Եվրոպայի շուկաները Brexit-ին արձագանքել են 1987 թվականից ի վեր ամենազգալի անկմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունիսի 24-ին Եվրոպայի ֆոնդային ինդեքսներն ամենազգալի անկումն են ցուցադրում 1987 թվականի հոկտեմբերից ի վեր, քանի որ բրիտանացիները քվեարկեցին Եվրամիության կազմից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու (Brexit) օգտին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Ըստ որում շատ բաժնետոմսերի առեւտուրը սակարկությունների սկսվելուց հետո առաջին րոպեներին դադարեցվել Է փոխարժեքների կտրուկ տատանումների պատճառով, նշում Է MarketWatch-ը:
Stoxx Europe 600 տարածաշրջանի խոշորագույն ձեռնարկությունների միագումար ինդեքսը Երեւանի ժամանակով 12:35-ին շեշտակի իջել Է 6,5 տոկոսով՝ մինչեւ 320 կետ: Գնանշումների աճ Է նկատվում ցուցիչի հաշվարկի մեջ մտնող 600 բաժնետոմսերից 10-ից պակասի համար:
Բրիտանական FTSE 100 ցուցիչը նվազել Է 3,9 տոկոսով, գերմանական DAX-ը՝ 5,7 տոկոսով, ֆրանսիական CAC 40-ը՝ 7,2 տոկոսով: Իսպանական Ibex 35-ն գահավիժել Է 9,5 տոկոսով, իտալական FTSE MIB-ն՝ գրեթե 10 տոկոսով:
Մեծ Բրիտանիայում բանկերը սակարկությունները բացել են անհավատալի անկմամբ՝ րոպեների ընթացքում կորցնելով կապիտալացման շուրջ մեկ երրորդը, սակայն այնուհետեւ նվազման տեմպերը դանդաղել են. Երեւանի ժամանակով ժամը 12:30-ին Royal Bank of Scotland-ի արժեթղթերի արժեքը նվազել Է 16,1 տոկոսով,  Barclays-ինը՝ 14,3 տոկոսով, HSBC Holdings-ինը՝՝3,6 տոկոսով:
Իսպանիայի Banco Santander-ի կապիտալացումը գահավիժել Է 18,4 տոկոսով, Գերմանիայի Commerzbank-ինը եւ Deutsche Bank-ինն՝ ավելի քան 10,7 տոկոսով:
Բացի դրանից, Մեծ Բրիտանիայի Taylor Wimpey դեւելոպերի արժեթղթերի գինն իջել Է 23,1 տոկոսով՝ բրիտանական անշարժ գույքի պահանջարկի կրճատման կասկածների պատճառով:
Ըստ որում Randgold Resources Ltd. ոսկու արդյունահանման ընկերության բաժնետոմսերի գնանշումները 15,1 տոկոսով աճել են ոսկու գների բարձրացումից անմիջապես հետո, որը վայելում Է ներդրողների պահանջարկը՝ որպես պաշտպանական ակտիվ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Рынки акций Европы отреагировали на Brexit самым значительным падением с 1987 года
Европейские фондовые индексы в пятницу демонстрируют самое значительное падение с октября 1987 года, поскольку британцы проголосовали за выход Великобритании из состава Европейского союза (Brexit), сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
При этом торговля многими акциями была приостановлена в первые минуты после открытия из-за резких колебаний курсов, отмечает MarketWatch.
Сводный индекс крупнейших предприятий региона Stoxx Europe 600 к 11:35 по Москве рухнул на 6,5% - до 320 пунктов. Рост котировок наблюдается менее чем для 10 из 600 акций, входящих в расчет индикатора.
Британский индикатор FTSE 100 упал на 3,9%, германский DAX - на 5,7%, французский CAC 40 - на 7,2%. Испанский Ibex 35 обвалился на 9,5%, итальянский FTSE MIB - почти на 10%.
В Великобритании банки открыли торги невероятным падением, потеряв за минуты около трети капитализации, однако затем темпы снижения замедлились: к 11:30 по Москве стоимость бумаг Royal Bank of Scotland уменьшилась на 16,1%, Barclays - на 14,3%, HSBC Holdings - на 3,6%.
Капитализация испанского Banco Santander рухнула на 18,4%, германских Commerzbank и Deutsche Bank - более чем на 10,7%.
Кроме того, цена бумаг британского девелопера Taylor Wimpey упала на 23,1% из-за опасений сокращения спроса на британскую недвижимость.
При этом котировки акций золотодобывающей компании Randgold Resources Ltd. взлетели на 15,1% вслед за повышением цен на золото, которое пользуется у инвесторов спросом в качестве защитного актива.