Թեհրանում հայտնել են, որ Վաշինգտոնն ակնարկում է միջուկային գործարքին վերադառնալու ցանկության մասին
ԵՐԵՎԱՆ,  ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թեհրանը Վաշինգտոնից ազդանշաններ է ստանում իր պատրաստակամության մասին՝ նպաստելու բոլոր մասնակիցների վերադարձին իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի (ԳՀՀԾ) պայմանների կատարմանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Al Mayadeen-ին տված հարցազրույցում հայտնել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը։
«Թեհրանի և Վաշինգտոնի միջև շարունակվում է տարբեր թեմաներով նամակագրությունը: Ամերիկյան կողմը երբեմն ակնարկում է, որ ցանկանում է, որ բոլոր մասնակիցները վերադառնան միջուկային գործարքով սահմանված իրենց նախկին պարտավորություններին: Մեր կողմից մենք բացահայտորեն հայտնել ենք մեր պատրաստակամությունը՝ ողջունելու այն հանձնարարականները, որոնք թույլ կտան վերադառնալ նախկին պարտավորություններին, բայց միևնույն ժամանակ կչեղարկվեն Իրանի դեմ միակողմանի պատժամիջոցները», - ասել է Իրանի ԱԳՆ ղեկավարը:
Աբդոլլահիանը նշել է, որ Իրանի կառավարությունն «ի սկզբանե միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնագիրը չի դիտարկել որպես պետության խնդիրների լուծման միջոց» և ապացուցել է, որ Իրանը «առավելագույնս հանձնառու է իր միջազգային պարտավորություններին» ատոմի խաղաղ յուրացման բնագավառում։
Իրանական դիվանագիտության ղեկավարը հայտնել է, որ գործող  նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի օրոք Թեհրանը «լուրջ բանակցություններ է վարել միջուկային գործարքի շուրջ բանակցողների հետ»՝ ԳՀՀԾ-ի վերականգնման նպատակով, սակայն Ուկրաինայում  ընթացող հակամարտությունն «իր ստվերն է գցել է դրանց վրա»։
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամներն ու Գերմանիան Իրանի հետ միջուկային գործարքը կնքել էին 2015 թվականին, սակայն 2018 թվականին այն ժամանակ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը միակողմանիորեն հրաժարվել էր գործարքից։
2021 թվականի ապրիլից Հնգյակը և Գերմանիան Վիեննայում բանակցություններ էին վարում Իրանի հետ՝ ԳՀՀԾ-ն իր սկզբնական տեսքով վերականգնելու շուրջ, սակայն մի քանի փուլերից հետո՝ 2022 թվականի նոյեմբերին, բանակցություններն ավարտվեցին՝ առանց որևէ արդյունքի։

Tehran says Washington “hints at its desire” to revive the JCPOA
YEREVAN, FEBRUARY 28, ARMENPRESS. During contacts between Iran and the United States Washington has hinted at the desire for the participants of the Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA) to revert to their previous obligations as per the nuclear agreement, Iranian Foreign Minister Hossein Amir-Abdollahian told Al Mayadeen on the sidelines of the International Court of Justice in The Hague.
“Letters are still being exchanged between Tehran and Washington regarding several topics. The American side sometimes hints at its desire for all participating parties to revert to their previous obligations as per the nuclear agreement. On our part, we frankly expressed our readiness to welcome recommendations that would allow reversion to previous commitments, but also annul the unilateral sanctions imposed on Iran," he clarified.
FM Amir-Abdollahian said that under President Ebrahim Raisi’s government, Iran held serious talks with nuclear negotiators, “but unfortunately, at a certain point, the war in Ukraine cast its shadows on them.”
“The Iranian government affirmed from the start that it does not consider the nuclear agreement as an approach to resolving the country’s issues, but Iran has proven that it is one of the countries most committed to its international pledges,” he once again said of Iran's nuclear program, which Tehran has maintained for years is solely peaceful.
JCPOA commonly known as the Iran nuclear deal, is an agreement on the Iranian nuclear program reached in 2015 between Iran and the five permanent members of the UN Security Council+Germany. In 2018, the United States withdrew from the JCPOA under President Donald Trump.