Հերմինե Նաղդալյանը հանդիպել է Վալենտինա Մատվիենկոյի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սանկտ-Պետերբուրգում ընթացող ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի գարնանային նստաշրջանի աշխատանքների շրջանակում մարտի 28-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը հանդիպել է ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի հետ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու խորհրդարանների գործընկերային հարաբերությունների խորացման, միջազգային հարթակներում փոխշահավետ համագործակցության, ԵԽԽՎ, ԵԱՀԿ, Միջխորհրդարանական միության պատվիրակությունների գործունեությանը վերաբերող հարցեր:
Երկուստեք կարեւորվել է ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի գործունեությունը՝ ընդգծելով, որ երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման, հատկապես միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդման գործում նշանակալի է միջխորհրդարանական հանձաժողովի դերը, որի աշխատանքները տարեցտարի դառնում են ավելի ակտիվ ու արդյունավետ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են ՀՀ-ի եւ ՌԴ-ի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյա հոբելյանին եւ գոհունակություն հայտնել այդ ժամանակահատվածում տարբեր ոլորտներում երկկողմ համագործակցության դինամիկ զարգացման կապակցությամբ, ընդգծել երկու երկրների փոխհարաբերությունների զարգացման ներկա բարձր մակարդակը:
Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել նաեւ ԱՊՀ ՄԽՎ հոբելյանական նիստին եւ Վեհաժողովի անցած ճանապարհին, կարեւորվել այդ տարիների ընթացքում մոդելային օրենսդրության ստեղծման եւ զարգացման աշխատանքները, միջազգային խորհրդարանական կապերը եւ շփումները, մոնիթորինգային, մշակութային համագործակցության ընդլայնումը, խաղաղարար գործունեությունը, որի արդյունքն է 1994 թ. կնքված եռակողմ պայմանագիրը՝ ստորագրված Լեռնային Ղարաբաղի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի կողմից:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը եւս մեկ անգամ ընդգծել է Հայաստանի դիրքորոշումը հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ՝ նշելով, որ Հայաստանն ընդունում է Մինսկի խմբի 3 սկզբունքները եւ կարեւորում համանախագահների, այդ թվում ՌԴ ջանքերը Արցախի խնդրի արդարացի եւ խաղաղ լուծման ուղղությամբ: Տիկին Նաղդալյանը դատապարտել է Ադրբեջանի արկածախնդիր քաղաքականությունը՝ հիշեցնելով ապրիլյան չորսօրյա պատերազմի՝ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած ռազմական արկածախնդրության մասին:
Զրույցի ընթացքում կողմերը շոշափել են նաեւ ԵԱՏՄ շրջանակում տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող խնդիրներ, hույս հայտնել, որ տնտեսական արագընթաց զարգացում կարձանագրվի:
Այս համատեքստում ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը հանգամանորեն ներկայացրել է Հայաստանի տնտեսական զարգացումները եւ տիկին Մատվիենկոյին նվիրել Հայաստանում արտադրված պլանշետ, որը զարմացրել եւ անչափ ոգեւորել է ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահին, ով խոստացել է աշխատանքի ընթացքում անպայման օգտվել հայկական արտադրության ժամանակակից սարքից:

Hermine Naghdalyan meets with Valentina Matvienko in St. Petersburg
YEREVAN, MARCH 30, ARMENPRESS. Within the framework of the works of the spring session of Inter-Parliamentary Assembly of the CIS going on in Saint Petersburg the Deputy Speaker of the National Assembly of Armenia Hermine Naghdalyan met with the Chairperson of the RF FA Federal Council Valentina Matvienko, “Armenpress” was informed from the press service of the parliament of Armenia.
In the course of the meeting issues regarding the deepening of partnership relationships between the two parliaments, mutually beneficial cooperation on international platforms, and the activities of the delegations to PACE, OSCE, Inter-Parliamentary Union were discussed.
Both parties highlighted the activities of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the National Assembly of Armenia and the RF Federal Assembly, underlining that the role of the Inter-Parliamentary Committee is significant in the development of the relationships between the two countries, especially the inter-parliamentary ties, and its works year by year are becoming more and more active and efficient.
The interlocutors touched upon the 25th anniversary of the establishment of the diplomatic relations between Armenia and the Russian Federation and expressed satisfaction with the dynamic development of bilateral cooperation in different spheres during that period, underlined the current high-level development of the relationships between the two countries.
In this context the sides also talked about the IPA CIS jubilee session and the path passed by the Assembly, emphasized the creation of the model legislation and the works of development during those years, the international parliamentary ties and contacts, the expansion of monitoring, cultural cooperation, the peacekeeping activities, the result of which was the tripartite treaty signed in 1994 signed by Nagorno Karabakh, Armenia and Azerbaijan.
The Deputy Speaker of the Armenian parliament Hermine Naghdalyan once again stressed Armenia's position on the peaceful settlement of the conflicts, noting that Armenia accepts the three principles of the Minsk Group and highlights the efforts of the Co-Chairs, including the RF, on the fair and peaceful solution of Artsakh problem. Mrs Naghdalyan condemned Azerbaijan's adventurous policy, reminding about the April four-day war, the military adventurism unleashed by Azerbaijan.
During the talk the sides also referred to the problems regarding the development of the economic relations within the EEU framework, expressed hope that economic rapid development will be registered.
In this context the Deputy Speaker of the National Assembly of Armenia thoroughly introduced the economic developments of Armenia and presented Mrs Matvienko an ipad produced in Armenia, which amazed and extremely inspired the Speaker of the RF FA Federal Council, and who promised to certainly use the modern equipment of Armenian production during her work.