Քերին եւ Զարիֆը Վիեննայում քննարկում են Իրանի միջուկային ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Ջոն Քերին եւ Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը, որը Վիեննա Է վերադարձել Թեհրանից, երկկողմ հանդիպում են սկսել միջուկային ծրագրի շուրջ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՌԻԱ Նովոստիին:
Զարիֆի հետ միասին հունիսի 30-ին Վիեննա են ժամանել նաեւ Իրանի ատոմային Էներգիայի կազմակերպության ղեկավար Ալի Աքբար Սալեհին եւ Իրանի նախագահի խորհրդականն ու եղբայրը՝ Հոսեյն Ֆերեյդուն Ռոուհանին:
Զարիֆի խոսքով՝ Սալեհիի ժամանումը Վիեննա, «չնայած առողջության հետ կապված խնդիրներին, մատնանշում Է այն լրջությունը, որով Իրանը վերաբերվում Է բանակցություններին»:
Միջազգային միջնորդների «վեցյակը» (Մեծ Բրիտանիան, Գերմանիան, Չինաստանը, Ֆրանսիան, Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ը) եւ Իրանը աշխատում են Իսլամական Հանրապետության միջուկային ծրագրի վերաբերյալ հանրագումարային համաձայնագրի վրա: Ավելի վաղ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն՝ ամփոփիչ փաստաթուղթը պետք Է պատրաստվեր մինչեւ հունիսի 30-ը, սակայն բանակցությունների մասնակիցներից մի քանիսը չեն բացառում դրանց ժամկետի երկարացումը:

Госсекретарь США и глава МИД Ирана начали встречу в Вене
Госсекретарь США Джон Керри и глава МИД Ирана Мохаммад Джавад Зариф, который вернулся в Вену из Тегерана, начали двустороннюю встречу по ядерной программе, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Вместе с Зарифом во вторник в Вену прилетел также глава Организации по атомной энергии Ирана Али Акбар Салехи и советник и брат президента Ирана Хоссейн Ферейдун Роухани.
По словам Зарифа, приезд в Вену Салехи, "несмотря на проблемы со здоровьем, указывает на серьезность, с какой Иран подходит к переговорам".
"Шестерка" (Великобритания, Германия, Китай, Франция, Россия, США) и Иран работают над итоговым соглашением по ядерной программе. Согласно достигнутым ранее договоренностям, итоговый документ должен быть подготовлен до 30 июня. Однако некоторые участники переговоров не исключают небольших корректировок сроков.