Բորելը Գազայում և Կարմիր ծովում իրավիճակը քննարկելու համար մեկնել է Սաուդյան Արաբիա
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիության դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը հունվարի 7-ին մեկնել է Սաուդյան Արաբիա, որտեղ բանակցություններ կվարի Գազայի հատվածում և Եմենի ապստամբների կողմից նավագնացության սպառնալիքների ֆոնին Կարմիր ծովում իրավիճակի կարգավորման շուրջ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Այցի ընթացքում Բորելը բարձր մակարդակի հանդիպումներ կունենա, այդ թվում՝ Սաուդյան Արաբիայի ԱԳ նախարար, արքայազն Ֆեյսալ բին Ֆարհանի և Պարսից ծոցի արաբական պետությունների համագործակցության խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ջասեմ Մուհամմեդ ալ Բուդայվիի հետ»,- հայտնել են եվրոպական արտաքին քաղաքական ծառայությունում: Մասնավորապես, ուղևորության գլխավոր նպատակն է «դիվանագիտական ջանքերի առաջ մղումը, Իսրայելի և Պաղեստինի միջև և տարածաշրջանում արդար և տևական խաղաղության հասնելու համար պայմանների ստեղծումը»:
«Նա նաև կանդրադառնա մտահոգություն առաջացնող էսկալացիային Կարմիր ծովում», - հավելել են եվրոպական արտաքին քաղաքական ծառայությունում:

Боррель отправился в Саудовскую Аравию для обсуждения Газы и Красного моря
Глава дипломатии Евросоюза Жозеп Боррель отправился 7 января в Саудовскую Аравию, где  проведет переговоры по урегулированию в секторе Газа и ситуации в Красном море на фоне угроз судоходству со стороны йеменских повстанцев. Об этом передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"В ходе визита Боррель проведет встречи на высоком уровне, в том числе с главой МИД Саудовской Аравии принцем Фейсалом бен Фарханом и генеральным секретарем Совета сотрудничества арабских государств Персидского залива Джассемом Мухаммедом аль-Будайви", - сообщили в европейской внешнеполитической службе. В частности, главной целью поездки является "продвижение дипломатических усилий, создание условий для достижения справедливого и прочного мира между Израилем и Палестиной и в регионе".
"Он также затронет вызывающую обеспокоенность эскалацию в Красном море", - добавили в европейской внешнеполитической службе.