«Նոր գիրք»-4/24. Խաչիկյան, Վերգիլիուս, Ալմեյդա, ի Սիլվա, Շեֆեր
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը ներկայացնում է իր հեղինակային «Նոր գիրք» նախագիծը: Այն ամեն երկուշաբթի ընթերցողի դատին է հանձնում հայաստանյան հրատարակչությունների լույս ընծայած գրքերը: Գործակալության էջերում ընթերցասերները հնարավորություն ունեն տեղեկատվություն ստանալ նոր գրքերի մասին, ծանոթանալ դասական գործերին և արդի գրականության զարգացման միտումներին: Այս շաբաթ «Արմենպրես»-ն առանձնացրել է 2023 թվականի վերջին և 2024 թվականի սկզբին հրատարակված և հանրության դատին հանձնված տարբեր հրատարակչությունների ուշագրավ գրքեր՝ տարբեր խորագրերի ներքո:
Էդուարդ Խաչիկյան, «Սարգիս Զորավար»
Sargis.gif (360 KB)
Չորրորդ դար․ Հուլիանոս Ուրացող կայսրը հալածանքներ է սկսել քրիստոնյաների դեմ, իսկ սուրբ Սարգիս զորավարը դիմադրում է հանուն հավատքի և վերերկրյա արժեքների հաստատման՝ միաժամանակ պայքարելով նաև իր իսկ մարդկային տագնապների դեմ։ Գիրքը լույս է ընծայել «Էդիթ Պրինտ»-ը։
Պուբլիուս Վերգիլիուս Մարո, «Բուկոլիկներ, Գեորգիկներ»
bukolikner.jpg (443 KB)
Գիրքն ընդգրկում է Հին Հռոմի մեծագույն բանաստեղծներից մեկի՝ Պուբլիուս Վերգիլիուս Մարոյի (մ.թ.ա. 70–19)՝ «Էնեական»-ին նախորդած մյուս երկու նշանակալից պոեմների՝ «Բուկոլիկներ»-ի (որ կոչվում է նաև «Էկլոգներ») և «Գեորգիկներ»-ի՝ լատիներեն բնագրից արևելահայերեն առաջին ամբողջական թարգմանությունը՝ ընդարձակ առաջաբանով ու ծանոթագրություններով: Մ.թ.ա. III դարում ապրած հույն բանաստեղծ Թեոկրիտոսի հովվերգական իդիլների հետևությամբ գրված «Բուկոլիկներ»-ը փառք են բերել երիտասարդ բանաստեղծին: «Գեորգիկներ»-ը նվիրված է հողագործությանը, այգեգործությանը, ընտանի կենդանիների խնամքին ու մեղվաբուծությանը: Երկի գաղափարը ծագել է մ.թ.ա. VIII–VII դարերի հույն բանաստեղծ Հեսիոդոսի «Աշխատանք և օրեր» պոեմից: Այդուհանդերձ Վերգիլիուսի պոեմները նաև շատ տարբեր են իրենց հունարեն նախօրինակներից. դրանցում արտացոլված են և՛ Իտալիայի բնաշխարհն ու հավատալիքները, և՛ ժամանակի ցնցող քաղաքական իրադարձությունները, և՛ անգամ հեղինակին հետաքրքրող փիլիսոփայական տեսություններ: Սույն երկու պոեմով ամբողջանում է Վերգիլիուսի գրական ժառանգությունը՝ Գոհար Մուրադյանի և Արամ Թոփչյանի արևելահայերեն թարգմանությամբ։ Նրան են վերագրված նաև մի շարք մանր երկեր, որոնց հեղինակային պատկանելությունը, սակայն, մնում է վիճելի։ Գիրքը լույս է ընծայել «Զանգակ»-ը։
Մարիա Ինեշ Ալմեյդա, Ֆլավիա Լինզ ի Սիլվա, «Նամակ աշխարհի առաջնորդներին»
namak.jpg (291 KB)
Սոֆիան տասներկուամյա աղջիկ է. Մեր մոլորակի առջև ծառացած մարտահրավերներից տագնապած՝ նա որոշում է նամակ գրել աշխարհի առաջնորդներին: Զվարթ ու բանաստեղծական տեքստով Սոֆիան գրում է տարբեր հարցերի մասին՝ փորձելով տալ երկրագնդի ախտորոշումը: Նա հասկանում է, որ բազմաթիվ են այն խնդիրները, որոնց պատճառով աշխարհը հայտնվել է վերակենդանացման բաժանմունքում: Բայց նա երազող է ն լուծումներ է առաջարկում: «Նամակ աշխարհի առաջնորդներին» ստեղծագործության նպատակն է ձայն տալ աշխարհի մանուկներին, որոնք գիտեն, որ Երկիրն օգնության է կանչում: Թարգմանիչ՝ Աննա Մարության։ Խմբագիր՝ Նունե Թորոսյան։ Գիրքը լույս է ընծայել «Անտարես»-ը:
Բոդո Շեֆեր, «Հաղթողների  30 օրենքները գիրքը»
haxtoxneri.jpg (202 KB)
«Հաղթողների  30 օրենքները գիրքը» գերմանացի հանրահայտ ֆինանսիստ և քոուչ Բոդո Շեֆերի ամենահայտնի ստեղծագործությունը, որը հրատարակվել է տասնյակ լեզուներով, վաճառվել միլիոնավոր օրինակներով:
Գրքում ներկայացված են կիրառելի ու հստակ օրենք-խորհուրդներ, որոնք կօգնեն ընթերցողին կարգի բերել ու համակարգել կյանքը, շրջապատի հետ հարաբերությունները, սահմանել ճիշտ առաջնահերթություններ և հասնել ֆինանսական անկախության: Թարգմանիչ՝ Աննա Կարապետյան, խմբագիր՝ Վահե Ղուկասյան: Գիրքը լույս է ընծայել «ԴաՎինչի» հրատարակչությունը:

“Новая книга” - 4/24: Эдуард Хачикян, Вергилий Марон Публий, Мария Инес Алмейда, Флавия Линс и Сильва, Бодо Шефер
“Новая книга” - 4/24: Эдуард Хачикян, Вергилий Марон Публий, Мария Инес
Алмейда, Флавия Линс и Сильва, Бодо Шефер
Информационное агентство «Арменпресс» представляет свой авторский проект “Новая книга”. Каждый понедельник  «Арменпресс» знакомит читателей с новинками армянских издательств. Читатели узнают о новых книгах, встречают уже известные классические произведения и знакомятся с тенденциями современной литературы. На этой неделе «Арменпресс» выделил четыре примечательных произведения по 4 категориям, изданных разными издательствами в конце 2023 и в начале 2024 года, и уже переданных на суд читателей.
Эдуард Хачикян: Полководец Саргис (Зоравар)
IV век. Император Юлиан Отступник начал гонения на христиан. Полководец святой Саркис вступает в борьбу во имя веры и утверждения высоких ценностей, борясь и со своими собственными человеческими слабостями. Издательство: “Эдит Принт”.
Вергилий Марон Публий: Буколики и Георгики
В книге представлены переводы с латыни на восточноармянский язык двух произведений одного из величайших авторов Древнего Рима Вергилия Марона Публия (70–19 до н.э.), с обширным предисловием и примечаниями. Издательство: “Зангак”.
Мария Инес Алмейда, Флавия Линс И Сильва: Письмо мировым лидерам
София - двенадцатилетняя девочка. Ее тревожат проблемы, стоящие перед нашей планетой, и она решает написать письмо мировым лидерам. В веселом и поэтичном тексте София пишет о различных проблемах, пытаясь поставить диагноз миру. Она понимает, что существует множество проблем, из-за которых мир оказался в отделении интенсивной терапии. Но она мечтатель и предлагает решения. Цель произведения «Письмо мировым лидерам» - предоставить голос детям мира, которые знают, что Земля взывает о помощи. Перевод: Анны Марутян; Редактор: Нуне Торосян; Издательство: “Антарес”.
Бодо Шефер: Законы победителей
«Законы победителей» - самая известная работа известного немецкого финансиста и тренера Бодо Шефера (в арм. переводе “30 законов победителей”), которая была издана на десятках языков и продана миллионным тиражом.
В книге представлены применимые и понятные юридические советы, которые помогут читателю организовать и согласовать жизнь, отношения с окружающими, расставить правильные приоритеты и достичь финансовой независимости. Перевод: Анны Карапетян; Редактор: Ваге Гукасян; Издательство: “ДаВинчи”.