Արամ Ա կաթողիկոսը Ժնևում սիրիահայերին աջակցելու հարցով խորհրդակցություններ է անցկացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա-ն Ժնևում խորհրդակցություններ է անցկացրել Սիրիայի հայությանն օժանդակելու հարցով: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության մամուլի ծառայությունից, Արամ Ա-ն հանդիպում է ունեցել Սիրիայի ճգնաժամի հարցով ՄԱԿ-ի գլխավոր բանագնաց Ստեֆան Տի Միսթուրայի հետ:
Նույն թեմայով Արամ Առաջինը Ժնևում հանդիպումներ է ունեցել նաև միջեկեղեցական այն կազմակերպությունների պատասխանատուների հետ, որոնք Միջին Արևելքի եկեղեցիների խորհրդի միջոցով աջակցություն են ցուցաբերում Սիրիայի քրիստոնեական համայնքներին. Վեհափառ Հայրապետը վերջին 8 տարիներին Միջին Արևելքի եկեղեցիների խորհրդի նախագահներից մեկն է:
Նորին Սրբությունը հանդիպել է նաև «Արմենոֆաս» մարդասիրական հիմնադրամի նախագահ Թենի Սիմոնյանի հետ, որի ընթացքում շեշտել է սիրիահայությանն օժանդակություն տրամադրելու կարևորությունը:
Նախքան Ժնև մեկնելը Վեհափառ Հայրապետը հանդիպել է Ֆրանսիայի «Հայաստան» հիմնադրամի նախագահ Տեր Պետրոս Թերզյանի հետ: Արամ Ա կաթողիկոսը իր գոհունակությունն է հայտնել, որ հիմնադրամն անցնող տարիներին աջակցություն է ցուցաբերել Սիրիայի հայկական դպրոցներին` միաժամանակ շեշտելով օժանդակությունը շարունակելու հրամայականը:

YEREVAN, AUGUST 20, ARMENPRESS. His Holiness Aram I Catholicos of the Great House of Cilicia held consultations over assisting Armenians of Syria in Geneva, press service of the Great House of Cilicia informed “Armenpress”.
Catholicos Aram I held a meeting with UN special envoy for Syria Staffan de Mistura.
Aram I also held meetings with the representatives of inter-church organizations who provide assistance to the Christian communities of Syria through the Middle East Council of Churches.
Catholicos Aram I is one of the chairmen of the Middle East Council of Churches for the last 8 years.
Aram I also met President of “Armenofas” humanitarian foundation Teny Simonian during which he emphasized the necessity of providing assistance to Syrian-Armenians.
Before departing for Geneva, Catholicos Aram I held a meeting with President of “Armenia” foundation of France Ter Petros Terzyan. Aram I expressed his satisfaction that in the past years the foundation has provided assistance to the Armenian schools of Syria at the same time underlining the necessity of continuing the assistance.