Շարմազանովը Հայաստանում ամենաազդեցիկ քաղաքական ուժը համարում է ՀՀԿ-ն
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ամենաազդեցիկ քաղաքական ուժը շարունակում է մնալ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը: Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը՝ մեկնաբանելով Reuters գործակալությանը ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հարցազրույցը, որում նախագահը հայտարարել է, որ ՀՀԿ-ն հաղթելու է առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններում, իսկ եթե չհաղթի, ինքը քաղաքականության մեջ անելիք չունի: «Հայաստանի ամենաազդեցիկ քաղաքական ուժի ղեկավարը պետք է ունենա իր կարծիքը: Պարոն նախագահն արտահայտել է իր կարծիքը, և այն օբյեկտիվ է, տրամաբանական ու ընդունելի: Այսօր Հայաստանի ամենաազդեցիկ քաղաքական ուժը Հանրապետական կուսակցությունն է: Կուսակցության վարկանիշը բարձր բղավելով չէ, առաջիկայում Գյումրիում և Վանաձորում ընտրություններ են, տեսնենք, թե քանի ձայն կհավաքեն այն քաղաքական ուժերը, որոնք բարձր խոսում են»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Շարմազանովը:
Դիտարկմանը, թե Հայաստանում միակուսակցական համակարգ է ձևավորվում, Շարմազանովը նշեց, որ միակուսակցական համակարգի մասին խոսելը ծիծաղելի է: «Մենք բաց ենք մրցակցել բոլոր քաղաքական ուժերի հետ: Միակուսակցական համակարգի մասին խոսելը ծիծաղելի է, բոլորը իրավունք ունեն մասնակցելու ընտրություններին: Մենք բոլորին հրավիրում ենք բաց, ազատ, թափանցիկ մրցակցության: Այդքան բարձր բացականչելու փոխարեն լավ կլինի մասնակցել ընտրություններին: Մենք այդ իմաստով բաց ենք, մեր հանրությունը կորոշի»,- նշեց ԱԺ փոխխոսնակը:
Հարցին՝ ո՞ր պաշտոնում է հետագայում տեսնում Սերժ Սարգսյանին, Շարմազանովը պատասխանեց. «Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը մինչև 2018թ. իր ամբողջ լիազորություններով շարունակելու է պաշտոնավարել, դրա համար հիմա կոռեկտ չէ խոսել նման բաների մասին:  Օրը կգա բարին հետը, դանդաղ շտապեք»:
Լրագրողներից մեկի հարցին՝ ՀՀԿ-ն անհա՞ղթ է, ԱԺ փոխնախագահն ասաց. «Անհաղթ է միայն Աստված և հայ ժողովուրդը»:
Անդրադառնալով հարցին՝ որտեղի՞ց է այդքան վստահությունը, որ ՀՀԿ-ն հաղթելու է առաջիկա ընտրություններում, Շարմազանովն ասաց, որ կան կուսակցություններ, որոնք ոտքից գլուխ 7 հոգի են, 9.5 ձայն ունեն, սակայն այնպես են խոսում, որ թվում է` եթե առաջիկայում ընտրություններ լինեն, նրանք 80 տոկոս ձայն կհավաքեն: «Վստահությունը այսօրվա իրավիճակից է: Վաղը Գյումրիում և Վանաձորում ընտրություններ կլինեն, կտեսնեք»,-եզրափակեց Շարմազանովը:

Шармазанов считает РПА самой влиятельной политической силой
РПА продолжает оставаться самой влиятельной политической силой в Армении. Об этом в беседе с журналистами в НС Армении сказал зампредседателя НС Армении Эдуард Шармазанов, комментируя интервью президента Армении Саргсяна агентству Reuters, в котором он сказал, что в парламентских выборах победит РПА, а если не сможет победить, то ему нечего делать в политике.  «Руководитель самой влиятельной политической силой в Армении должен сказать свое слово. Г-н президент выразил свое мнение, и оно объективное, логическое и приемлемое. РПА является самой влиятельной политической силой в Армении. Рейтинг партии не проявляется в громких криках, в Гюмри и Ванадзоре предстоят выборы, посмотрим сколько голосов наберут те, кто громко говорит»,- сказал зампредседателя НС Армении Эдуард Шармазанов.
Как передает «Арменпресс», на замечание о том, что в Армении формируется однопартийная система, Эдуард Шармазанов ответил, что это смешно. «Мы состязались с другими политическими силами открыто. Смешно говорить об однопартийной системе: все имеют право принимать участие в выборах. Вместо громких возгласов лучше принять участие в выборах. Мы в этом смысле открыты, пусть решает общество»,- сказал зампредседателя НС Армении Эдуард Шармазанов.
На вопрос, в какой должности он видит в будущем Сержа Саргсяна, Эдуард Шармазанов ответил, что «до 2018 года президент Саргсян сохранит все свои полномочия, поэтому о таких вещах говорить некорректно. Придет день – и с ним добро, поспешайте медленно».
На вопрос о том, является ли РПА непобедимой, Эдуард Шармазанов ответил, что «непобедимы Бог и армянский народ».
На вопрос о том, откуда у него столько уверенности, Эдуард Шармазанов ответил, что есть партии, в которых всего 7 человек, имеют 9.5 голосов, однако говорят так, будто наберут в выборах 80% голосов. «Уверенность – в сегодняшней ситуации, завтра в Гюмри и Ванадзоре предстоят выборы, посмотрим»,- сказал зампредседателя НС Армении Эдуард Шармазанов.