Հռոմի համաձայնագրերի 60-ամյակի կապակցությամբ Երևանում կբացվի լուսանկարչական աշխատանքների ցուցահանդես
Հռոմի համաձայնագրերի 60-ամյակի կապակցությամբ Երևանում կբացվի
լուսանկարչական աշխատանքների ցուցահանդես
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հռոմի համաձայնագրերի 60-ամյակի կապակցությամբ Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակությունը, Հայաստանում Իտալիայի դեսպանության հետ համատեղ կազմակերպում է լուսանկարների ցուցահանդես՝ «Էլ ավելի սերտ միություն» խորագրով: Ցուցահանդեսի բացումը տեղի կունենա մարտի 24-ին Հայաստանի նկարիչների միությունում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` բացմանը ներկա կլինեն Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին և Հայաստանում Իտալիայի դեսպան Ջովանի Ռիչուլլին:
Ցուցահանդեսը կգործի մարտի 25-27-ը:
Վաթսուն տարի առաջ՝ 1957 թվականի մարտի 25-ին, Հռոմի համաձայնագրերով՝ Եվրոպական տնտեսական համայնքի եւ Եվրատոմի մասին համաձայնագրերով ստեղծվեց միասնական շուկան, որն ապահովում է մարդկանց, ապրանքների, ծառայությունների եւ կապիտալի ազատ տեղաշարժը: Այդ ժամանակ Եվրոպայի քաղաքացիների բարեկեցության եւ կայունության համար անհրաժեշտ պայմաններ ստեղծվեցին:  60-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ Եվրոպան հպարտ է հետադարձ հայացք ուղղել դեպի անցյալը` լիահույս նայելով առաջ:

К 60-летию Римских соглашений в Ереване откроется фотовыставка
К 60-летию Римских соглашений в Ереване откроется фотовыставка, организованная совместными усилиями делегации ЕС в Армении и посольства Италии, под девизом «Более тесный союз». Выставка откроется  24-го марта в Союзе художников Армении.
Как передает «Арменпресс»,  на открытии будут присутствовать руководитель делегации ЕС в Армении посол Петр Свитальский и посол Италии в АрменииДжованни Ричулли.
Выставка будет открыта 25-27-го марта.
60 лет назад, 25-го марта, в  1957 году, Римкими соглашениями был создан единый рынок ЕЭС и Евроатом, что обеспечило свободное передвижение людей, товаров, услуг и капитала в Европе, что послужило повышению благосостояния народов Европы. К 60-летию Римских соглашений Европа гордо кидает взгляд в прошлое, с надеждой глядя в будущее.