Ալիեւի կլանը զոմբիացնում Է երկրի բնակչությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փետրվարի 19-ին լրացավ Հայաստանի զինված ուժերի լեյտենանտ Գուրգեն Մարգարյանի ողբերգական մահվան ութերորդ տարին: 2004 թվականի փետրվարի 19-ին լեյտենանտ Գուրգեն Մարգարյանը, որը ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում կազմակերպված անգլերենի ուսուցման դասընթաց Էր անցնում Բուդապեշտում, գազանաբար կացնահարվեց ադրբեջանցի սպայի՝ ավագ լեյտենանտ Ռամիլ Սաֆարովի կողմից: Երկու տարի տեւած դատաքննությունից հետո մարդասպանը Բուդապեշտի քաղաքային դատարանի կողմից դատապարտվեց ցմահ ազատազրկման՝ 30 տարվա ընթացքում առանց ներման իրավունքի:
Ադրբեջանում մարդասպանը հայտարարվեց ազգային հերոս, ինչը միանգամայն համահունչ Է այն տրամադրությանը, որը տիրում Է Բաքվում, այն Է՝ հային սպանողը, կարեւոր չԷ ինչպես եւ որտեղ, արժանի Է դրվատանքի ու հարգանքի: Իսկ առանձնակի դաժանությամբ կատարված սպանությունը պարգեւի Է արժանանում: Նման դեպքերից հետո պարզ Է դառնում, որ գրոշի արժեք ունեն Ադրբեջանի կազմում Լեռնային Ղարաբաղի «լայն ինքնավարության» մասին Ալիեւի հավաստիացումները: Փախստականները, որոնց վերադարձի օգտին այդպես եռանդուն պայքարում են միջազգային կազմակերպությունները՝ ԵԱՀԿ-ի գլխավորությամբ, կացիններն են սրում եւ սպասում պահին, թե երբ կկարողանան «վրեժխնդիր լինել» հայերից:
Սեփական ժողովրդին՝ հայերին ոչնչացնելու միտված զոմբիների վերածելու Ալիեւի կլանի քաղաքականությունն առայժմ գործում Է, բայց այն ոչ մի հեռանկար չունի: Հազիվ թե Բաքուն դա չի հասկանում: Բայց միշտ Էլ ավելի դյուրին ու ավելի Էժան Է ժողովրդի վրդովմունքն ուղղել արտաքին թշնամու, քան իրենց վրա: Գուրգեն Մարգարյանի սպանությունը ինքնաբերաբար չի եղել: Ռամիլ Սաֆարովին երկար ժամանակ եւ համառորեն պատրաստում Էին թուրք զինվորական խորհրդականները Ադրբեջանի քարոզչամեքենայի հետ միասին: Այն, որ այս գործում խառն Էր Թուրքիան, կասկածից դուրս Է. Հյուսիսային Կիպրոսի բռնազավթված տարածքներում տեղաբաշխված են այնպիսի վիժվածքների պատրաստման ճամբարներ, ինչպիսին Սաֆարովն Է: Նրանց սովորեցնում Է սպանել, բայց առավելագույն դաժանությամբ՝ երիտթուրքերի լավագույն ավանդույթներով:
Բաքվում այժմ հազվադեպ են հիշում մարդասպանին: Երբ հունգարացի որեւԷ քաղաքական գործիչ Է ժամանում Ադրբեջան, խոսակցություններ են սկսվում արտահանձնման շուրջ: Եվ բանը դրանով Էլ ավարտվում Է: Իլհամ Ալիեւն, իհարկե, հասկանում Է, որ մարդասպանի անունը հիշատակելն աշխարհում դրական ոչինչ չի բերում Ադրբեջանին, այլ, ընդպակառակը: Բայց «հասարակ ժողովրդին» հարկավոր Է ժամանակ առ ժամանակ լարվածության մեջ պահել, ինչն Էլ հաջողությամբ արվում Է:

Клан Алиева превращает собственное население в зомби
19 февраля  исполнилось 8 лет со дня трагической гибели лейтенанта ВС Армении Гургена Маргаряна. 19 февраля 2004 года лейтенант Гурген Маргарян, проходивший курсы английского языка, организованные в рамках программы НАТО "Партнерство во имя мира" в Будапеште, был зверски зарублен топором азербайджанским офицером, старшим лейтенантом Рамилем Сафаровым. После двухлетнего разбирательства, убийца был приговорен Будапештским городским судом к пожизненному заключению без права на амнистию в течение 30 лет.
В Азербайджане убийцы был объявлен национальным героем, что отлично вписывается в общую картину настроений, царящих в Баку, а именно: убивший армянина, неважно, как и где – достоин похвалы и уважения. А убийство с особой жестокостью отмечается наградой. После таких случаев становится ясно, что грош цена заверениям Алиева о «широкой автономии» Нагорному Карабаху в составе Азербайджана. Беженцы, за возвращение которых так ратуют международные  организации во главе ОБСЕ точат топоры и ждут того момента, когда смогут «отомстить» армянам. Политика клана Алиев по превращению собственного  народа в зомби, нацеленных на уничтожение армян пока что действует, но она ведет в никуда. Вряд ли в Баку этого не понимают. Но всегда легче и дешевле направить возмущение народа на внешнего врага, чем на самих себя.
Убийство Гургена Маргаряна не было спонтанным – Рамиля Сафарова готовили долго и упорно турецкие военные советники вместе с пропагандистской машиной Азербайджана. В том, что в этом деле была замешана Турция, сомневаться не приходится – на оккупированных территориях Северного Кипра расположены лагеря для подготовки таких, как Сафаров. Их учат убивать именно с предельной жестокостью в лучших традициях младотурок.
В Баку сейчас редко вспоминают убийцу – разве что с приездом какого-нибудь венгерского политического деятеля начинаются разговоры об экстрадиции. И все на этом заканчивается. Ильхам Алиев, конечно же, понимает, что упоминание убийцы не добавляет Азербайджану плюсов в мире, даже наоборот. Но «простой народ» нужно время от времени держать в напряжении, что с успехом и делается.