Թուրքական հեղինակավոր պարբերականը ծաղրել է Մեհրիբան Ալիևայի նոր նշանակումը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքական լրատվամիջոցները սկսել են խիստ հեգնական խոսել Ադրբեջանում տիրող կարգերի, մասնավորապես նախագահ Իլհամ Ալիևի կարգադրությունների մասին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, թուրքական «Ջումհուրիեթ» պարբերականն անդրադարձել է նախագահի կողմից  իր կնոջը` Մեհրիբան Ալիևային երկրի առաջին փոխնախագահի պաշտոնում նշանակելու փաստին:
«Կնոջը փոխնախագահ դարձրեց, իրեն քննադատող հեռուստաալիքը փակեց… Ալիևից Թուրքիային «նախագահական համակարգի» վերաբերյալ ուղերձ». նման խորագրով է լուրը հաղորդել թուրքական պարբերականը:
Լրատվամիջոցը նշել է, որ օրերս Բաքու այցելած Թուրքիայի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Բերաթ Ալբայրաքը շնորհավորանքներն էր հայտնել Մեհրիբան Ալիևային նոր պաշտոնում նշանակելու առնչությամբ: Իր հերթին Ալիևը հույս էր հայտնել, որ Թուրքիայում նախատեսված սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեն դրական արդյունք կտա:
Թուրքիայում ապրիլի 16-ին նախատեսված է սահմանադրական հանրաքվե: Փոփոխություններով երկրում անցում է կատարվելու կառավարման նախագահական համակարգի: Մեջլիսի պատգամավորների թիվը 550-ից դառնալու է 600: Պատգամավոր ընտրվելու տարիքը 25-ից իջեցվելու է 18-ի:
Մեջլիսի և նախագահի ընտրություններն անց են կացվելու 5 տարին մեկ միևնույն օրը: Երկրի նախագահն այսուհետ կարող է լինել կուսակցական:

Влиятельное турецкое издание высмеяло новое назначение Мехрибан Алиевой
Турецкие СМИ начали саркастически говорить о порядках, царящих в Азербайджане, в частности, в связи с распоряжениями президента Ильхама Алиева. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает газета  «Джумхурриет», которая комментирует новое назначение Мехрибан Алиевой вице-президентом Азербайджана.
«Жену сделал вице-президентом Азербайджана, закрыл критикующую его телестудию... послание от Алиева «президентской системе» в Турции»: под таким заголовком турецкая газета опубликовала статью эту информацию.
Газета пишет, что посетивший на днях Азербайджан министр экономики Турции Берат Албайрак поздравил Мехрибан Алиеву с назначением. А Ильхам Алиев, в свою очередь, выразил надежду, что референдум в Турции будет иметь положительный результат.
16-го апреля в Турции состоится референдум о переходе на президентскую форму правления. Число депутатов Меджлиса возрастет с 550 до 600. Возрастной ценз для депутатов будет понижен до 18 лет.
Выборы в Меджлис и выборы президента будут проходить раз в 5 лет, в тот же день. Президент страны может быть отныне и партийным.