Գինեգործությանը զարկ տալու նպատակով Հայաստանում ստեղծվում է նոր հիմնադրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ստեղծվում է Խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամ: Համապատասխան որոշումն ընդունվեց ՀՀ կառավարության նիստում: Գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը նշեց, որ 2016 թվականի ինն ամսում պետական բյուջեով նախատեսված կառավարության պահուստային ֆոնդից հատկացվում է 103 մլն 500 հազար դրամ` հիմնադրամի ստեղծման նպատակով:
«Այս որոշման ընդունումը պայմանավորված է խաղողագործության և գինեգործության ոլորտներում արձանագրված հաջողություններն ամրապնդելու և զարգացման հետագա ընթացքն ապահովելու անհրաժեշտությամբ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց նախարարը:
Նրա խոսքով` խաղողագործության և խաղողի հումքով ոգելից խմիչքների արտադրության ոլորտներում վերջին տարիներին իրականացված բազմաբնույթ և մեծածավալ աշխատանքների շնորհիվ նկատվում են խաղողի արտադրության վերականգնման և գինեգործության զարգացման ակնհայտ միտումներ, սակայն ոլորտներում առկա հիմնական խնդիրների վերլուծությունը ցույց է տվել, որ անհրաժեշտ է իրականացնել ներկա իրավիճակի բարելավմանն և հնարավորությունների ամրապնդմանն ուղղված լուրջ քայլեր:
Ըստ Կարապետյանի` նախորդ տարվա գինեգործական արտադրանքի արտահանման և խաղողի բերքի մթերման հետ կապված խնդիրները ցույց են տվել, որ օբյեկտիվ տնտեսական բնույթի պատճառներից բացի, դրանք պայմանավորված են նաև այն հանգամանքով, որ Հայաստանում գրանցված տվյալ ոլորտի միություններն ի զորու չեն կյանքի կոչել ոլորտի զարգացմանն ուղղված միասնական քաղաքականություն: Բացի այդ, թե գործադիր իշխանությունը, թե վերը նշված միությունները դեռևս չեն գտել արդյունավետ ուղիներ, որոնք հնարավորություն կընձեռեին բարձրացնելու արտադրանքի որակը, ընդլայնելու ապրանքի տեսականին, ձևավորելու հայկական միասնական բրենդը և բարձրացնելու դրա ճանաչելիությունը: Մինչդեռ դրանք են այն հիմնական շարժիչները, որոնք նպաստում են վաճառքի աճին, ուստի՝ նաև ոլորտի հետագա զարգացմանը:
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ լուրջ ակնկալիքներ ունի այս հիմնադրամի ստեղծումից, պետք է աշխատանք տանել, որպեսզի ոլորտի արտադրանքի արտահանումն աճի: «Վրաստանում մեծ արդյունք է գրանցվել նմանօրինակ հիմնադրամի գործունեության արդյունքում: Հինգ ամսվա ընթացքում այնտեղից արտահանվել է մոտ 25 մլն շիշ գինի: Այդ ակնկալիքով մենք ստեղծում ենք այս հիմնադրամը»,- ասաց վարչապետը:

New winemaking foundation to be established in Armenia
YEREVAN, JUNE 23, ARMENPRESS. A decision was made to establish Viticulture and winemaking foundation in Armenia during the Armenian Government’s session. Minister of Agriculture of Armenia Sergo Karapetyan said the Government will allocate 103 million 500 thousand AMD from the reserve fund for the establishment of the foundation.
“This decision was made based on the necessity to strengthen the achievements in the fields of viticulture and winemaking and to ensure the further development process”, “Armenpress” reports, the Minister said.
He said as a result of various huge works conducted in the fields of viticulture and grape alcohol production, significant developments were achieved in the restoration of grape production and winemaking. However, the analysis of the existing issues showed that there is a necessity to take steps aimed at improving the current situation and strengthen the opportunities for the development of these fields.
He said one of the reasons of such issues is that both the executive leadership and the unions of this field have not yet found the ways to improve the production quality, to expand the product types, to form a unified Armenian brand and to increase its popularity. However, these are the major driving factors that contribute to the sales growth, as well as the development of that field.
Prime Minister Hovik Abrahamyan said there are great expectations from this Foundation, works need to be done in order to increase the export of the field products. “Similar foundation established in Georgia has achieved significant progress. Within 5 months it has exported nearly 25 million bottles of wine. We create this foundation based on these expectations”, the Prime Minister said.