Լեռնային Ղարաբաղը ոչ մի կարգավիճակով չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում. Շարմազանովի պատասխանը Իլհամ Ալիևին
Լեռնային Ղարաբաղը ոչ մի կարգավիճակով չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում.
Շարմազանովի պատասխանը Իլհամ Ալիևին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ Ադրբեջանի  նախագահ Իլհամ Ալիևի վերջին հայտարարությունը լի է պատմական անճշտություններով և սուտ տեղեկություններով: Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը: «Նա խոսում է Ադրբեջանի պատմական հողերի մասին, բայց ո՞րն է Ադրբեջանի պատմությունը: Ադրբեջանն ընդամենը 98 տարվա պատմություն ունի: Հինգ անգամ նույն անհեթեթությունը կրկնելուց ասածներիդ արժեքը չի փոխվում: Դրանով դու ավելի անհեթեթ ես դառնում մարդկանց աչքերում: Ինչ վերաբերում է հակամարտության կարգավորման փուլային տարբերակին, ինչի մասին խոսում են Ալիևը և նրա աշխատակազմը, մեր դիրքորոշումը հետևյալն է՝ Լեռնային Ղարաբաղը ոչ մի կարգավիճակով չի կարող ընդգրկվել Ադրբեջանի կազմում: Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզը երբեք չի եղել անկախ Ադրբեջանի կազմում: Դա բլեֆ է, որն Ալիևը անում է: Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի ժողովուրդը 1988թ. սկսել է իր ինքնորոշման պայքարը, և մենք ամեն ինչ անելու ենք, որպեսզի այդ պայքարն ավարտվի հաղթանակով: Իսկ հաղթանակը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կամարտահայտության պարտադիր իրացումն է և արդյունքում Ղարաբաղի ժողովուրդն ինքը կորոշի իր ճակատագիրը, որը, բնականաբար, չի լինի Ադրբեջանի կազմում: Պարոն Ալիևը չէ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին անկախություն տվողը, Աստված է ժողովուրդներին տալիս ազատության և անկախության ձգտումը, իսկ ինքնորոշվելու միջազգային իրավունքը ընձեռվում է ցանկացած ժողովրդի»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ընդգծեց Շարմազանովը:
ԱԺ փոխնախագահի համար առնվազն տարօրինակ է՝ ինչո՞ւ Մեծ Բրիտանիան իրավունք ունի հանրաքվեով որոշել՝ մնա՞լ ԵՄ-ի կազմում, թե ոչ, Շոտլանդիան իրավունք ունի հանրաքվեի միջոցով կարծիք հայտնել՝ մնա՞լ Միացյալ Թագավորության կազմում, թե չէ, Կոսովոն ինքնորոշման իրավունք ունի, Արևելյան Թիմորը իրավունք ունի, սակայն երբ հերթը հասնում է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշմանը, հայտնվում են դեմքեր, որոնք հարցականի տակ են դնում դա: «Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը երբեք չի կարող հարցականի տակ դրվել: Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը երբեք չի եղել ու չի լինի Ադրբեջանի կազմում: Թող նավթադոլարներով հարուստ Ադրբեջանում մեկընդմիշտ սա հասկանան»,- հավելեց ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
Անդրադառնալով Ալիևի հայտարարությանը, թե շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ներդրման անհրաժեշտություն չկա՝ Շարմազանովն ասաց. «Դա բացահայտ հետքայլ է այն պայմանավորվածություններից, որ ձեռք է բերվել Վիեննայում: Բոլոր կողմերը հայտարարել են, որ Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումը Վիեննայում տեղի ունեցած հանդիպման տրամաբանական շարունակությունն է, և ես ցանկանում եմ հիշեցնել ադրբեջանական կողմին, որ Վիեննայի փաստաթղթում սևով սպիտակի վրա գրված է վստահության մեխանիզմների ներդրման անհրաժեշտությունը: Եթե հայտարարվում է, որ Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումը Վիեննայի հանդիպման տրամաբանական շարունակությունն է, ուստի Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները պետք է իրենց դիրքորոշումը ցուցաբերեն Ալիևի նման մերժողական կեցվածքին»:
Դիտարկմանը՝ արդյոք իմաստ ո՞ւնի շարունակել նախագահների մակարդակով հանդիպումները՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի նախագահի ոչ կառուցողական  հայտարարությունները, ԱԺ փոխխոսնակը պատասխանեց. «Ես միշտ ասել եմ, որ բանակցելն ավելի լավ է, քան չհանդիպելը: Բանակցությունների այլընտրանքն իրար վրա կրակելն է, իսկ մեր թիվ մեկ խնդիրը խաղաղությունն է: Եթե Ադրբեջանի համար մարդկային կյանքը նշանակություն չունի, ապա Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի համար յուրաքանչյուր զինվորի և մարդու կյանքն ամենաթանկն է: Դրա համար, երբ ես ասում էի, որ Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումը դրական արդյունքներ է տվել, ես դա ասել եմ նրա համար, որ այդ հանդիպումից հետո ոչ թե կրակոցները նոր թափով շարունակվեցին, այլ այս պահին խաղաղությունն ամրապնդվում է»:
Եզրափակելով խոսքը՝ Շարմազանովը հիշեցրեց, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ Ադրբեջանից հնչող հիվանդ երևակայությանը շատ խիստ արձագանքել է պաշտոնական Մոսկվան՝ անվանելով դա այլասերված մեկնաբանություն:

НКР ни в каком статусе не может быть в составе Азербайджана: Ответ Шармазанова Алиеву
Последнее заявление президента Азербайджана Алиева относительно урегулирования карабахского конфликта полно исторических неточностей и ложных сведений. Об этом в беседе с жураналистами в НС Армении сказал зампредседателя НС Армении Эдуард Шармазанов. «Он говорит об исторических землях Азербайджана, но в чем состоит история Азербайджана? Азербайджан имеет всего лишь 98-летнюю историю. От того, что ты 5 раз повторяешь то же самое, сказанное не становится ценнее. Этим ты делаешься еще более нелепым в глазах людей. Что же касается поэтапного урегулирования карабахского конфликта, о чем говорили Алиев и его администрация, наша позиция состоит в следующем: НКР ни в каком статусе не может быть в составе Азербайджана. НКАО никогда не входила в состав независимого Азербайджана. Это блеф, который повторяет Алиев. Народ НКАО в 1988г. начал свою борьбу за самоопределение, и мы сделаем все, чтобы она завершилась победой.  Победой станет осуществление волеизъявления народа НКР, народ сам решит свою судьбу, естественно, не в составе Азербайджана. Не г-ну Алиеву дарить независимость народу НКР, волю к свободе и независимости народам внушает Бог, а право на самоопределение дается международным правом любому народу»,- сказал он.
Как передает «Арменпресс» с его слов, для зампредседателя НС Армении, как минимум, странно, почему Великобритания имеет право решать референдумом, остается ли она в составе ЕС, Шотландия имеет право решать референдумом, остается ли она в составе Великобритании, Косово имеет такое право, Восточный Тимор имеет, а когда очередь доходит до НКР, некоторые ставят это право под вопрос. «Право народа НКР на самоопределение не может ставиться  под вопрос. Народ НКР никогда не был и не будет в составе Азербайджана. Пусть богатый нефтедолларами Азербайджан поймет это раз и навсегда»,- сказал зампредседателя НС Армении Эдуард Шармазанов.
Комментируя заявление Алиева о том, что необходимости в механизме расследования на линии соприкосновения нет, он сказал: «Это явный шаг назад от договоренностей, приобретенных в Вене. Все стороны заявили, что встреча в Санкт-Петербурге была логическим продолжением венской встречи, и я хочу напомнить азербайджанской стороне, что в венском документе черным по белому записано о необходимости внедрения механизмов расследования на линии соприкосновения. Если говорится, что  встреча в Санкт-Петербурге была логическим продолжением венской встречи, то это означает, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ должны проявить свое отношение к подобному нигилистскому позиционированию себя Алиева».
На замечание о том, что есть ли смысл в дальнейших встречах на уровне президентов, если Алиев делает подобные неконструктивные заявления, Шармазанов сказал: «Я всегда говорил, что лучше вести переговоры, чем не встречаться. Альтернатива переговорам – стрельба друг по другу. Наша же задача номер один – мир. Если для Азербайджана человеческая жизнь не имеет цены, то для Армении и Арцаха дорога жизнь каждого солдата и гражданина. Поэтому, когда я говорил, что  встреча в Санкт-Петербурге была положительной, я имел в виду, что после нее, в данный момент, укрепляется мир».
В заключение Шармазанов сказал, что на эти заявления, являющиеся плодом больного воображения Азербайджана, очень строго отозвалась Москва, назвав их извращенными комментариями.