Հռոմի պապի այցը Թուրքիա տհաճ անակնկալ է խոստանում թուրքերին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի` նոյեմբերի վերջին նախատեսված այցը Թուրքիա լուրջ անհանգստություն է առաջացրել որոշ շրջանակների մոտ: Խնդիրը Հայոց ցեղասպանության հարցում Հռոմի պապի ունեցած դիրքորոշումն է, և այն մտավախությունը, որ սկզբում Անկարա, ապա արդեն Ստամբուլ կատարելիք այցերի ժամանակ Ֆրանսիցկոսը կխոսի Հայոց ցեղասպանության մասին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ԱՄՆ-ում բնակվող թուրքերի պաշտոնական տեսակետները և հայացքներն արտահայտող TurkishNY կայքը ստվարածավալ հոդված է պատրաստել այն մասին, որ հնարավոր է նոյեմբերի 30-ին հունական եկեղեցի այցելության ժամանակ Հռոմի պապը պատարագ մատուցի և աղոթք իրականացնի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Կայքը նշում է, որ կան խոսակցություններ այն մասին, որ 2015 թվականի ապրիլի 12-ին հենց Հռոմի պապի ղեկավարությամբ Վատիկանում պատարագ է մատուցվելու:
TurkishNY-ը հիշեցնում է, որ դեռևս նախքան Հռոմի պապ ընտրվելը Ֆրանցիսկոսը տարբեր հայտարարություններ էր արել հայերի Ցեղասպանության վերաբերյալ, իսկ արդեն նախորդ տարի իր մոտ էր ընդունել Հայոց ցեղասպանությունից փրկված հայ տիկնոջ, որի հետ զրույցում ասել էր. «Սա 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունն է»:
Հռոմի պապի այցի դեմ բացասական տրամադրվածություններ կան նաև Թուրքիայի ներսում: Իր հակահայկական գործունեությամբ հայտնի ASIMDER կազմակերպության նախագահ Գյոքսել Գյուլբեյը կոչ է արել Հռոմի պապին պատմական հարցերի վերաբերյալ հայտարարություններ չանել` հավելելով, որ կրոնավորին հարիր չէ նման արտահայտություններ անելը: Գյուլբեյը, խիստ քննադատության ենթարկելով կաթոլիկ աշխարհի հոգևոր առաջնորդին, հայտարարել է, որ իրենք չեն ցանկանում Թուրքիայում տեսնել Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապին:
Հռոմի պապը Թուրքիայում կլինի նոյեմբերի 29-30-ը: Ֆրանցիսկոս պապը նախ կժամանի Անկարա, այնուհետև կայցելի Ստամբուլ: Հռոմի պապի այցելությունը կկայանա Պոլսո Հունաց տիեզերական պատրիարք Բարդուղիմեոսի հրավերով: Ֆրանցիսկոսն ու Բարդուղիմեոսը նոյեմբերի 30-ին միասին կմասնակցեն պատարագի: Կաթոլիկ աշխարհի հոգևոր առաջնորդ Ֆրանսիկոսը կլինի Հռոմի չորրորդ պապը, ով այցելում է Թուրքիա:

NOVEMBER 14, ARMENPRESS: The forthcoming visit of the Pope Francis to Turkey in the end of November caused serious discontent among different circles in Turkey. The thing is the position of the Pope concerning the Armenian Genocide and the fear that during the visits to Ankara and Istanbul Francis will speak on the Genocide.
Armenpress reports that the website TurkishNY prepared an article, according to which it is possible that on December 30 during the visit to the Greek Church the Pope Francis may celebrate a mass and say a prayer in the memory of the victims of the Armenian Genocide. The website states that talks are spread that on April 12 2015 the Pope will celebrate a mass in Vatican as well.
Earlier it was reported that Pope Francis will visit Turkey in November, after which he is expected to visit Armenia as well. The Italian La Repubblica said that the Pope’s visit to Turkey has already been decided to take place on November 29-30. Francis was originally invited to Turkey earlier this summer by Bartholomew, the Orthodox Patriarch, who had recently travelled to the Vatican from Turkey to take part in prayers for peace between the Argentinean pope and Israeli and Palestinian leaders.
Francis will initially arrive in the Turkish capital of Ankara on November 29 and then Istanbul, in order to celebrate the feast of Saint Andrew the following day. He is expected to use the visit to call for an end to the killing of Middle Eastern Christians in Iraq and Syria. “Though the visit of Francis to Turkey has one more purpose: it is the Armenian Genocide, the 100thanniversary of which will be honored in April. Ankara does not recognize it, calling it “massacres” in the Ottoman Empire”, - writes La Repubblica, reminding that before becoming Pope of Rome, Francis had warm relations with the Armenian community in Buenos Aires, Argentina and used to call the events “the first genocide of the 20thcentury”. La Repubblica reminds that Armenia has invited Pope and Francis intends to accept the invitation.