ՀՅԴ Հայ Դատի Եվրոպայի գրասենյակը կոչ է անում քայլեր ձեռնարկել Երուսաղեմի պատմական հայկական թաղամասի պաշտպանության համար
ՀՅԴ Հայ Դատի Եվրոպայի գրասենյակը կոչ է անում քայլեր ձեռնարկել Երուսաղեմի
պատմական հայկական թաղամասի պաշտպանության համար
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  ՀՅԴ Հայ Դատի Եվրոպայի գրասենյակը նամակ է հղել ԵՄ-ում և ՆԱՏՕ-ում Իսրայելի ներկայացուցչին, Իսրայելի հետ հարաբերությունների գծով Եվրախորհրդարանի պատվիրակության անդամներին, ԵՄ-ի և Բելգիայի հիմնական հրեական կազմակերպություններին` անդրադառնալով Երուսաղեմի պատմական հայկական թաղամասին սպառնացող տագնապալի վիճակին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Հայ Դատի Եվրոպայի գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունից, նամակի հասցեատերերին կոչ է արվում օգտագործել իրենց լծակները՝ ճնշում գործադրելու Իսրայելի իշխանությունների վրա, որպեսզի վերջիններս համապատասխան քայլեր ձեռնարկեն և դադարեցնեն Երուսաղեմում խիստ մտահոգիչ և կործանարար զարգացումները։
Երուսաղեմում հայկական ներկայությունը առկա է 4-րդ դարից և ունի պատմական մեծ նշանակություն։ Սակայն,այն ներկայումս վտանգված է ծայրահեղականների, վերաբնակիչների և գործարարների ագրեսիվ գործողությունների պատճառով, որոնք ուզում են յուրացնել թաղամասի մի մասը: Վերջին միջադեպը Ավստրալիայի իսրայելցի գործարար Դենի Ռուբենշտեյնի հետ կապ ունեցող անձանց կողմից հայ համայնքի վրա իրականացված հարձակումն էր, որի հետեւանքով վիրավորվել և ձերբակալվել են հայ բնակիչներ։ Չնայած բողոքներին և պաշտպանության կոչերին՝ Իսրայելի իշխանությունները վճռական քայլեր չեն ձեռնարկել հայկական թաղամասն այս ագրեսիվ ներխուժումներից պաշտպանելու համար։
Այս զարգացումների շրջանակներում ՀՅԴ Հայ Դատի Եվրոպայի գրասենյակը կոչ է անում Իսրայելի իշխանություններին՝ պաշտպանել Երուսաղեմի ստատուս քվոն և ձեռնպահ մնալ Երուսաղեմի ժողովրդագրական կազմը, ինստիտուցիոնալ կառուցվածքը և ֆիզիկական, մշակութային և պատմական բնույթը փոխելուց:
Զուգահեռներ անցկացնելով երկու ազգերի՝ հայերի ու հրեաների պատմության ընթացքում կրած տառապանքների միջև,  ստիպված լինելով պայքարել ռասայական ատելության դեմ՝ ՀՅԴ Հայ Դատի Եվրոպայի գրասենյակը ընդգծում է, որ Իսրայելի իշխանությունները պարտավոր են կանխել և հետագայում խուսափել նման դեպքերից Երուսաղեմում։
Որպես ԵՄ քաղաքացիներ՝ ՀՅԴ Հայ Դատի Եվրոպայի գրասենյակը և նրա հանձնախմբերը Եվրոպայի 14 երկրներում կոչ են անում ԵՄ շահագրգիռ կողմերին օգտագործել իրենց ազդեցությունը Երուսաղեմում հայկական թաղամասի պահպանման գործում: Անհրաժեշտ է, որպեսզի պահպանվեն Երուսաղեմի պատմական թաղամասերը, և Իսրայելը միջոցներ ձեռնարկի՝ կանխելու հայկական թաղամասի ներսում հետագա կործանիչ գործողություններն ու ահաբեկումները։
ՀՅԴ Հայ Դատի Եվրոպայի գրասենյակը հետևողականորեն շարունակելու է Երուսաղեմի հայ համայնքի իրավունքների և ժառանգության պաշտպանության իր գործունեությունը:

EAFJD calls for action to protect the historic Armenian quarter in Jerusalem
YEREVAN, MAY 8, ARMENPRESS. The European Armenian Federation for Justice and Democracy (EAFJD) has addressed a letter to the Head of the Mission of Israel to the EU and NATO, the  Members of the European Parliament Delegation for Relations with Israel, and the main Jewish organizations in the EU and Belgium, addressing the alarming circumstances threatening the historic Armenian quarter in Jerusalem.
According to a statement from EAFJD, the letter urges the addressees to use their leverage to call on the Israeli authorities to take appropriate action and stop the highly destructive developments in Jerusalem.
“Dating back to the 4th century, the Armenian presence in Jerusalem holds deep historical significance. However, this historic quarter is currently under threat due to aggressive actions by extremists, settlers, and businesspeople, seeking to appropriate the land. Recent incidents, including an attack led by individuals associated with Israeli-Australian businessman Danny Rubenstein, have targeted the Armenian community, resulting in injuries and arrests among Armenian residents. Despite protests and calls for protection, the Israeli authorities have not taken decisive action to safeguard the Armenian quarter from these hostile incursions.
“In the light of these developments, the EAFJD urges the Israeli authorities to protect the status quo of Jerusalem and refrain from altering the demographic composition, institutional structure, and the physical, cultural and historical character of Jerusalem. Drawing parallels between the suffering endured by both Armenians and Jews throughout history and having had to fight racial hatred, the EAFJD emphasizes that the Israeli authorities have a duty to prevent such occurrences in Jerusalem.
“As European citizens, the EAFJD and its committees across 14 countries in Europe, call on stakeholders in the EU to utilize their influence in advocating for the preservation of the Armenian quarter in Jerusalem. It is imperative that the historic quarters of Jerusalem are maintained, and that Israel takes proactive measures to prevent further destruction and intimidation within the Armenian quarter.
“The EAFJD remains steadfast in its commitment to defending the rights and heritage of the Armenian community in Jerusalem,” the statement reads.