Երազում եմ ունենալ հինգ կամ վեց երեխա. Արամ Mp3-ն` ստեղծագործական ուղու և անձնական կյանքի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես»-ը և «Լոֆթ» կենտրոնը «Պատվերով հարցազրույց» նախագծի շրջանակներում հյուրընկալեցին երգիչ և դերասան Aram Mp3 -ին: Նրա հետ հարցազրույցը պատվիրել էր դերասանուհի Տոմա Պետրոսյանը:
-Ինչպե՞ս սկսեցիք Ձեր կարիերան, և արդյոք պատկերացնում էիք, որ հետագայում կներկայացնեք Հայաստանը Եվրատեսիլ երաժշտական մրցույթում, կնկարահանվեք լիամետրաժ ֆիլմում՝ մարմնավորելով հանրապետության «առաջին դեմքին»:
Արամ Mp3 Իրականում շատ տարերայնորեն է ստացվել որ հայտնվել եմ այս ասպարեզում: Ես այն մարդկանցից եմ, ով կասկածանքով է վերաբերվում ճակատագիր ասածին, բայց իմ կյանքում մասնագիտությունը շատ հետաքրքիր ճանապարհ ունեցավ: Ինքս շատ եմ սիրում բեմ, տեսախցիկ, երգ, երաժշտություն: Այնպես ստացվեց, որ սկսեցի ակտիվ ներգրավվել ուրախների և հնարամիտների ակումբում, հետագայում այդ ամենը դրաձավ ավելի լուրջ, ստեղծվեց «32 ատամ» նախագիծը, այնուհետև «Վիտամին»-ը, այնուհետև համերգները:
Չեմ կարող ասել, թե կոնկրետ նպատակ եմ ունեցել և շատ աշխատել եմ այդ ուղղությամբ: Ինձ մոտ ամեն ինչ ինքնաբերաբար է ստացվել: Այն ժամանակ հաճելի անքուն գիշերներ էինք անցկացնում, ոգևորված աշխատում էինք: Իսկ հիմա գիշերները չենք քնում, որովհետև ստիպված ենք աշխատել, քանի որ տարիների ընթացքում խնդիրները շատանում են:
-Շատ են խոսում այն մասին, որ «Առաջին դեմք» ֆիլմի սցենարը վերցված է «Սլուգա նառոդու» բազմասերիանոց ուկրաինական ֆիլմից, որտեղ գլխավոր հերոսին մարմնավորում է Վլադիմիր Զելենսկին։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք։
Արամ Mp3 Անկեղծ ասած ես այդ ֆիլմը չեմ տեսել: Համացանցում նկատել եմ, որ շատերն են համեմատում այդ կինոնկարի հետ, բայց համեմատականներ կարելի է տանել տարբեր ֆիլմերի հետ: Դասական «Принц и нищий» ստեղծագործության տարբերակն է, այսինքն մարդը չունի ոչինչ, ստանում է ամեն ինչ և իրեն տրվում է հնարավորություն փոխելու ու ստեղծելու իր պատկերացրած երկիրը:
-Կա՞ այնպիսի շրջան Ձեր անցած կյանքում, ուր կցանկանայիք վերադառնալ:
Արամ Mp3 Նման մտքեր ինձ այցելում են տարին մի քանի անգամ, դրանք կապված են նրա հետ, որ իմ անձնական կյանքը միայն իմ անձնականը չէ: Շատ հաճախ չեմ կարողանում անել այնպես, ինչպես օրինակ իմ ընկերները, որոնց աշխատանքը ավարտվում է ժամը 18:00-ին և հանգիստ գնում են տուն: Իհարկե, ես սիրում եմ իմ մասնագիտությունը: Ի տարբերություն իմ ընկերների, ես ռոբոտացված աշխատանք չեմ անում, ավելի ազատ եմ և այդ հարցում տասով զրո հաղթում եմ նրանց: Սակայն մեկ ուրիշ հարցում զիջում եմ, երբ նրանք կարողանում են շաբաթ և կիրակի օրերին կազմակերպել «Long weekend» և ընտանիքի անդամների հետ գնալ քաղաքից դուրս և ժամանակ անցկացնել:
Ես ունեմ հիանալի ընտանիք, բայց գերզբաղվածության պատճառով չեմ հասցնում շատ ժամանակ անցկացնել նրանց հետ:
-Ավելի շատ ո՞ր ուղղությունն եք նախընտրում Ձեր մասնագիտությունների ցանկում:
Արամ Mp3 - Առաջնահերթ միանշանակ երաժշտությունը, երգը, սիրում եմ «Stand Up» հումորի ժանրը: Առաջին իմ ֆիլմը՝ «Առաջին դեմք», որտեղ ես մարմնավորել եմ գլխավոր հերոսին: Իրականում հուզմունքս մաքսիմալ աստիճանի է հասել: Ֆիլմի նկարահանումների ժամանակ ինձ համար կար խնդիր, որը ես պետք է հաղթահարեի: Ինձ վրա շատ մեծ պատասխանատվություն էր դրված, ես խաղում եմ գլխավոր կերպար, այն էլ երկու գլխավոր կերպար, ովքեր մեկը մյուսից ժամանակի ընթացքում պիտի տարբերվեին: Այսինքն մարդ ով «բառադի» անձնավորություն է և ժամանակի ընթացքում նա դառնում է նախագահ, մնալով նույն «բառադի»-ն, բայց հետագայում աստիճանաբար նա փոխվում է և վերածվում իր պատկերացրած նախագահին:
-Հարցազրույցներից մեկում Դուք նշել էիք, որ առաջկայում սպասվող ձեր համերգին հանդիսատեսին սպասվում են անակնկալներ։ Կբացահայտե՞ք, թե ինչ է սպասվում հանդիսատեսին։
Արամ Mp3 Համերգը ունի հրաշալի կազմակերպչական թիմ: Ես մենակ չեմ աշխատում համերգի կազմակերպման հարցերով: Ունենք համերգի գեղարվեստական ղեկավար՝ Վահագն Գրիգորյանը, գրաֆիկական դիզայներ՝ Մայիս Հայրապետյանը, հագուստի դիզայներ Դիանա Շատվերյանը և այլոք:
Մենք բեմի վրա փորձել ենք ստանալ մի այնպիսի տրամադրություն, որպեսզի հանդիսատեսը իրեն զգա բեմի վրա: Փորձել ենք օգտագործել 3D էֆեկտներ, ինչի շնորհիվ, առանց 3D ակնոցի, ակնդիրը իրեն կարող է զգալ այսպես ասած «համերգի մեջ»: Լինելու է ահռելի LED էկրան 17 մետր երկարությամբ, որը դրված է լինելու անմիջապես իմ մեջքի հետևում և իմ երգերն ու շարժումները հիմնականում սինխրոնանալու են էկրանի պատկերների և անիմացիոն տեսանյութերի հետ: Նույնիսկ նման բան Հայաստանում առաջին անգամ է արվում: մտավախություն ունեմ, որ հանդիսատեսը ավելի շատ էկրանին ուշադրություն կդարձնի:
-Ֆեյսբուքում հայտնվել են լուսանկարներ, որտեղ Դուք պատկերված եք կանանց և աղջիկների հետ։ Դա համերգի գովազդային արշավի համա՞ր է։
Արամ Mp3 Այո, մենք սոցիալական ցանցերի միջոցով համերգի գովազդային ակցիա ենք իրականացնում՝ գեղեցկության սրահում, դիմահարդարման սրահում, այգում, պոնչիկանոցում և այլ վայրերում, որտեղ ես մեկ հատ ծաղիկ ձեռքիս նկարվում եմ աղջիկների հետ: Հետո իհարկե հարցնում են, - «Ո՞ր ալիքով կարող ենք տեսնել», ասում եմ «ֆեյսբուքով»:
-Ո՞վ կամ ովքե՞ր են Ձեր սիրած արտիստները:
Արամ Mp3Դժվարանում եմ պատասխանել այս հարցին, քանի որ իմ կյանքի տարբեր փուլերում եղել են արտիստներ, ովքեր ինձ վրա ազդեցություն են թողել: Հումորային ժանրում մինչ օրս, ինձ համար, լավագույն դերասանը Ջիմ Քերին է: Կարող է պրիմիտիվ հնչել բայց ինձ համար շատ լուրջ դերասան է Լեոնարդո ԴիԿապրիոն, ում խաղը ես շատ եմ հավանում:
Շատ արտիստներ կան, ովքեր իրենց հետքն են թողել իմ հետագա ճանապարհին: Օրինակ երգիչներից՝ Մայքլ Ջեքսոն, Սթիվի Ուոնդեր, Ռեյ Չարլզ, Սթինգ և այլք: Այս արտիստներից կարելի է շատ բաներ սովորել, որոնք պետք են գալիս քեզ ապագայում:
-Ի՞նչ երազանք ունեք:
Արամ Mp3Երազանքներ շատ ունեմ: Երազում եմ ունենալ հինգ կամ վեց երեխա: Երազում եմ, որ մեր երկիրը տարբեր բնագավառներում կարողանա մրցել այլ երկրների հետ: Ցանկություն ունեմ, որ մեր արտիստները, մարզիկները և այլք, դուրս գան միջազգային ասպարեզ, ինչպես օրինակ Հենրիխ Մխիթարյանը: Ուզում եմ, որ Հենոներ շատ լինեն մեր երկրում և տարբեր բնագավառներում:

Мечтаю иметь пять или шесть детей: Арам Mp3 о своем творческом пути и личной жизни
Сотрудники информационного агентства «Арменпресс» и развлекательного центра «Лофт» продолжают рубрику «Интервью по заказу», где гость сам решает, с кем мы будем делать следующее интервью. По заказу актрисы Томы Петросян гостем проекта стал певец, музыкант, актер Арам Мp3 (Арам Саркисян).
- Как началась Ваша Карьера? Вы представляли, что будете представлять Армению на конкурсе «Евровидение», сыграете в полнометражном фильме в образе «первого лица» государства?
- На самом деле все произошло очень стихийно, и я оказался в этой сфере. Я из тех людей, кто с сомнением относится к тому, что называется судьбой, но моя карьера прошла очень удивительный путь. Сам я очень люблю сцену, камеру, музыку и песни. Получилось так, что я начал активно принимать участие в КВН, потом все это перешло на более серьезный уровень, был создан проект «32 зуба», потом «Витамин», далее концерты…
Не могу сказать, что у меня была конкретная цель, и я много работал в этом направлении. У меня все получилось само собой. В то время мы проводили приятные бессонные ночи, воодушевленно работали. А сейчас ночами не спим, так как вынуждены работать, потому что с годами количество проблем увеличивается.
- Много говорят о том, что сценарий фильма «Первое лицу» взят из многосерийного украинского фильма «Слуга народу», в котором в главных ролях выступает Владимир Зеленский. Как Вы прокомментируете это?
- Честно говоря, я не видел этот фильм. В интернете видел, что многие сравнивают с этим фильмом, но параллели можно провести с разными фильмами. Это вариация на классическую тему произведения «Принц и нищий», т.е. человек, у которого нет ничего, получает все, и ему дается возможность изменить и создать представленную им страну.
- Есть такой период в Вашей жизни, куда Вы хотели бы вернуться?
- Подобные мысли меня посещают несколько раз год. Они связаны с тем, что моя личная жизнь является не только моей. Очень часто я не могу делать то, что, например, делают мои друзья, работа которых заканчивается в 18:00, и они спокойно идут домой. Конечно, я люблю свою профессию. В отличие от моих друзей я не делаю роботизированной работы, более свободен и в этом плане я в выигрыше на все сто. Но в другом вопросе я уступаю им, когда им удается на выходные организовать «Long weekend» и провести время с семьей загородом.
У меня прекрасная семья, но из-за сверхзанятости я не успеваю проводить с ними много времени.
- Какой профиль среди своих профессий Вы предпочитаете больше всего?
- На первом месте, конечно, музыка, песня, люблю юмористический жанр «Stand Up». Мой первый фильм – «Первое лицо», в котором я играю роль главного героя. На самом деле мое волнение достигло максимума. Во время съемок фильма у меня была проблема, которую я должен был преодолеть. На меня была возложена огромная ответственность, я играл в главной роли, даже воплощал двух главных героев, которые должны были во временном промежутке отличаться друг от друга. Т.е. бездельник в течение времени становится президентом, но остается «бездельником», однако постепенно он меняется и превращается в президента, которого он бы хотел.
- В одном из интервью Вы отметили, что на Вашем предстоящем концерте зрителей ждут сюрпризы. Можете раскрыть, что ждать зрителям?
- Над концертом работает прекрасная организационная команда. Я не один работаю над организацией концерта. У нас есть художественный руководитель – Ваагн Григорян, графический дизайнер – Майис Айрапетян, дизайнер костюмов – Диана Шатверян, и др.
Мы попытались получить на сцене такое настроение, чтобы сам зритель чувствовал себя на сцене. Пытались использовать 3D эффекты, благодаря которым, без специальных очков, зритель сможет почувствовать себя внутри концерта.
Будет огромный LED экран, 17 метров в длину, который будет расположен сразу за моей спиной, и мои движения и песни будут синхронизированы с образами и анимационными материалами на экране.
Такое делается в Армении впервые. Я опасаюсь того, что зритель больше будет смотреть на экран.
- В Фейсбуке появились Ваши фотографии с разными женщинами и девушками. Это делается в рамках рекламной кампании?
- Да, посредством социальных сетей мы проводим рекламную акцию: в салоне красоты, парке и других местах я с цветком в руке фотографируюсь с девушками. Потом, конечно, спрашивают, по какому каналу смотреть, а я отвечаю: «По Фейсбуку».
- Кто является Вашим любимым артистом?
- Затрудняюсь ответить на этот вопрос, так как на разных этапах жизни были разные люди, которые влияли на меня. В жанре юмора для меня до сегодняшнего дня лучшим актером является Джим Керри. Может прозвучать примитивно, но для меня серьезным актером является Леонардо ДиКаприо, чья игра мне очень нравится.
Есть много артистов, которые оставили след на моем дальнейшем пути. Например, из певцов это Майкл Джексон, Стиви Уандер, Рей Чарльз, Стинг и др. У этих артистов можно научиться многому, что может пригодится в будущем.
- Какая у Вас мечта?
- У меня разные мечты. Мечтаю о пяти или шести детях. Мечтаю, чтобы в разных сферах наша страна могла конкурировать с другими странами. Желаю, чтобы наши артисты, спортсмены и т.п. вышли на мировую арену, как, например, Генрих Мхитарян. Хочу, чтобы в нашей стране было много Генрихов и в самых разных сферах.