Խոսրով Հարությունյանն անիմաստ է համարում բացարձակ համամասնական համակարգին անցնելու մասին պնդումները
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ընտրություններին մնացել են հաշված ամիսներ, ուստի անիմաստ է համառորեն պնդել համամասնական ընտրակարգին անցնելու հանգամանքը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հունվարի 17-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց Քրիստոնեադեմոկրատական կուսակցության նախագահ Խոսրով Հարությունյանը:
«Մեծամասնական ընտրակարգով ընտրված պատգամավորները երբեմն ավելի կարևոր դեր են ունենում հանրության խնդիրները բարձրացնելու առումով: 100 տոկոսանոց համամասնական ընտրական համակարգն ընդգծում է կուսակցությունների պատասխանատու դերը հանրության կյանքում, սակայն շատ կարևոր է կուսակցությունների որակական դերակատարությունը, որը համամասնական ընտրակարգն ապահովել չի կարող»,- նշեց Հարությունյանը:
ՔԴԿ նախագահի կարծիքով՝ առաջիկա ընտրություններն ունեն աշխարհաքաղաքական նշանակություն: «Կհաջողվի՞ մեզ անցկացնել այնպիսի ընտրություններ, որ արդյունքները ճանաչելի լինեն կամ վիճելի չլինեն հասարակության և հիմնական խաղացողների համար: Եթե այդպես չլինի, ապա մենք կկանգնենք փակուղու առջև: Կարևոր է, թե ովքեր կընտրվեն և ինչպես կընտրվեն»,- ընդգծեց Հարությունյանը:

До выборов остались считанные месяцы, поэтому бессмысленно говорить о переходе на пропорциональную систему: Хосров Арутюнян
До выборов остались считанные месяцы, поэтому бессмысленно говорить о переходе
на пропорциональную систему: Хосров Арутюнян
До выборов остались считанные месяцы, поэтому бессмысленно говорить о переходе на пропорциональную систему: Как сообщает Арменпресс,  это мнение на встрече с журналистами 17 января высказал председатель Христианско-Демократической партии Хосров Арутюнян.
«Депутаты, избранные по мажоритарной системе, подчас играют более важную роль в постановке общественно важных вопросов. 100%-пропорицональная избирательная система подчеркивает ответственную роль партий в жизни общества, однако, очень важна качественная роль партий, что не может обеспечить пропорциональная система», - считает лидер ХДП.
По мнению Х.Арутюняна, ближайшие выборы будут иметь геополитическое значение. «Удастся нам провести такие выборы, результаты которых будут признаны или не будут спорными для общественности и основных игроков? Если этого не произойдет, мы окажемся в тупике. Важно, кто и как будет избран», - подчеркнул он.