Եվրոկոմիսարը հայտարարել Է Հունաստանից եւ Իտալիայից 10 հազար փախստականների վերաբնակեցման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունաստանի եւ Իտալիայի տարածքում գտնվող ավելի քան 10 հազար փախստականներ Եվրամիության անդամ մյուս երկրներ են ուղարկվել՝ երկու տարվա ընթացքում երկու պետությունների տարածքից մինչեւ 40 հազար ապաստան խնդրողների տեղավորելու հանրակցության պարտավորությունների շրջանակներում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, սեպտեմբերի 28-ին հայտնել Է ներքին գործերի, միգրացիայի եւ քաղաքացիության հարցերով եվրակոմիսար Դիմիտրոս Ավրամոպուլոսը:
«10 հազարից ավելի մարդ Է վերաբնակեցվել ԵՄ-ի երկրներում վերաբնակեցման եվրոպական սխեմային համապատասխան»,- ասել Է նա լրագրողներին Բրյուսելում:
Փախստականներին, մասնավորապես, տարաբնակեցրել են Ֆրանսիայում, Ֆինլանդիայում, Նիդեռլանդներում, Պորտուգալիայում, Գերմանիայում, Շվեդիայում եւ Իսպանիայում, ինչպես նաեւ ԵՄ-ի ծրագրին մասնակցող Շվեյցարիայում եւ Նորվեգիայում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Еврокомиссар заявил о переселении 10 тысяч беженцев из Греции и Италии
Свыше 10 тысяч беженцев, находившихся на территории Греции и Италии, отправлены в другие страны-члены Евросоюза в рамках обязательств сообщества в течение двух лет переместить с территории двух государств до 40 тысяч просителей убежища, сообщил в среду еврокомиссар по внутренним делам, миграции и гражданству Димитрос Аврамопулос.
"Свыше 10 тысяч человек были переселены в странах ЕС в соответствии с европейской схемой переселения (беженцев – ред.)", — сказал он журналистам в Брюсселе,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Беженцев, в частности, расселили во Франции, Финляндии, Нидерландах, Португалии, Германии, Швеции и Испании, а также участвующих в программе ЕС Швейцарии и Норвегии.