Եգիպտոսում «Հայագիտությունն արաբական աշխարհում» խորագրով գիտաժողով է անցկացվել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եգիպտոսի Կահիրեի համալսարանի Բանասիրական ֆակուլտետի Հայագիտական ուսումնասիրությունների կենտրոնում ՀՀ անկախության 25-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում հոկտեմբերի 18-19-ը անցկացվել է «Հայագիտությունն արաբական աշխարհում» խորագիրը կրող 6-րդ միջազգային գիտաժողով: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, գիտաժողովին մասնակցել են բազմաթիվ բանասերներ, պատմաբաններ, լեզվաբաններ և մշակութաբաններ` Հայաստանից, Եգիպտոսից, Լիբանանից և Միացյալ Թագավորությունից։
Հայագիտության, հայ-արաբական պատմամշակութային կապերի, Եգիպտոսում և արաբական աշխարհում հայերի ունեցած ներդրման, Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածներին արաբ ժողովրդի ցուցաբերած աջակցության և այլ թեմաների վերաբերյալ զեկույցներով հանդես են եկել բանասիրական գիտությունների դոկտոր Վերժինե Սվազլյանը, ցեղասպանագետ Սալեհ Զահրեդդինը, Կահիրեի Համալսարանի Հայագիտության կենտրոնի տնօրեն Սալահ Մահգուբը և այլք։
Գիտաժողովի բացման խոսքով ներկաներին է դիմել Եգիպտոսում ՀՀ դեսպան Արմեն Մելքոնյանը, ով բարձր է գնահատել Կահիրեի համալսարանի Հայագիտական ուսումնասիրությունների կենտրոնի գործունեությունը, կարևորել Հայաստանի գիտահետազոտական հաստատությունների և Կենտրոնի միջև համագործակցության ամրապնդումը:

“Armenian Studies in the Arab World” scientific conference held in Egypt
YEREVAN, OCTOBER 22, ARMENPRESS. Within the frameworks of events dedicated to the 25th anniversary of Armenia’s Independence, the 6th International scientific conference entitled “Armenian studies in the Arab World” was held in the Center of Armenian studies of the Faculty of Philology in Cairo’s University, Egypt.
The Ministry of Foreign Affairs told ARMENPRESS the conference was attended by numerous philologists, historians, linguists and cultural scientists from Armenia, Egypt, Lebanon and the UK.
The conference discussed Armenian-Arab historic-cultural ties, contribution of Armenians in Egypt and the Arab world, Armenian studies, assistance of the Arab people to survivors of the Armenian Genocide and other topics.
Opening remarks at the conference were delivered by Ambassador of Armenia to Egypt H.E. Armen Melkonyan, who praised the activities of the Center of Armenian Studies of the University of Cairo and attached importance to strengthening ties between scientific-research institutions of Armenia and the center.