Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտն ապրիլի 24-ին բաց է լինելու բոլոր այցելուների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտն ապրիլի 24-ին աշխատելու է 10:00-20:00-ն՝ դռները բաց են լինելու բոլոր այցելուների համար։ «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Էդիտա Գզոյանը նշեց, որ այդ օրը սպասվում են նաև պատվիրակությունների այցելություններ։ Ներկայում հաստատված է ֆրանսիական պատվիրակությունների այցելությունը։
«Ապրիլի 24-ին թանգարանը գործելու է արտակարգ ռեժիմով։ Թանգարանի մուտքն անվճար է, բոլոր ցանկացողներն, անկախ նրանից պատվիրակության կազմով են եկել, թե ոչ, կարող են այցելել։ Ամբողջ օրն ընդունելու ենք մեր այցելություններին»,-ասաց Էդիտա Գզոյանը։
Ապրիլի 24-ին ընդառաջ՝ ապրիլի 23-ին, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում բացվելու է ժամանակավոր ցուցադրություն «Հայ կինը՝ ցեղասպանության զոհ և հերոս» խորագրով։ Ցուցադրության նպատակը Հայոց ցեղասպանության տարիներին հայ կնոջ ճակատագրի վերհանումն է, բայց և միևնույն ժամանակ նրա արտասովոր քաջության և տոկունության ներկայացումը:
«Այս ցուցադրության միջոցով ցանկանում ենք անդրադառնալ Հայոց ցեղասպանության ընթացքում հայ կանանց ճակատագրին, նրանց դերին, առաքելությանը։ Առանձին խորագրերով ներկայացված են մինչև ցեղասպանությունը հայ կնոջ կերպարը, նրա իրավունքների հետ կապված հարցեր: Ցուցադրությունում ներկայացված են հայ կանանց անհատական պատմություններ»,-ասաց Էդիտա Գզոյանը։
Ցուցադրության մեջ ներկայացված են հայ կնոջ կյանքի ու կենցաղի հետ կապված անձնական բազմաթիվ իրեր, բնօրինակ բացառիկ լուսանկարներ, փաստաթղթեր, հուշագրություններ, փաստավավերագրական ֆիլմ և այլն:

Музей-институт Геноцида армян 24 апреля будет открыт для всех посетителей
Музей-институт Геноцида армян 24 апреля будет открыт с 10:00 до 20:00. На пресс-конференции, состоявшейся в пресс-холле «Арменпресс», директор Музея-института Геноцида армян Эдита Гзоян отметила, что в этот день также ожидаются визиты делегаций. Уже подтвержден визит делегации Франции.
«24 апреля музей будет работать в чрезвычайном режиме. Вход в музей бесплатный, его могут посетить все желающие, независимо от того, приехали они с делегацией или нет. Мы будем принимать наших посетителей весь день», - сказала Эдита Гзоян.
В преддверии 24 апреля, 23 апреля в Музее-институте Геноцида армян откроется временная экспозиция «Армянка: жертва и героиня Геноцида». Цель выставки - осветить судьбу армянской женщины в дни геноцида, и в то же время представить ее необычайное мужество и выносливость.
«Посредством этой выставки мы хотим обратиться к судьбе армянских женщин, их роли и миссии в дни геноцид. Образ армянской женщины до геноцида и вопросы, связанные с ее правами, представлены в отдельных рубриках», - отметила Эдита Гзоян.
В экспозиции множество личных вещей, связанных с жизнью и образом жизни женщин, оригинальные эксклюзивные фотографии, документы, мемуары, будет демонстрироваться документальный фильм и др.