Զբոսաշրջային ոլորտում Հայաստանի հաղորդակցությունն աշխարհի հետ BBC-ի փորձագետը թերի է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: BBC հեռուստաընկերության Հայաստանի և մի շարք այլ երկրների գրասենյակների ղեկավար Սերգեյ Ստանովկինը, ով Երևանում անցկացնում է ռազմավարական հաղորդակցության և զբոսաշրջային բրենդի վերաբերյալ երկօրյա սեմինար, կարծում է, որ Հայաստանը զբոսաշրջության զարգացման համար ունի մեծ ապագա, քանի որ դրա համար այստեղ կա ամեն ինչ՝ բացառությամբ հաղորդակցության: Նրա խոսքով` աշխարհը շատ քիչ բան գիտի Հայաստանի մասին:
«Այսօր խնդիրը ոչ միայն տեղեկացնելն է, այլ նաև մրցակցային պայքարում հաղթելը: Այսինքն` երկրի կերպար ստեղծելը, որտեղ կցանկանան այցելել զբոսաշրջիկները: Իսկ դրա ստեղծումը շատ դժվար խնդիր է, ավելի հեշտ է տեղեկացնել զբոսաշրջային ուղղությունների մասին: Դժվար է ստեղծել այն երկրի կերպարը, որը պայքարում է մրցակից երկրների հետ զբոսաշրջիկների ներգրավվման համար»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`ասաց Ստանովկինը:
BBC հեռուստաընկերության Հայաստանի և մի շարք այլ երկրների գրասենյակների ղեկավարի դիտարկմամբ` մյուս  կարևոր ասպեկտն այն է, որ զբոսաշրջային բրենդինգը պատասխանում է երկրի ներդրումային գրավչության համար, ինչը Հայաստանի համար չափազանց արդիական  խնդիր է: Ստանովկինի համար տեսանելի են այն մեծ ջանքերը, որոնք գործադրվում են ներդումները Հայաստան բերելու համար: Սակայն խնդիրն այն է, թե ինչպես ներդրողը կարող է տեսնել երկրի ներդրումային հնարավորությունները:
«Դուք ստեղծում եք ներդրումային հարթակ, իսկ ներդրողն ինչպե՞ս իմանա դրա մասին: Ավելին` ներդրողը կունենա՞, արդյոք, ժամանակ տեսնելու այդ հարթակը: Այստեղ կան բազմաթիվ հարցեր: Կան երկրներ, որոնք ունեն զարգացած տնտեսություն և, առաջ տանելով զբոսաշրջային պոտենցիալը, ունենում են մեծ քանակով ներդրողներ: Ներդրողը գալիս է երկիր սեփական կամքով, գալիս է այն երկիր, որտեղ իրեն հարմար է: Միայն փողը որոշիչ չէ ներդրողի համար, այլ կան բազմաթիվ ուրիշ գործոններ, որոնք ուղղորդում են նրան` լինե՞լ ներդրող, թե ոչ»,- ասաց նա:

BBC expert says Armenia’s communication with the world in tourism field is incomplete
YEREVAN, MARCH 29, ARMENPRESS. Head of BBC regional representative offices for Armenia and several other countries Sergey Stanovkin, who is holding two-day seminar on strategic communication and tourism brand in Yerevan, says Armenia has a great future for tourism development since here everything exists except communication. He stated that the world knows little about Armenia, Armenpress reported.
“Today the problem is not only to inform, but also to win the competition. In other words, the task is to create an image of the country where tourists would like to visit. But creating it is very difficult, it is easier to inform about tourism destinations. It is difficult to create the image of a country which is in fight with competitor countries for attracting tourists”, the BBC representative said.
Stanovkin said the next key factor is that the tourism branding responds for country’s investment attractiveness which is quite a contemporary issue for Armenia. He said the great efforts that are made for attracting investments to Armenia are visible. But the problem is how the investor can see the country’s investment opportunities.
“You create an investment platform, but how can the investor be informed about it? Moreover, whether the investor will have time to see that platform? Here there are many problems. There are countries that have developed economy, and by boosting the tourism potential, they have large number of investors. Investor comes to that country on his own will, comes to the country where it is convenient for him. Money alone is not decisive for the investor, there are other factors as well that guide him to be an investor or not”, Sergey Stanovkin said.