Լեռնային Ղարաբաղը ոչ մի կարգավիճակով չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում. Շարմազանովի պատասխանը Իլհամ Ալիևին
Լեռնային Ղարաբաղը ոչ մի կարգավիճակով չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում.
Շարմազանովի պատասխանը Իլհամ Ալիևին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ Ադրբեջանի  նախագահ Իլհամ Ալիևի վերջին հայտարարությունը լի է պատմական անճշտություններով և սուտ տեղեկություններով: Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը: «Նա խոսում է Ադրբեջանի պատմական հողերի մասին, բայց ո՞րն է Ադրբեջանի պատմությունը: Ադրբեջանն ընդամենը 98 տարվա պատմություն ունի: Հինգ անգամ նույն անհեթեթությունը կրկնելուց ասածներիդ արժեքը չի փոխվում: Դրանով դու ավելի անհեթեթ ես դառնում մարդկանց աչքերում: Ինչ վերաբերում է հակամարտության կարգավորման փուլային տարբերակին, ինչի մասին խոսում են Ալիևը և նրա աշխատակազմը, մեր դիրքորոշումը հետևյալն է՝ Լեռնային Ղարաբաղը ոչ մի կարգավիճակով չի կարող ընդգրկվել Ադրբեջանի կազմում: Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզը երբեք չի եղել անկախ Ադրբեջանի կազմում: Դա բլեֆ է, որն Ալիևը անում է: Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի ժողովուրդը 1988թ. սկսել է իր ինքնորոշման պայքարը, և մենք ամեն ինչ անելու ենք, որպեսզի այդ պայքարն ավարտվի հաղթանակով: Իսկ հաղթանակը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կամարտահայտության պարտադիր իրացումն է և արդյունքում Ղարաբաղի ժողովուրդն ինքը կորոշի իր ճակատագիրը, որը, բնականաբար, չի լինի Ադրբեջանի կազմում: Պարոն Ալիևը չէ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին անկախություն տվողը, Աստված է ժողովուրդներին տալիս ազատության և անկախության ձգտումը, իսկ ինքնորոշվելու միջազգային իրավունքը ընձեռվում է ցանկացած ժողովրդի»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ընդգծեց Շարմազանովը:
ԱԺ փոխնախագահի համար առնվազն տարօրինակ է՝ ինչո՞ւ Մեծ Բրիտանիան իրավունք ունի հանրաքվեով որոշել՝ մնա՞լ ԵՄ-ի կազմում, թե ոչ, Շոտլանդիան իրավունք ունի հանրաքվեի միջոցով կարծիք հայտնել՝ մնա՞լ Միացյալ Թագավորության կազմում, թե չէ, Կոսովոն ինքնորոշման իրավունք ունի, Արևելյան Թիմորը իրավունք ունի, սակայն երբ հերթը հասնում է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշմանը, հայտնվում են դեմքեր, որոնք հարցականի տակ են դնում դա: «Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը երբեք չի կարող հարցականի տակ դրվել: Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը երբեք չի եղել ու չի լինի Ադրբեջանի կազմում: Թող նավթադոլարներով հարուստ Ադրբեջանում մեկընդմիշտ սա հասկանան»,- հավելեց ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
Անդրադառնալով Ալիևի հայտարարությանը, թե շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ներդրման անհրաժեշտություն չկա՝ Շարմազանովն ասաց. «Դա բացահայտ հետքայլ է այն պայմանավորվածություններից, որ ձեռք է բերվել Վիեննայում: Բոլոր կողմերը հայտարարել են, որ Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումը Վիեննայում տեղի ունեցած հանդիպման տրամաբանական շարունակությունն է, և ես ցանկանում եմ հիշեցնել ադրբեջանական կողմին, որ Վիեննայի փաստաթղթում սևով սպիտակի վրա գրված է վստահության մեխանիզմների ներդրման անհրաժեշտությունը: Եթե հայտարարվում է, որ Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումը Վիեննայի հանդիպման տրամաբանական շարունակությունն է, ուստի Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները պետք է իրենց դիրքորոշումը ցուցաբերեն Ալիևի նման մերժողական կեցվածքին»:
Դիտարկմանը՝ արդյոք իմաստ ո՞ւնի շարունակել նախագահների մակարդակով հանդիպումները՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի նախագահի ոչ կառուցողական  հայտարարությունները, ԱԺ փոխխոսնակը պատասխանեց. «Ես միշտ ասել եմ, որ բանակցելն ավելի լավ է, քան չհանդիպելը: Բանակցությունների այլընտրանքն իրար վրա կրակելն է, իսկ մեր թիվ մեկ խնդիրը խաղաղությունն է: Եթե Ադրբեջանի համար մարդկային կյանքը նշանակություն չունի, ապա Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի համար յուրաքանչյուր զինվորի և մարդու կյանքն ամենաթանկն է: Դրա համար, երբ ես ասում էի, որ Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումը դրական արդյունքներ է տվել, ես դա ասել եմ նրա համար, որ այդ հանդիպումից հետո ոչ թե կրակոցները նոր թափով շարունակվեցին, այլ այս պահին խաղաղությունն ամրապնդվում է»:
Եզրափակելով խոսքը՝ Շարմազանովը հիշեցրեց, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ Ադրբեջանից հնչող հիվանդ երևակայությանը շատ խիստ արձագանքել է պաշտոնական Մոսկվան՝ անվանելով դա այլասերված մեկնաբանություն:

NKR cannot be a part of Azerbaijan in any kind of status – Deputy Parliament Speaker to Ilham Aliyev
NKR cannot be a part of Azerbaijan in any kind of status – Deputy Parliament Speaker to Ilham
Aliyev
YEREVAN, JUNE 27, ARMENPRESS. Deputy Parliament Speaker Eduard Sharmazanov said Azerbaijani President Ilham Aliyev’s last statement on the Nagorno Karabakh conflict settlement is full of historical inaccuracies and false information.
“He speaks about the historical lands of Azerbaijan, but what is the history of Azerbaijan? Azerbaijan has a history of 98 years. Five times repeating the same nonsense thing does not raise the value of your words. By this you become more stupid in the eyes of people. As for the stage option of the conflict settlement which Aliyev and his staff speak about, our stance is the following: Nagorno Karabakh cannot be a part of Azerbaijan in any kind of status. The Nagorno Karabakh people started the struggle for their self-determination in 1988, and we will do everything to win this struggle. And the victory is the compulsory implementation of the expression of the Nagorno Karabakh people’s will and in the end the NKR people will decide their faith, which, of course, will not be a part of Azerbaijan. It is not Mr. Aliyev who can give independence to the NKR people, the God gives people the aspiration for freedom and independence, every people is given the international right to self-determination”, “Armenpress” reports, Sharmazanov said.
“The NKR people’s right to self-determination can never be questioned. The NKR people has never been and will never be a part of Azerbaijan. Let oil-rich Azerbaijan understand this forever”, he said.
Referring to Aliyev’s statement who said there is no need to install investigation mechanisms for incidents in the contact line, Sharmazanov said: “This is a clear step back from the agreements reached in Vienna. All sides announced that the St. Petersburg meeting is the logical continuation of the Vienna meeting, and I want to recall the Azerbaijani side that the necessity of the installation of trust mechanisms is written in the document in Vienna. Thus, the Minsk Group Co-Chairs must show their stance towards Aliyev’s such rejectionist behavior”.
To the question whether it is meaningful to continue meetings at the Presidential level taking into account the Azerbaijani President’s unconstructive statements, Sharmazanov stated: “I have always said negotiating is better than not holding a meeting. Firing from both sides is the alternative to negotiations, but our major goal is peace. If human life has no significance for Azerbaijan, every soldier’s and people’s life is the most valuable thing for the Republic of Armenia and the NKR. That’s why when I said that the St. Petersburg meeting gave positive results, I said this since after the meeting the fires were not taking place with renewed vigor, but rather at this moment peace is being strengthened”.
Sharmazanov recalled that official Moscow strictly reacted to the Azerbaijani stupid imagination on the Nagorno Karabakh conflict settlement calling it perverted interpretation.