Սպանդ Ճապոնիայի հաշմանդամների տանը. զոհվել Է 19 մարդ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տոկիոյի արվարձանում հաշմանդամների տանը սպանդ սարքած ճապոնացին՝ 26-ամյա Սատոսի Ուեամցուն, 2012 թվականի դեկտեմբերից աշխատել Է այդ   հաստատությունում եւ այս տարվա փետրվարին ազատվել Է անձնական պատճառներով: Այս մաասին հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:
Ուեմացուն կալանավորված Է սպանության փորձի եւ ապօրինի շենք ներթափանցելու պաշտոնական կասկածանքով: Քննիչների խոսքով՝ նա անբարյացակամ Է վերաբերվել սահմանափակ հնարավորություներով մարդկանց եւ «նրանցից ազատվելու» ցանկություն Է հայտնել:
Ինչպես Տոկիոյում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել Ճապոնիայի նախարարների կաբինետի գլխավոր քարտուղար Յոսիհիդե Սուգան, իսլամիստական ծայրահեղականնների հետ Ուեմացուի հնարավոր կապի մասին ոչ մի տեղեկատվություն չկա,  տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Սագամիհարայի հիմնարկությունում հարձակումը, որտեղ ապրում Էին սահմանափակ մտավոր հնարավորություններով մարդիկ, տեղի Է ունեցել հուլիսի 25-ին մոտավորապես 02.30-ին (Երեւանի ժամանակով 21.30-ին): Այդ ժամանակ պանսիոնատում գտնվել են ութ աշխատակիցներ, ինչպես նաեւ մեկ պահակ: Նաեւ այնտեղ կարող Էին լինել 18-ից մինչեւ 75 տարեկան շուրջ 150 կենվորներ:
Նախնական տվյալներով՝ Ուեմացուն հիմնարկության մոտ Է եկել սեւ ավտոմեքենայով եւ ներթափանցել բնակելի մասնաշենք՝ առաջին հարկում մուրճով ջարդելով լուսամուտը: Նա հետը բերել Է դանակներով պայուսակ:
Իշխանությունները հավաստել են 18-ից մինչեւ 75 տարեկան 19  մարդու մահը: Եվս 20 տուժածների վիճակը գնահատվում Է որպես ծանր: Վիրավորներին տեղափոխել են Տոկիոյի մի քանի հիվանդանոցներ, ոմանք գտնվում են անգիտակից վիճակում:
Հարձակումից մոտավորապես մեկ ժամ անց Ուեմացուն ներկայացել Է ոստիկանական տեղամաս եւ խոստովանել, որ կոտորած Է սարքել:

Резня в японском доме инвалидов: 19 человек погибли
Японец, устроивший резню в интернате для инвалидов в пригороде Токио, 26-летний Сатоси Уэмацу, работал в этом учреждении с декабря 2012 года и уволился в феврале этого года по личным причинам,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Уэмацу арестован по официальному подозрению в попытке убийства и незаконном проникновении в помещение. По словам следователей, он выражал неприязнь к людям с ограниченными возможностями и желание «избавиться от нихե.
Как заявил на пресс-конференции в Токио генеральный секретарь кабинета министров Японии Ёсихидэ Суга, никакой информации о возможной связи Уэмацу с исламистскими экстремистами нет.
Нападение на учреждение в Сагамихаре, где проживали люди с ограниченными умственными возможностями, произошло около 02:30 во вторник, 25 июля (20:30 мск). В это время в пансионате находились восемь сотрудников, а также один охранник. Также там могли быть около 150 постояльцев в возрасте от 18 до 75 лет.
По предварительным данным, Уэмацу приехал к учреждению на черной машине и проник в жилой корпус, разбив молотком окно на первом этаже. С собой он принес сумку с ножами.
Власти подтвердили гибель 19 человек, в возрасте от 18 до 70 лет, среди них девять мужчин и 10 женщин. Состояние еще 20 пострадавших оценивается как тяжелое. Раненые доставлены в несколько больниц Токио, некоторые находятся без сознания.
Спустя примерно час после нападения Уэмацу явился в полицейский участок и признался в том, что устроил резню.