Արտերկրում բնակվող թուրքերը սկսել են քվեարկել Թուրքիայի սահմանադրական հանրաքվեում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կանոնադրության համաձայն` արտերկրում բնակվող Թուրքիայի քաղաքացիները մարտի 24-ից սկսել են քվեարկությունը Սահմանադրական հանրաքվեում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Ստամբուլի հայկական «Ակոս» պարբերականը:
Քվեարկության գործընթացը մեկնարկել է 57 երկրի 120 ներկայացուցչությունում: Ընտրատեղամասեր են բացվել նաև Թուրքիայի սահմանային անցակետերում ու Ստամբուլի Աթաթուրքի օդանավակայանում:
Արտերկրում սահմանադրական հանրաքվեում քվեարկելու գործընթացը կավարտվի ապրիլի 9-ին:
Ընդհանուր առմամբ ընտրելու իրավունք ունեն արտերկրում բնակվող 2 միլիոն 927 հազար մարդ: Ամենամեծ թվով ընտրողները Գերմանիայում են` 1 միլիոն 423 հազար:
Թուրքիայում սահմանադրական հանրաքվեն կկայանա ապրիլի 16-ին: Սահմանադրական փոփոխություններով երկրում անցում է կատարվելու կառավարման նախագահական համակարգի: Մեջլիսի պատգամավորների թիվը 550-ից դառնալու է 600: Պատգամավոր ընտրվելու տարիքը 25-ից իջեցվելու է 18-ի: Մեջլիսի և նախագահի ընտրություններն անցկացվելու են 5 տարին մեկ միևնույն օրը: Երկրի նախագահն այսուհետ կարող է լինել կուսակցական:

Проживающие зарубежом граждане Турции начали голосовать на конституционном референдуме Турции
Согласно уставу ЦИК Турции, с 24-го марта проживающие зарубежом граждане Турции начали голосовать на конституционном референдуме Турции. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает газета  «Акос».
Процесс голосования начат в 120 представительствах в 57 странах мира. Избирательные участки открыты на пограничных КПП и в а/п имени Ататюрка в Стамбуле.
Процесс голосования за рубежами Турции завершится 9-го апреля.
Общее число имеющих право голоса турецкоподданных за рубежами Турции составляет 2 млн 927 тысяч человек. Больше всего имеющих право голоса турецкоподданных – в Германии,  1 млн 423 тысяч человек.
16 апреля в Турции запланирован конституционный референдум. Он предусматривает переход к президентской системе правления. Число депутатов парламента страны с 550 будет увеличено до 600. Возраст кандидатов в депутаты с 25 будет снижен до 18 лет. Парламентские и президентские выборы будут проводиться один раз в пять лет – в один и тот же день. Отныне президент страны может быть партийным.