Փարիզի եւ Լոնդոնի քաղաքագլուխները դատապարտել են բուրկինի կրելու արգելքները
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն եւ նրա հրավերով Ֆրանսիայի մայրաքաղաքում գտնվող Լոնդոնի քաղաքագլուխ Սադիկ Հանը քննադատել են այն արգելքները, որոնք Ֆրանսիայում սահմանվում են մուսուլմանական լողազգեստի՝ բուրկինիի կրելու դեմ:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նրանք հայտարարել են Փարիզում կազմակերպված մամուլի ասուլիսում:
Անն Իդալգոն այն, ինչ տեղի Է ունենում, համարել Է «իսկական քաղաքական հիստերա» որը «տարածվել Է նաեւ երկրի ԶԼՄ-ներում»:
«Վերցնել այդօրինակ թեմաներ եւ դրանք դարձնել Ֆրանսիայի ներքաղաքական կյանքի կարեւորագույն հարցերը՝ ԶԼՄ-ների իսկական հիստերիա Է, որին պետք Է վերջ դնել»,-մասնավորապես ասել Է Փարիզի քաղաքագլուխը:
«Կան շատ ավելի կարեւոր հարցեր, որոնք շտապ լուծում են պահանջում»,-հավելել Է Իդալգոն:
Իր կողմից Լոնդոնի քաղաքագլուխը նշել Է, որ «կանայք իրենք պետք Է որոշեն՝ ինչ հագնել, եւ ոչ ոք իրավունք չունի նրանց որեւԷ բան թելադրել այդ ոլորտում»:Սադիկ Հանը Ֆրանսիա այցի նախօրեին եւս համանման հայտարարություններ Է արել բրիտանական ԶԼՄ-ներում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

YEREVAN, AUGUST 25, ARMENPRESS. Sadiq Khan, the mayor of London, has condemned a controversial “burkini ban” in parts of France, insisting that women should not be told what they can and can’t wear, “Armenpress” reports, citing The Independent.
It comes amid mounting controversy over the “burkini ban” imposed in several of the country’s world-famous Riviera resorts. Earlier this week photographs emerged showing four male police officers armed with handguns, batons and pepper spray forcing a woman on a beach in Nice to remove what they suspected to be a burkini.
“I’m quite firm on this. I don’t think anyone should tell women what they can and can’t wear. Full stop. It’s as simple as that,” Mr Khan told the Evening Standard.
He added: “I don’t think it’s right. I’m not saying we’re perfect yet, but one of the joys of London is that we don’t simply tolerate difference, we respect it, we embrace it, and we celebrate it.”
Mr Khan, who was elected mayor of London earlier this year, was meeting his Parisian counterpart Anne Hidalgo for talks on trade, security and measures to tackle air pollution. “London and Paris are two of the greatest commercial and cultural cities in the world and we have much to gain from working even closer together post-referendum,” Mr Khan added.