Ճապոնիան կարող Է Օլիմպիադա-2020-ի մի մասն անցկացնել Ֆուկուսիմայի պրեֆեկտուրայում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիան քննարկում Է 2020 թվականի Օլիմպիադայի ժամանակ բեյսբոլի եւ սոֆտբոլի մրցումները Ֆուկուսիմայի պրեֆեկտուրայում անցկացնելու հնարավորությունը, որտեղ հինգ տարի առաջ ատոմային Էլեկտրակայանում վթար տեղի ունեցավ ուժգին երկրաշարժից եւ ցունամիից հետո: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 24-ին հայտնել Է «Կահոկու սիմպո» տեղական առցանց-թերթը:
Թերթի տվյալներով՝ Ճապոնիայում կառավարող Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության՝ Ֆուկուսիմայի ներկայացուցիչներն այս առիթով Տոկիոյում հանդիպել են սպորտի գործերի նախարար Տամայո Մարուկավայի հետ: Նրանք խնդրել են մրցումներ կամ նախնական մարզումներ անցկացնել պրեֆեկտուրայում, որը խիստ տուժել Է տարերքից եւ ատոմակայանի վթարից:
Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության՝ պրեֆեկտուրայի կազմակերպության նախագահ Տակումի Նեմոտոն, ինչպես նշում Է թերթը, հայտարարել Է, որ Տոկիոյի Օլիմպիադան թույլ կտար ուշադրություն հրավիրել Ֆուկուսիմայի վերականգնման վրա եւ միջազգային հանրակցությանը շնորհակալություն հայտնել ցուցաբերված օգնության համար:

Япония может провести часть Олимпиады-2020 в префектуре Фукусима
Япония рассматривает возможность проведения соревнований по бейсболу и софтболу во время Олимпиады 2020 года в префектуре Фукусима, где пять лет назад произошла авария на атомной электростанции после сильнейшего землетрясения и цунами. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом сообщила в среду местная онлайн-газета "Кахоку симпо".
По ее данным, представители правящей в Японии Либерально-демократической партии в Фукусиме встречались в Токио по этому поводу с министром по делам спорта Тамайо Марукавой. Они попросили провести в префектуре, которая сильно пострадала от стихии и аварии на АЭС, соревнования или предварительные тренировки.
Председатель префектуральной организации ЛДП Такуми Нэмото, как отмечает газета, заявил, что Токийская олимпиада позволила бы обратить внимание на восстановление Фукусимы и отблагодарить международное сообщество за предоставленную помощь.