Վարչապետը հանձնարարեց ճանապարհների կառուցման աշխատանքներին հետևել չափազանց «կոշտ»
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը պատասխանատուներին հանձնարարեց «կոշտ» հետևել ճանապարհաշինության խոշոր ծրագրերի իրականացմանը: «Վերջին շրջանում բազմաթիվ բնակավայրերի ուսումնասիրության արդյունքում պարզ է դարձել, որ պետք է շատ արագ մեր ուշադրությունն ուղղել դեպի մարզային, համայնքային, գյուղական նշանակության ճանապարհների խնդիրներին: Հանձնարարում եմ ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարին տասնօրյա ժամկետում որպես պիլոտային ծրագիր կառավարության աշխատակազմ ներկայացնել ձեր տեսլականը սահմանամերձ համայնքների ճանապարհների խնդիրները լուծելու վերաբերյալ: Այնուհետև ՀՀ պաշտպանության և արտակարգ իրավիճակների նախարարների հետ համատեղ քննարկել այդ ճանապարհների անվտանգ երթևեկությունն ապահովելու համար անհրաժեշտ միջոցառումները և ներկայացնել առաջարկություններ, գույքագրել առկա և ակնկալվող ֆինանսական միջոցները ու կառավարության աշխատակազմ ներկայացնել առաջարկություններ դրանց վերաբերյալ՝ հաշվի առնելով տարածքների համաչափ զարգացման սահմանափակ ռեսուրսների արդար բաշխման սկզբունքները: Երրորդ, ակտիվացնել կատարվող աշխատանքները իրականացվող խոշոր ճանապարհային ծրագրերում ներդրումների ներգրավման ուղղությամբ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասաց Կարեն Կարապետյանը:
Մեկնաբանելով հանձնարարականը՝ վարչապետն ասաց, որ նկատել է՝ երեկոյան ժամը 17:30-ին արդեն կամուրջների վրա աշխատող չկա: «Ես հասկանում եմ, որ դա կապալառուի խնդիրն է, բայց այդ պայմանագիրն այնպես կազմեք, որ մենք հետևենք: Ես մեկ անգամ այդ հարցը տվել եմ, ասել են՝ ժամկետի մեջ է: Եթե այսպես են աշխատում, ժամկետը նվազեցրեք: Որևէ աշխատանք չի կատարվում: Նախ և առաջ, կամուրջների վրա բազմաթիվ ինժեներական աշխատանքներ կան, որոնք կարող են կամրջից դուրս կատարել և բերել՝ տեղադրել: Մարզպետները շատ, չափազանց կոշտ իրենց տարածքներում պետք է խնդիրը դնեն»,- շեշտեց կառավարության ղեկավարը:

YEREVAN, MARCH 23, ARMENPRESS. PM Karen Karapetyan tasked to strictly supervise the implementation of large road construction projects.
“In the latest period, as result of analysis of numerous settlement it became clear that it is necessary to rapidly direct our attention towards the issues of roads which have regional, community and village significance. I task the minister of transportation, communication and IT to present to the government within 10 days your vision as a pilot program regarding solving the problems of bordering communities. Afterwards, jointly discuss the necessary actions for safe travel on that roads with the ministers of defense and emergency situations, inventorize the existing and expected finances and present proposals in this regard to the government. And thirdly, boost the works in the direction of attracting investments in large road construction projects”, he said.
Commenting on the task, the PM said he has noticed that starting 17:30 the workers are no longer working on the bridges.
“I understand it is the contractor’s issue, but form the contract in a way so we can supervise. I’ve asked this question once, they told me it is in the schedule. If this is how they work, cut the schedule. No work is done. First of all , there are numerous engineering works on bridges which they can do off the bridge and transport it back. The governors should put this issue very strictly in their areas”, he said.