Հանգիստ` Կովկասյան Շվեյցարիայում. Travelblog-ի անդրադարձն Արցախի զբոսաշրջային գրավչությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մերձբալթյան երկրներում հայտնի ճանապարհորդական բլոգը` travelblog.lv-ն, մեծ հոդված է նվիրել Արցախին` ուշադրություն հրավիրելով դրա զբոսաշրջային գրավչության վրա: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հոդվածը վերնագրված է հետևյալ կերպ. «Հանգիստ` գոյություն չունեցող երկրում. Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն»:
«Կովկասյան Շվեյցարիա. նման անվանում է ստացել աշխարհի ոչ մի երկրի կողմից չճանաչված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը: Անդրկովկասում գտնվող Արցախի (այդպես են հայերն անվանում ԼՂՀ-ն) լեռները 40 տոկոսով պատված են անտառային զանգվածներով»,- գրում է հոդվածի հեղինակը` նշելով, որ թեպետ երկիրը քաղաքական և տնտեսական մեկուսացման մեջ է և ունի տարածքային խնդիր, սակայն կառավարությունը սկսել է ակտիվորեն զբաղվել զբոսաշրջության զարգացմամբ:
«Վերջին 10 տարվա ընթացքում օտարերկրյա զբոսաշրջիկների թիվը, ովքեր հետաքրքրություն են ցուցաբերել Արցախի նկատմամբ, ավելացել է ավելի քան 4 անգամ` հասնելով տարեկան 16 հազարի»,- նշում է բլոգը` ընդգծելով, որ տարածաշրջանի վերականգնման ծրագրի նպատակով արտերկրում բնակվող հարուստ հայրենակիցների միջոցներով կառուցվել են հարյուրավոր կիլոմետրերով ճանապարհներ, վերակառուցվել ու կանգնեցվել են դպրոցներ, հիվանդանոցներ և բնակելի թաղամասեր, վերանորոգվել են ճարտարապետական կոթողներ:
Կայքը նշում է, որ ԼՂ մուտքը հնարավոր է միայն Հայաստանի ցամաքային տարածքով: «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն մուտք գործելու ժամանակ ձեզ կդիմավորեն մի քանի սիրալիր զինվորականներ, կխնդրեն ցույց տալ անձնագրերը և պարտադիր գրանցվել Ստեփանակերտում, ինչը, ինչպես հետո պարզվեց, տևում է ընդամենը 10 րոպե ու անհրաժեշտ է միայն վիճակագրության համար»,- գրում է հեղինակը:
Նա ներկայացնում է 53 հազար բնակչություն ունեցող մայրաքաղաք Ստեփանակերտը, «Մենք ենք, մեր սարերը» հուշարձանը, Գանձասարի վանքը, Տիգրանակերտն ու այնտեղ իրականացվող հնագիտական պեղումները, Շուշին` Ղարաբաղի հայերի ազատագրման ու անկախության խորհրդանիշը, Ջդրդուզը, «Զոնտիկներ» մինի-ջրվեժը, Դադիվանքը և այլն: Հեղինակի ուշադրությունից չի վրիպում նաև «ժենգյալով հացը»:
«Արցախի զբոսաշրջային գրավչությունը հաստատվել է համաշխարհային առաջատար պարբերականների կողմից: Դրանցից կարելի է առանձնացնել The New York Times-ի լրագրողի հոդվածը` «Տաք ընդունելություն Կովկասում», ինչպես նաև բրիտանական The Guardian-ի կողմից ԼՂՀ-ն ամառային արձակուրդներն անցկացնելու լավագույն երկրների մեջ ներառելու փաստը»,- եզրափակել է հեղինակը:

Holidays in Caucasian Switzerland – Travelblog on Artsakh tourism
YEREVAN, MARCH 21, ARMENPRESS. Travelblog.lv, a famous tourism blog in the Baltic states, published an article on Artsakh and its tourism attractions. The article is entitled “Holidays in a country that doesn’t exist: Republic of Nagorno Karabakh”.
“Caucasian Switzerland – this is how the Republic of Nagorno Karabakh is called, a country which hasn’t been recognized by any country of the world. 40% of the mountains of Artsakh (this is how Armenians call NKR) which is located in Transcaucasia are covered with forests”, the author says, mentioning that although the country is in a political and economic isolation and has a territorial problem, the government began to actively develop tourism.
“During the last 10 years, the number of foreign tourists who displayed interest for Artsakh increased 4 times, reaching 16 thousand annually”, the blog said, stressing with the purpose of the regional restoration program hundreds of kilometers long highways have been constructed with financing from wealthy compatriots living abroad, schools, hospitals and residential districts have been reconstructed, architectural monuments have been renovated.
The blog mentions entry to Artsakh is possible only through Armenia on land.
“Upon entering the Nagorno Karabakh Republic, you will be greeted by several friendly military personnel, they will ask you to present passports and get registered in Stepanakert, which, it turns out lasts only 10 minutes and is necessary only for statistics”, the author said.
He also presented the capital city Stepanakert, which has a population of 53 thousand.
“It’s us and our mountains” monument,  the Gandzasar monastery, Tigranakert and the ongoing archaeological excavations there, Shushi – the symbol of independence and liberation of the Armenians of Karabakh, Jdrduz, “Zontikner” mini-waterfall, Dadivank etc. The author doesn’t forget to mention the “Jengylaov Hac” delicacy.
“The tourism appeal of Artsakh has been confirmed by leading global magazine. From these, one can point out the article of The New York Times – “Warm reception in Caucasus”, as well as The Guardian including Artsakh in the list of top countries for summer holidays.