Բաղրամյան պողոտայում ոստիկանների թիվը նախորդ օրերի համեմատ նվազել է
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանությունը ոչ հաստատում, ոչ հերքում է տեղեկություններն այն մասին, որ ՀՀ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանը հունիսի 24-ին եղել է Բաղրամյան պողոտայում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ ոստիկանության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության աշխատակից Արմեն Մալխասյանը ոչ հերքեց, ոչ հաստատեց տեղեկությունը:
Հատկանշական է, որ Բաղրամյան պողոտայում ցուցարարներին վերահսկող ոստիկանների թիվն ավելի քիչ է, քան նախորդ օրերին: Բաղրամյան պողոտայում այս պահին իրավիճակը հանգիստ է:
Հայաստանի Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը հունիսի 17-ին որոշում է կայացրել էլեկտրաէներգիայի սակագինը բարձրացնել 6,93 դրամով: Հունիսի 19-ին Երևանի կենտրոնում` Ազատության հրապարակում, մեկնարկել է բողոքի ակցիա` հանրահավաք, այնուհետև` նստացույց: Ակցիայի մասնակիցները հունիսի 22-ին շարժվել են դեպի Բաղրամյան պողոտա` չենթարկվելով հասարակական կարգը չխախտելու ոստիկանության հորդորներին: Ոստիկանությունը ջրցան մեքենաների կիրառմամբ հունիսի 23-ի առավոտյան ցրել է ակցիան: Արդյունքում՝ 237 մարդ բերման են ենթարկվել, 25-ը դիմել են բժիշկների օգնությանը: Հունիսի 24-ի երեկոյան կրկին հավաք է անցկացվել Ազատության հրապարակում՝ վերածվելով երթի կրկին դեպի Բաղրամյան պողոտա, որտեղ էլ մինչև այժմ այն շարունակվում է: Ակցիայի մասնակիցները պանաջում են չեղյալ հայտարարել սակագնի բարձրացման մասին որոշումը:

Количество сотрудников полиции на проспекте Баграмяна сократилось по сравнению с предыдущими днями
Полиция Армении не подтверждает и не опровергает информацию о том, что начальник полиции Владимир Гаспарян 24 июня был на проспекте Баграмяна. В беседе с Арменпресс сотрудник Управления информации и связям с общественностью полиции Армении Армен Малхасян не подтвердил, но и не опроверг эту информацию.
Примечательно, что количество сотрудников полиции, следящих за ходом акции протеста против подорожания электроэнергии, сократилось по сравнению с предыдущими днями. На проспекте Баграмяна ситуация сейчас спокойная.
Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении 17-го июня криняла решение о повышении тарифов на электроэнергию на 6,93 драма. С 19-го июня начались акции протеста – митинг на площади Свободы, затем сидячий пикет. 22-го июня участники акции двинулись на проспект Баграмяна, не подчинившись призывам полиции не нарушать общественный порядок. Полиция разогнала демонстрантов рано утром 23-го июня, применив водомет. Были задержаны 237 человек, 25 человек обратились за медпомощью. Вечером 23-го июля снова состоялся митинг на площади Свободы, перешедший в шествие к проспекту Баграмяна, где до сих пор продолжается пикет.