Եգիպտոսում «Հայագիտությունն արաբական աշխարհում» խորագրով գիտաժողով է անցկացվել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եգիպտոսի Կահիրեի համալսարանի Բանասիրական ֆակուլտետի Հայագիտական ուսումնասիրությունների կենտրոնում ՀՀ անկախության 25-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում հոկտեմբերի 18-19-ը անցկացվել է «Հայագիտությունն արաբական աշխարհում» խորագիրը կրող 6-րդ միջազգային գիտաժողով: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, գիտաժողովին մասնակցել են բազմաթիվ բանասերներ, պատմաբաններ, լեզվաբաններ և մշակութաբաններ` Հայաստանից, Եգիպտոսից, Լիբանանից և Միացյալ Թագավորությունից։
Հայագիտության, հայ-արաբական պատմամշակութային կապերի, Եգիպտոսում և արաբական աշխարհում հայերի ունեցած ներդրման, Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածներին արաբ ժողովրդի ցուցաբերած աջակցության և այլ թեմաների վերաբերյալ զեկույցներով հանդես են եկել բանասիրական գիտությունների դոկտոր Վերժինե Սվազլյանը, ցեղասպանագետ Սալեհ Զահրեդդինը, Կահիրեի Համալսարանի Հայագիտության կենտրոնի տնօրեն Սալահ Մահգուբը և այլք։
Գիտաժողովի բացման խոսքով ներկաներին է դիմել Եգիպտոսում ՀՀ դեսպան Արմեն Մելքոնյանը, ով բարձր է գնահատել Կահիրեի համալսարանի Հայագիտական ուսումնասիրությունների կենտրոնի գործունեությունը, կարևորել Հայաստանի գիտահետազոտական հաստատությունների և Կենտրոնի միջև համագործակցության ամրապնդումը:

В Египте состоялась Международная научная конференция на тему «Арменоведение в арабском мире»
В Центре  арменоведческих исследований  Филологического факультета Каирского университета 18-19 октября состоялась VI  Международная научная конференция на тему  «Арменоведение  в  арабском мире», посвященная 25-летию независимости Армении.
Как сообщили Арменпресс в управлении по связям с общественностью и СМИ МИД РА, в работе  конференции приняли участие  филологи, историки, языковеды и культурологи из Армении, Египта, Ливана и Объединенного Королевства.
С докладами об арменоведении, армяно-арабских культурно-исторических связях, вкладе армян в Египте  и арабском мире, о помощи арабов  армянам, выжившим в годы Геноцида и на другие  темы выступили доктор филологии Вержине Свазян, геноцидолог Салех Захреддин, директор Центра  арменоведческих исследований    Каирского университета Салах Махгуб и др.
Со вступительным словом выступил посол Армении в Египте Армен Мелконян, который  высоко оценил деятельность Центра  арменоведческих исследований  Каирского университета, отметив  важность укрепления сотрудничества между  научно-исследовательскими институтами Армении и Центром арменоведческих исследований    Каирского университета.