Կառավարման արվեստը` առաջատար բիզնես թրեյներ Վլադիմիր Տարասովի աչքերով
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մենեջերների Տալլինյան դպրոցի հիմնադիր, ղեկավար և առաջատար բիզնես թրեյներ Վլադիմիր Տարասովը՝ իր հեղինակային «Կառավարման Արվեստը» սեմինարով Հայաստանում կայցելի սեպտեմբերի 17-18-ին:
Վլադիմիր Տարասովը նաև Ռուսաստանի և նախկին ԽՍՀՄ երկրների առաջատար փորձագետն է մենեջմենթի ոլորտում՝ SEREPUTATION ընկերության վարկանիշով, մի շարք գրքերի և հրապարակումների հեղինակ:
Տարածաշրջանում բիզնես մենեջմենթի և  թրեյնինգների մշակույթի մի շարք առանձնահատկությունների մասին «Արմենպրես»-ը զրուցել է Վլադիմիր Տարասովի հետ:
– Վլադիմիր, ի՞նչ կարծիքի եք Ռուսաստանում և ԱՊՀ տարածաշրջանում ընկերությունները ղեկավարելու առանձնահատկությունների և ժամանակակից մենեջմենթի մասին:
Բարդ հարց է: Պետք է հավաքել բոլոր տպավորություններն ու վերլուծել դրանք: Բայց եթե խոսենք ուղղակի իմ վերջին տպավորությունների մասին, ապա այսպես կասեմ՝ դրանք ծանր են և հիմնականում կապված են խոշոր բիզնեսի հետ: Նախևառաջ, նման ընկերություններում շատ է անարդյունավետությունը: Պատճառը համակարգն է, որում մարդիկ շատ են. յուրաքանչյուրն աշխատում է իր փոքր հատվածում, և բավականին հեշտ է աննկատ մնալ: Ի նկատի ունեմ, որ եթե որևէ մեկը լավ չի աշխատում, դա միանգամից նկատելի չէ: Իսկ քանի որ աշխատակիցները արագ են փոխվում, ստացվում է, որ հին չնկատվող վատ աշխատողներին փոխարինում են նորերը: Ընդ որում՝ ղեկավարները տեղյակ չեն, թե ինչպես են այդ մարդիկ հաղորդակցվում հաճախորդների կամ գործընկերների հետ: Ահա այստեղ բավականին աշխատելու տեղ կա՝ իմանալու համար, թե ինչպես են իրականում աշխատակիցները փոխգործակցում գործընկերների և հաճախորդների հետ: Փոքր ընկերություններում մեկ աշխատակիցն անում է գրեթե ամեն ինչ, իսկ խոշորներում՝ միայն մի քանի գործառնություն: Արդյունքում՝ վատ ներքին հաղորդակցության և մրցակցության պատճառով ստացվում է անորակ կապ: Իսկ սա ազդում է ընկերության ընդհանուր աշխատանքի արդյունքների վրա:
Դուք արդեն շուրջ 30 տարի է վարում եք բիզնես-թրեյնինգներ:  Ձեր դպրոցն է անցել ձեռներեցների մի քանի սերունդ: Կարո՞ղ եք նշել այդ սերունդների առանձնահատկությունները: Ինչպե՞ս են փոխվում բիզնես մենեջմենթով զբավող մարդիկ ժամանակի ընթացքում, և ինչո՞վ են առանձնանում նրանք, ովքեր այսօր կան այդ ոլորտում:
– Նախորդ դարի 80-ականների երկրորդ կեսին ձեռներեցները սովորական խորհրդային ղեկավարներ էին, ովքեր ուզում էին նոր գիտելիքներ ձեռք բերել, բայց միևնույն ժամանակ աշխատում էին հեռու մնալ այդ գիտելիքների «վիճելի գաղափարական երանգներից»: Այնուհետև նրանց ավելացան նորերը, ովքեր նաև մեր Դպրոցի շնորհիվ ակտիվ մուտք գործեցին շուկայական տնտեսություն: 90-ականներին Դպրոցի լսարանը համալրվեց բազմազան և բավականին վառ անհատականություններով՝ թե՛ լավ, թե՛ վատ իմաստով: Սակայն 90-ականների վերջին ունկնդիրների շերտավորումը սկսեց համահարթեցվել, զանգվածը դարձավ ավելի քաղաքակիրթ, բայց, ցավոք, պակաս ինքնատիպ:  Չնայած ընդհանուր կրթվածության մակարդակը դեռ բավարար չէ, բայց այս հազարամյակում եկողները արդեն ավելի կրթված են, ավելի մոտ տեխնոլոգիաներին, ավելի կանխատեսելի և ավելի նման մեկը մյուսին:  Բայց շուտով նրանց փոխարինելու կգա մի փոքր ռոբոտացված «թվայնացված» սերունդը…
– Ինչպե՞ս է ստացվում, որ մարդիկ, ովքեր ամիսներ և նույնիսկ տարիներ են ծախսում կրթության ավանդական ձևերի վրա, գտնում են, որ մեկ կամ երկու օր տևողությամբ թրեյնինգը կարող է ոչ պակաս օգտակար և կիրառելի լինել: Ինչի՞ շնորհիվ է լավ բիզնես-թրեյնինգը արդյունավետ, ինչու՞մ է գաղտնիքը:
– Գաղտնիքը պարզ է: Ավանդական ձևերում դասավանդողների մոտիվացիան ավելի շատ կապված է գործատուի հետ հարաբերություններ կառուցելու հետ, իսկ կարճ բիզնես-թրեյնինգների դեպքում, որտեղ լսարանը ինքն է վճարում իր կրթության համար, մոտիվացիան անմիջականորեն կապված է շուկայի հետ: Առաջին դեպքում բավարար է նույնիսկ սովորական թխվածքաբլիթը, որում գրեթե չամիչ չկա, իսկ երկրորդում՝ հենց թխվածքաբլիթի մեջից հանած չամիչն է կարևորվում:
– Ձեր մեթոդները արևմուտքում լավ ընդունելության են արժանացել: Ինչու՞մ է կայանում, ըստ Ձեզ, դրանց առանձնահատկությունն ու ինքնատիպությունը:
– Մեր մեթոդների յուրահատկությունն այն է, որ դրանք ստիպում են ունկնդիրներին ոչ թե խաղալ, ոչ թե կառավարիչի դեր տանել, այլ անմիջականորեն կառավարել միմյանց, այն էլ՝ սուղ ժամանակում և հետաքրքրությունների բախման պայմաններում: Այլ կերպ ասած՝ մենք սովորեցնում ենք մարդկանց թռչել ոչ թե ինքնաթիռի անիրական գծագրի վրա, այլ թեթև շարժիչով փոքր փայտե ինքնաթիռով, ինչը թույլ է տալիս ոչ թե պարզապես թռչելու իմիտացիա ստեղծել՝ առանց որևէ ռիսկի, այլ բարձրանալ և թռնել՝ համապատասխան չափի իրական ռիսկով, իսկ հետո նաև բարեհաջող վայրէջք կատարել:

Искусство управления – глазами ведущего бизнес-трейнера Владимира Тарасова
17-18-го сентября Армению посетит основатель Таллинской школы менеджеров, ведущий бизнес-трейнер Владимир Тарасов, который представит свок авторский семинар «Искусство управления».
Он является ведущим бизнес-трейнером на территории стран бывшего СССР по оценке  компании SEREPUTATION, а также автором ряда книг и публикаций.
«Арменпресс» побеседовал с Владимиром Тарасовым по поводу региональных особенностей менеджмента и трейнинга.
– Что вы думаете по поводу региональных особенностей менеджмента и трейнинга в РФ и странах СНГ и об особенностях современного менеджмента?
Вопрос сложный. Надо собрать все впечатления и проанализировать их. Если же о последних моих впечатлениях – они тяжелые, что связано, в основном, с крупным бизнесом. В подобных компаниях очень выска неэффективность. Причина в системе, в которой каждый работает на своем маленьком отрезке, и легко оставаться незамеченным. Если кто-то рабоыаеы плохо, то сразу этого не увидишь. Сотрудники меняются часто, и старых незаметных плохих работников сменяют новые. При этом руководители не в курсе, как эти люди общаются с клиентами или коллегами. Здесь есть над чем поработать. В маленьких компаниях почти все делает один человек, в больших – имеется несколько пеоцессов, в результате, при плохом сообщении получается некачественная связь. Это влияет на общий результат предприятия.
Вы ведете бизнес-трейнинги вот уже 30 лет, вашу школу прошли несколько поколений. Можете ли вы отметить особенности этих поколений?
– Во второй половине 80-х прошлого века предпринимателями стали обычные советские руководители, которые хотели приобрести новые знания, однако стремились дистанцироваться от «спорных идеологических оттенков» этих знаний. Их сменили новые, которые, благодаря, в том числе, нашей Пколе активно влились в рыночное хозяйство. В 90-х аудитория школы пополнилась новыми – довольно яркими личностями: в хорошем и плохом смыслах. В конце 90-х расслоение среди длушателей начало сглаживаться, масса стала цивильнее, однако, к сожалению, менее индивидуальной. Хотя и общеобразовательный уровень не был достаточно высок однако в новом тысячелетии пришли более образованные, они были ближе к технологиям, более схожими и предсказуемыми. Скоро им на смену придет новое - «оцифрованное» поколение...
– Как получается, что люди, которые потратили на образование годы, решают, что 1-2 дней трейнинга будет достаточно для новых знаний? В чем секрет эффективности бизнес-трейнингов?
– Секрет прост. В традиционных схемах обучения мотивация педагога связана с работодателем, а когда платит аудитория, мотивация связана непосредственно с рынком. В первом случае важна булка, где может быть мало изюма, во втором – сам изюм.
– Ваши методы встретили хороший прием на Западе. В чем, по вашему, их особеннсоть?
– Особенность наших методов в том, что мы заставляем слушателей не играть или вести роль управляющего, а непосредственно управлять друг другом, причем, в краткие сроки и в условиях столкновения интересов. Другими словами, мы учим людей летать не чертежами больших самолетов, а маленскими деревянными самолетами, что позволяет вместо безрисковой имитации полета взлететь – с риском соответствующего размера, а затем благополучно приземлиться.