Հունաստանն օրական մինչեւ 50 հազար զբոսաշրջիկ Է կորցնում. իշխանություններ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունաստանի հյուրանոցներ ժամանել ցանկացող զբոսաշրջիկների թիվը մեկ օրվա հաշվարկով 50 հազարով նվազել Է: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին, հայտնել Է երկրի զբոսաշրջության կարգավորիչի ներկայացուցիչ Անդրեաս Անդրեադիսը:
Պաշտոնյայի խոսքով՝ եթե նման միտումը պահպանվի, սաստիկ կտուժի նաեւ երկրի աշխատանքի շուկան՝ Հունաստանի համախառն ներքին արդյունքի համար զբոսաշրջության կարեւորության պատճառով:
Երկրում տիրող տնտեսական ճգնաժամի պատճառով հույներն իրենք Էլ սկսել են շատ ավելի քիչ ծախսել արձակուրդների համար:
Փորձագետներից ոմանք երկյուղ են կրում, որ հաշիվների զանգվածային չվճարումների պատճառով կարող են խնդիրներ ծագել Հունաստանի ռեստորաններին մթերքների մատակարարման հարցում: Զբոսաշրջիկները նաեւ գանգատվում են Հունաստանում կանխիկ դրամ հանելու եւ բանկային քարտերով վճարումներ կատարելու հետ կապված դժվարություններից:
Հունաստանի քաղաքացիների համար ներկայումս գործում Է կանխիկ դրամ հանելու՝ օրական 60 եվրո սահմանաքանակ, սակայն օտարերկրացի զբոսաշրջիկների վրա այս սահմանափակումը չի տարածվում:

Власти: Греция теряет до 50 тысяч туристов в сутки
Число туристов, желающих въехать в греческие отели, упало на 50 тысяч в пересчете на сутки, сообщил представитель туристического регулятора страны Андреас Андреадис.
По словам чиновника, если подобная тенденция сохранится, сильно пострадает и рынок труда страны в силу значимости туризма для греческого ВВП.
Сами греки также стали куда меньше тратить на отпуска в связи с экономическим кризисом в стране, сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
Некоторые эксперты опасаются проблем с поставкой продуктов в греческие рестораны из-за массовых невыплат по счетам.
Туристы также жалуются на трудности со снятием наличных и оплатой банковскими картами в Греции.
Для граждан Греции в настоящее время действует лимит на снятие наличных в 60 евро в день, однако на иностранных туристов это ограничение не распространяется.