը շարունակում է աջակցություն ստանալ միջազգային գործընկերներից, որոնք տարբեր ձևաչափերով օգնում են ՀՀ կառավարությանը՝ բռնի տեղահանված անձանց առաջնային կարիքները հոգալու հարցում։ Դրամական աջակցության խոստումներ տրվել են բազմաթիվ երկրների կառավարությունների և միջազգային կազմակերպությունների կողմից։ Ըստ հայտարարությունների՝ ավելի քան 35 միլիոն եվրո օգնություն կտրամադրվի կառավարությունների ու միջազգային կառույցների կողմից ԿԽՄԿ-ի միջոցով։ Եվս 35 միլիոն եվրո արդեն իսկ հատկացվել է այլ եղանակով, որից 15 միլիոն եվրոն կհատկացվի բյուջետային աջակցության եղանակով ՀՀ կառավարության գանձապետական հաշվին, իսկ մնացած միջոցները զարգացման գործակալություններն իրենց կողմից Հայաստանում գործող ներկայացուցչությունների միջոցով կուղղեն բռնի տեղահանվածների կարիքների կամ խնդիրների լուծմանը»,- նշեց Խաչատրյանը։
Փոխվարչապետի տեղեկացմամբ՝ հումանիտար օգնություն ստացվում է նաև տարբեր բեռների տեսքով։ Նախորդ երկու շաբաթների ընթացքում Հայաստանը ստացել է ավելի քան 100 տոննա մարդասիրական բեռ, որը բաշխվում է բռնի տեղահանվածներին՝ սննդի և առաջնային անհրաժեշտության կարիքները հոգալու համար։
«Կառավարությունը հետևում է ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների խնդիրներին և շարունակում է դրանց համապատասխան մշակել աջակցության ծրագրեր։ Նախորդ երկու շաբաթներն օգտագործվել են առաջնային հարցերը լուծելու համար, բայց արդեն ժամանակն է, որպեսզի միջնաժամկետ ու երկարաժամկետ անելիքների ուղղությամբ հստակեցվեն հետագա աջակցության ծրագրերը։ Առաջիկայում այդ ծրագրերը կներկայացվեն թե՛ կարծիքներ լսելու, թե՛ որոշումներն ավելի ճիշտ ուղղության մեջ դնելու համար»,- եզրափակեց ՀՀ փոխվարչապետը։

На нужды переселенцев из НК Армении из-за рубежа будет выделено еще €35 млн: вице-премьер
По словам вице-премьер-министра РА, координатора Гуманитарного центра Тиграна Хачатряна, в регионах РА уже насчитано 85 тысяч вынужденных переселенцев, а это означает, что большинство из них выбрали регионы в качестве временной место жительства.
Как передает Арменпресс, в "Гуманитарном центре" вице-премьер заверил, что правительство помогает вынужденным переселенцам как в плане аренды, так и в выборе места жительства в средне- и долгосрочной перспективе. Все сотрудники региональных администраций и партнеры региональных структур гуманитарных центров помогают людям выбирать места проживания из максимально широкого спектра, чтобы люди могли выбрать для себя лучшие условия, которые могут быть в регионах.
"Армения продолжает получать поддержку от международных партнеров, которые в различных форматах помогают правительству РА удовлетворить первоочередные потребности вынужденных переселенцев. Обещания о финансовой поддержке взяли на себя правительства многих стран и международные организации. Согласно объявлениям, более 35 миллионов евро помощи будет предоставлено правительствами и международными организациями через МККК. Еще 35 миллионов евро уже выделены другим способом, из которых 15 миллионов евро будут направлены в виде бюджетной поддержки на казначейский счет правительства РА, а остальные средства будут направлены агентствами развития через представительства в Армении для решения нужд или проблем вынужденных переселенцев", - отметил Хачатрян.
По словам вице-премьера, гуманитарная помощь также поступает в виде различных грузов. За последние две недели в Армению поступило более 100 тонн гуманитарного груза, который распределяется среди вынужденных переселенцев для удовлетворения их  основных потребностей.
"Правительство следит за проблемами вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха и продолжает разрабатывать программы поддержки в соответствии с ними. Предыдущие две недели были потрачены на решение первоочередных вопросов, но уже пора уточнить планы дальнейшей поддержки в среднесрочной и долгосрочной перспективе. В дальнейшем эти программы будут представлены как для того, чтобы выслушать мнения, так и для того, чтобы направить решения в более правильное русло", - заключил вице-премьер-министр РА.