Ռուսաստանի ԱԻՆ-ը հայտնել Է Գազայի հատվածից ռուսաստանցիների տարհանման մեկնարկի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը ռուսաստանցի դիվանագետների հետ միասին Գազայի հատվածից տարհանում են խաղաղ բնակչությանը, Ռուսաստանի քաղաքացիներն արդեն հատում են անցակետը, նոյեմբերի 12-ին հայտնել են նախարարությունից:
«Մեկ շաբաթ շարունակ ՌԴ ԱԻՆ օպերատիվ խումբը աշխատանքներ է իրականացրել պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության գոտում հայտնված ՌԴ քաղաքացիների տարհանման կարգի և երթուղիների համաձայնեցման ուղղությամբ։ Տվյալ պահին անցակետը հատում են ՌԴ քաղաքացիները, ովքեր ցանկացել են լքել հակամարտության գոտին»,- ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Interfax-ը, ասված է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ ՌԴ ԱԻՆ մասնագետները տեղում մարդկանց բժշկական և հոգեբանական օգնություն են ցուցաբերում, նրանց ապահովում սննդով և ջրով:
«Այսօր սահմանը հատած ՌԴ բոլոր քաղաքացիները կուղղորդվեն Կահիրե, որտեղ ծավալված է ՌԴ ԱԻՆ օպերատիվ շտաբը։ Այնտեղ նրանց կօգնեն ձևակերպել բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը»,- հավելել են գերատեսչությունում։

МЧС России сообщило о начале эвакуации россиян из сектора Газа
Министерство чрезвычайных ситуаций РФ совместно с российскими дипломатами эвакуируют мирное население из сектора Газа, российские граждане уже пересекают пункт пропуска, сообщили в министерстве 12 ноября.
"На протяжении недели оперативная группа МЧС РФ проводила работу по согласованию порядка и маршрутов эвакуации российских граждан, оказавшихся в зоне палестино-израильского конфликта. На данный момент пункт пропуска пересекают граждане РФ, пожелавшие покинуть зону конфликта", - как передает Арменпресс со ссылкой на Interfax, говорится в сообщении.
Отмечается, что специалисты МЧС РФ оказывают на месте людям медицинскую и психологическую помощь, обеспечивают их питанием и водой.
"Все граждане РФ, пересекшие сегодня границу, будут направлены в Каир, где развернут оперативный штаб МЧС России. Там им помогут оформить все необходимые документы", - добавили в ведомстве.