Հայաստանի իշխանությունների գործողությունները միտված են տարածաշրջանում կայուն խաղաղությանը․ ՀՀ նախագահ
Հայաստանի իշխանությունների գործողությունները միտված են տարածաշրջանում
կայուն խաղաղությանը․ ՀՀ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։  Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն անդրադարձել է Տավուշի հատվածում Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացին՝ վստահեցնելով, որ ՀՀ իշխանության գործողությունները միտված են ներկային, ապագային և տարածաշրջանում կայուն խաղաղությանը։
Վահագն Խաչատուրյանը թեմային անդրադարձել է «Արմենպրես»-ի և Շանթ հեռուստաընկերության հետ զրույցում։
«Այն գործընթացները, որոնք տեղի են ունենում Տավուշում՝ Ոսկեպար, Բաղանիս, Կիրանց, Բերքաբեր գյուղերի միջև, միտված են առաջին անգամ Հայաստանի և Ադրբեջանի մեջ սահմանները ճշտելուն։ Ի վերջո, մենք պետք է գիտակցենք, որ եթե կա պետություն, պետությունը պետք է ունենա սահմաններ, և այդ պետության ապագան կախված է լինելու նրանից, թե հարևանների հետ սահմաններն ինչքանով են ճշգրտված։ Հակառակ դեպքում միշտ վտանգ կա, այդ վտանգը պետք է չեզոքացնել։  Ոչ թե պետք է սպասել և այդ վտանգը չեզոքացնել այն ժամանակ, երբ այն իրականում արդեն կա, այլ այն ժամանակ, երբ դա չկա, պասիվ վիճակում է»,-ասաց ՀՀ նախագահը՝ հավելելով, որ այսօրվա քայլերը միտված են այդ խնդրի լուծմանը։
Խաչատուրյանը նշեց, որ շատ դեպքերում իշխանությունը չի կարող բանակցային գործընթացից մանրամասներ ներկայացնել սահմանազատման հատվածում գտնվող գյուղերի բնակիչներին, քանի որ դա կարող  է խանգարել վերջնական լուծմանը։
«Բայց  վստահեցնում և հավատացնում եմ, որ մենք շատ ավելի շահագրգռված ենք և պատասխանատվություն ենք կրում տեղի ունեցող իրադարձությունների համար։ Եվ մեզ համար ամենակարևորն այն մարդկանց անվտանգությունն ապահովելն է, որոնք ապրում են այդ գյուղերում»,-ընդգծեց Նախագահ Խաչատուրյանը։
Նա  ավելացրեց, որ նաև որպես ՀՀ քաղաքացի՝ կառավարության գործունեությունը խիզախություն է համարում։
«Նախկինում, ցավոք սրտի, մենք խնդիրները թողնում էինք ապագային և նույնիսկ հրապարակային էինք այդպես հայտնել մի քանի անգամ։ Հայտնի մի այսպիսի թեզ կար, երբ խոսքը վերաբերում էր Ղարաբաղի խնդրի չլուծմանը՝ 100 տարի էլ կարող ենք այսպես ապրել։ Տեսանք, որ 100 տարի չի լինում այդպես ապրել, որովհետև ժամանակները, իրավիճակները փոխվում են, և այն, ինչ այսօր կարելի է անել, վաղը չենք կարող։ Պետք է կարողանալ վտանգները ժամանակին վերացնել։ Հիմա եկել է ժամանակը, և մենք գնալու ենք այդ ուղղությամբ»,-շեշտեց նախագահը՝ ողջունելով ՀՀ կառավարության գործունեությունը։
Վահագն Խաչատուրյանը ՀՀ քաղաքացիներին հորդորեց վստահել իշխանության գործողություններին և չտրվել այն սադրանքներին, որոնք շատ դեպքերում նպատակ ունեն նրանց զգացմունքների վրա խաղալ և իրականություն չեն պարունակում։

Armenian authorities's actions aimed at establishing stable peace in the region: Armenian President
YEREVAN, APRIL 30, ARMENPRESS. President of Armenia Vahagn Khachaturyan touched upon the process of delimiting the border between Armenia and Azerbaijan in the Tavush region, assuring that the actions of the Armenian government are aimed at the present, future and sustainable peace in the region.
Vahagn Khachaturyan touched upon the topic in an interview with Armenpress and the Shant TV channel.
“The processes taking place in Tavush, near the villages of Voskepar, Baghanis, Kirants and Berkaber, are primarily aimed at clarifying the borders between Armenia and Azerbaijan. Finally, we must realize that if there is a state, then it must have borders, and the future of this state will depend on how well the boundaries with its neighbors are clarified. It is not necessary to wait and neutralize this danger when it actually already exists, but when it is not, it is in a passive state,” the president said, adding that today’s steps are aimed at solving this problem.
Khachaturyan noted that in many cases the authorities cannot present the details of the negotiation process to residents of villages located in the delimitation zone, since this could interfere with the final decision.
“But I assure that we are much more interested and responsible for the events taking place. And the most important thing for us is to ensure the safety of the people who live in these villages,” President Khachaturyan emphasized.
He further expressed his view as a citizen of the Republic of Armenia, regarding the government's actions as courageous.
“Unfortunately, we used to leave problems for the future and even publicly stated this several times. When it came to the unresolved Nagorno-Karabakh problem, there was a well-known thesis we can live like this for another 100 years. We saw that it is impossible to live like that for 100 years, because times and situations change, and what can be done today, we cannot do tomorrow. It is necessary to be able to eliminate threats in a timely manner. Now the time has come, and we will go in this direction,” the President emphasized, welcoming the government’s activities.
Vahagn Khachaturyan called on the citizens of Armenia to trust the actions of the authorities and not to succumb to provocations, which in many cases designed to manipulate emotions without basis in reality.