Լիվերպուլը Beatles-ի ալբոմի 50-ամյակը կնշի արվեստների մեծ փառատոնով
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիվերպուլը Beatles-ի «Սերժանտ Փեփերի միայնակ սրտերի ակումբի նվագախումբը» լեգենդար ալբոմի թողարկման 50-ամյակը կնշի ժամանակակից արվեստների մեծ փառատոնով. 13 երաժիշտներ, նկարիչներ եւ ռեժիսորներ կներկայացնեն ստեղծագործություններ, որոնք ստեղծվել են ալբոմի 13 երգերից յուրաքանչյուրի մոտիվներով, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Սերժանտ Փեփերը 50 տարեկան Է. ճանապարհ դեպի տուն» խորագրով փառատոնը կանցկացվի մայիսի 25-ից մինչեւ հունիսի 16-ը, դրա ծրագրում թատերական եւ պարային բեմադրություններ են, կինոֆիլմեր, երաժշտական ստեղծագործություններ եւ սթրիթ-արտի տարրեր, որոնք ստեղծվել են երիտասարդ, բայց արդեն հայտնի բրիտանացի ու օտարերկրյա նկարիչների ու բեմադրիչների կողմից:
Beatles-ի նշանավոր ալբոմը թողարկվել Է 1976 թվականի հունիսի 1-ին, խմբի հարազատ քաղաքում դրա 50-ամյակը նշելուն աջակցել են քաղաքապետարանը եւ մշակութային կազմակերպությունները՝ ճանաչելով «լիվերպուլյան քառյակի» նշանակալի ավանդը քաղաքի մշակութային ու տնտեսական զարգացման գործում:
Կազմակերպիչները խոստանում են, որ փառատոնը հետաքրքիր Է լինելու ոչ միայն նրանց համար, ովքեր ծանոթ են Beatles-ի ստեղծագործությանը, այլեւ երիտասարդությանը, որը կարող Էր եւ չլսել նրանց երաժշտությունը:
«Ալբոմի 50-ամյակի շրջանակներում միջոցառումները գտնվում են որակի սանդղակի բարձր մակարդակի վրա, եւ գրավիչ կլինեն բոլորի համար: Փառատոնը նպատակ ունի ներգրավել շատերին, այլ ոչ թե միայն Beatles-ի երկրպագուներին»,-լրագրողներին ասել Է Անգլիայի արվեստների զարգացման խորհրդի տնօրեն Էլիսոն Քլարքը:
Փառատոնը կբացվի մայիսի 25-ին՝ Մարկ Մորիսի Pepperland ամերիկյան պարային խմբի բեմադրությամբ: Ներկայացումը կդառնա պրեմիերա, բեմադրությունը Մեծ Բրիտանիայում կներկայացվի միայն Լիվերպուլում: Բեմադրության երաժշտությունը գրել Է կոմպոզիտոր Էթան Իվերսոնը, նրա ստեղծագործության հիմքում ընկած են «Սերժանտ Փեփերի միայնակ սրտերի ակումբի նվագախումբը» լեգենդար ալբոմի «Իմ ընկերների ոչ մեծ օգնությամբ», «Օր՝ կյանքից», «Երբ ես կդառնամ վաթսունչորս տարեկան» եւ «Քեզ հետ եւ առանց քեզ» երգերը: Պարային խումբը մինչեւ մայիսի 27-ը ելույթ կունենա Royal Court քաղաքային թատրոնում:
Ծրագրի կենտրոնական բաղադրիչներից մեկը կդառնա ռեժիսոր Կարլ Հանթերի «Օր՝ կյանքից» ֆիլմի պրեմիերան՝ գրող Ֆրենք Բոյսի սցենարով: Ֆիլմը կնկարահանվի ալբոմի 50-ամյակի օրը, այն կցուցադրվի հունիսի 16-ին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Ливерпуль отметит 50-летие альбома Beatles большим фестивалем искусств
Ливерпуль отметит 50-летие выхода легендарного альбома Beatles "Оркестр клуба одиноких сердец сержанта Пеппера" большим фестивалем современного искусства — 13 музыкантов, художников и режиссеров представят произведения, созданные по мотивам каждой из 13 песен альбома, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Фестиваль "Сержанту Пепперу 50: Дорога домой" пройдет с 25 мая по 16 июня, в его программе театральные и танцевальные постановки, кинофильмы, музыкальные произведения и элементы стрит-арта, созданные молодыми, но уже известными британскими и иностранными художниками и постановщиками.
Знаменитый альбом Beatles вышел 1 июня 1976 года, его 50-летие в родном городе группы поддержала мэрия и культурные организации, признав значительный вклад "ливерпульской четверки" в культурное и экономическое развитие города.
Организаторы обещают, что фестиваль будет интересным не только тем, кто знаком с творчеством Beatles, но и молодежи, которая могла и не слышать их музыки.
"Мероприятия в рамках 50-летия альбома находятся на высоком уровне по шкале качества, и будут привлекательны для всех. Он (фестиваль) задуман, чтобы привлечь многих, не только фанатов Beatles", — сказала журналистам директор Совета по развитию искусств Англии Элисон Кларк.
Откроется фестиваль постановкой Pepperland американской танцевальной группы Марка Морриса 25 мая. Представление станет премьерным, постановка будет показана в Британии только в Ливерпуле. Музыку для постановки написал композитор Этан Иверсон, в основу его произведения легли песни с легендарного альбома Beatles "Оркестр клуба одиноких сердец сержанта Пеппера", "С небольшой помощью моих друзей", "День из жизни", "Когда мне будет шестьдесят четыре" и "C тобой и без тебя". Танцевальная группа будет выступать до 27 мая в городском театре Royal Court.
Одним из центральных элементов программы станет премьера фильма режиссера Карла Хантера по сценарию писателя Фрэнка Бойса "День из жизни". Сниматься фильм будет в день 50-летия альбома, а показан — 16 июня.