ՀՀԿ-ն ակնկալում է գյումրեցիների գիտակցված քվեն
ԳՅՈՒՄՐԻ, 26 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս տարիների ընթացքում կան կատարված աշխատանքներ՝ ավելի քան 3 հազար շիրակցի ստացել է բնակարան, բայց դա ձեռքբերում չէ, այլ իշխանության պարտականությունը: Եվ քանի դեռ Գյումրիում կա երկրաշարժի հետևանքով անօթևան մնացած բնակիչ, նշանակում է՝ իշխանությունը դեռ անելիք ունի:  Այս մասին մարտի 26-ին Գյումրիում Թատերական հրապարակում, խորհրդարանական ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավի շրջանակում ընտրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց  ՀՀ արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը: «Իրականում շատ դժվար է խոսել այն մարդկանց հետ, ովքեր ամենածանր փորձությունների միջով են անցել ու անցնում: Ամենածանր սոցիալական պայմաններն ունեն  ու, լսելով չէ, որ գիտեն՝ ինչ է նշանակում աղքատություն ու գործազրկություն: Այս տարիների ընթացքում կատարված աշխատանք կա, բայց կան նաև բազթողումներ, իսկ այդ բացթողումների հետևանքները դուք ձեր մաշկի վրա զգացել եք: Եթե փոփոխություններն ինչ-որ տեղ շատ են պետք, ապա քայլերը, որոնք կատարվում են, առաջին հայացքից, տեսանելի չեն լինում՝ տպավորություն է, որ ոչինչ չի կատավում»,- նշեց Արփինե Հովհաննիսյանը:
Խոսելով անօթևանության  մասին՝ ՀՀ արդարադատության նախարարը փաստեց՝ քանի դեռ կան անօթաններ՝ իշխանությունը դեռ անելիք ունի: «Նշանակում է՝ մենք դեռ աշխատանք ունենք անելու ու դեռ պարտավոր ենք լսելու ձեր դժգոհություններն ու այդ դժգոհություններին լուծում տալու»,-նշեց  Արփինե Հովհաննիսյանը՝  ներկայացնելով ՀՀԿ ծրագրերը, որտեղ, ինչպես ՀՀ արդարադատության նախարարն է փաստում՝  խոստումներ չկան: «Եթե խոստում ես տալիս, այն հեշտ է խախտել,  դրա համար ավելի հեշտ է խոսել արվածից՝ տարիներ առաջ ոչ մեկը չէր հավատում, որ Գյումրու «Տեխնոլոգիական կենտրոն»-ը կարող է իրականություն դառնալ՝ այն էլ հպարտության առարկա, բայց դա այդպես է: Դեռ ներդրումները կշարունակվեն և այս տարի կունենանք նոր աշխատատեղեր: Խոսել Շիրակի մարզի զարգացման մասին առանց «Շիրակ» օդանավակայանի՝ դժվար է: Այս 3 ամսվա ընթացքում՚ «Պոբեդա» ավիաընկերությունը շուրջ 15 հազար մարդու փոխադրում է իրականացրել, իսկ վաղն արդեն տոմսերի վաճառք կսկսի «Տարոն» ավիոընկերությունը։ Սա նշանակում է, որ այստեղ բազաներ են տեղակայվելու ու ստեղծվելու են աշխատատեղեր»,- նշեց Արփինե Հովհաննիսյանը՝ հավատացնելով, որ Գյումրին ունի աշխարհի կենտրոնը դառնալու բոլոր հնարավորությունները:
ՀՀ արդարադատության նախարարը նաև հույս հայտեց որ ապրիլի 2-ին գյումրեցին ընտրության կգնա պատվախնդրությամբ և ոչ հուսախաբ ու նեղսրտված: «Մենք խոստումներ չենք տալու: Մենք լավ գիտենք ձեր տված քվեի գինը, մենք դա թանկարժեք նվեր ենք ընդունելու, որովհետև դա գիտակցված քվե է լինելու՝ դժվարություններ տեսած մարդու, բայց, միևնույն ժամանակ, ապագայի նկատմամբ հույս ունեցող մարդու քվե»,- նշեց Արփինե Հովհաննիսյանը:

РПА надеется на осознанный выбор гюмрийцев
За  эти  годы  проделано немало работы: более  3  тысяч ширакцев получили квартиры, но это не  достижение властей, а  их обязанность. И пока в Гюмри еще  остались бездомные в результате  землетрясения, это значит, властям  еще  есть что делать. Об этом заявила министр юстиции РА Арпине  Ованисян 26 марта на  встрече  с избирателями в рамках предвыборной  агиткампании.
“На самом деле  чрезвычайно  трудно говорить с людьми, которые прошли и еще проходят через тяжелейшие  испытания. Живут в  самых тяжелых социальных условиях и  не  понаслышке знают, что такое  нищета  и безработица. За  эти  годы проделана немалая  работа, но есть еще много недоделанного, и  результаты  этих недоделок  вы чувствуете  на собственной  коже. Если реформы просто необходимы, то шаги в  этом направлении, на  первый взгляд, не сразу  заметны, и создается впечатление, что ничего не  делается”, - сказала  министр юстиции.
Коснулась она  и  проблемы  бездомных, отметив, что пока есть люди без своего жилья, то им  многое еще нужно сделать. “А для  этого мы должны слушать вас – ваше  недовольство, чтобы  дать им решение”, - сказала Арпине  Ованисян, представляя программу  партии, где, по ее  словам, нет просто обещаний.
“Когда  просто обещаешь, то можешь не  сдержать слово, поэтому  предпочтительнее говорить, что уже  сделано: еще несколько лет назад никто не  верил, что Технологический  центр в  Гюмри может стать явью, и даже  предметом гордости. Инвестиции еще будут, и уже  в  этом году  появятся новые  рабочие  места. Говорить о Шираке и обойти вниманием аэропорт “Ширак” просто невозможно. За прошедшие  3  месяца авиакомпания  “Победа” перевезла около 15 тысяч пассажиров, а уже  завтра  начнет продажу  билетов  авиакомпания  “Тарон”. А это значит, что тут будут базы и, следовательно, новые  рабочие  места”, - сказала  Арпине  Ованисян.
Она выразила  надежду, что 2  апреля гюмрийцы пойдут на  выборы с  честью и достоинством и не  будут разочарованы. “Мы  не даем обещаний. Мы  прекрасно знаем цену  вашим голосам, мы  принимаем их как  очень дорогой  подарок, поскольку это будет осознанный  выбор – выбор людей, немало повидавших, но верящих в завтрашний  день”, - сказала Арпине  Ованисян.