Թուրքիայում անվտանգության խստացված միջոցներ են ձեռնարկվել
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի Նիս քաղաքում իրականացված ահաբեկչությունից հետո անվտանգության խստացված միջոցներ են ձեռնարկվել Թուրքիայում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Հուրիեթ» պարբերականը:
Ստամբուլի ոստիկանությունը մետրոյի կայարանների մուտքերի մոտ ամենայն մանրամասնությամբ ստուգում է քաղաքացիներին: Աթաթուրքի օդանավակայանում, որտեղ հունիսի 28-ին ահաբեկչություն էր իրականացվել, ոստիկանական միավորները ստուգում են պայուսակները, օդանավակայանում են նաև հատուկ ուժայիններ:
Անկարայում ոստիկանությունն անվտանգության խստացված միջոցներ է ձեռնարկել քաղաքի այն բանուկ հատվածում, որտեղ տեղակայված են նաև Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Միացյալ Նահանգների դեսպանությունները:
Խստացված հսկողություն է իրականացվում նաև Անթալիայի օդանավակայանում, որտեղ մեքենաները ներս են թողնվում միայն մանրամասն ուսումնասիրելուց հետո:
Ֆրանսիայի միջերկրածովյան Նիս քաղաքում հուլիսի 14-ի երեկոյան, երբ ֆրանսիացիները նշում էին Ազգային տոնը՝ Բաստիլի օրը, իրականացված ահաբեկչության հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 84-ի: Եվս 18 մարդ ծայրահեղ ծանր վիճակում է: Տասնյակ մարդիկ վիրավոր են:
Բեռնատարը մխրճվել է ազգային տոնի առիթով քաղաքի կենտրոնական հատվածներից մեկում հավաքված ամբոխի մեջ, ապա կրակ բացել մարդկանց ուղղությամբ: Վարորդը սպանվել է ոստիկանների կողմից: Ոստիկանությունը ահաբեկչին սպանելուց հետո նրա բեռնատարում հայտնաբերել է ինքնության քարտ, որով հայտնի է դարձել, որ վարորդը թունիսցու ծագում ունեցող 31-ամյա Մուհամեդ Լահուաեջ Բուհլելն է, ով Ֆրանսիայի քաղաքացի է

YEREVAN, JULY 15, ARMENPRESS. After the terror attack in Nice, France, law enforcement agencies of Turkey are taking strict security measures, Hurriyet reported.
Istanbul police have strengthened security at underground stations, frisking citizens. The Ataturk airport, which was attacked in June 28, is being patrolled by special units of the police.
In Ankara, heavy police presence is seen in the busy areas where the French, German and UK Embassies are located.
Scores of people were killed July 14 night when a large truck plowed through a Bastille Day crowd in Nice, France, in what President Francois Hollande called a terror attack.
Hollande recommended that an existing state of emergency, put in place in the wake of the Paris attacks in November 2015 and due to expire later this month, be extended for three further months.
The French Interior Ministry reported about 84 people being dead and 18 in critical condition.
The driver opened fire on people in the crowd, according to local reports. Police fired back and the driver was eventually shot dead. Images from the scene showed the windscreen and front of the lorry raked with bullets. Interior ministry officials said the attacker had been "neutralised".
The man who drove a truck through the crowd celebrating Bastille Day in Nice has been identified as Mohamed Lahouaiej Bouhlel, a 31-year-old French Tunisian, local newspaper Nice Matin said on Friday.