Կիմ Չեն Նամի մարմինը հանձնվելու Է ԿԺԴՀ-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կիմ Չեն Նամի՝ ԿԺԴՀ-ի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի ավագ երբոր մարմինը հանձնվելու Է հյուսիսկորեական կողմին՝ նրա ազգականների խնդրանքին համապատասխան: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է Մալայզիայի վարչապետ Նաջիբ Ռազաքի հայտարարության մեջ, որը նա հրապարակել Է իր կայքում:
«Դիահերձման ընթացակարգի ավարտման կապակցությամբ եւ ազգականների գրավոր խնդրանքին համապատասխան, մենք մարմինը կուղարկենք Հյուսիսային Կորեա»,-նշում Է Ռազաքը: Նա նաեւ հայտնել Է, որ Փենյանում Մալայզիայի դեսպանության ինն աշխատակիցներ, որոնց թույլ չԷին տալիս երկրից մեկնել Կիմ Չեն Նամի մահվանից հետո ծագած դիվանագիտական տարաձայնությունների պատճառով, այժմ կարող են վերադառնալ հայրենիք:
Որպես պատասխան քայլ, ԿԺԴՀ-ի երկու քաղաքացիների, որոնց կասկածում են Կիմ Չեն Նամի մահվանը մեղսակից լինելու մեջ, թոյւլատրվել Է մեկնել Մալայզիայի մայրաքաղաքից: Մալայզիական ԶԼՄ-ների հաղորդագրությունների համաձայն, մարտի 30-ին նրանք Պեկին են մեկնել «Մալայզիայի ավիաուղիների» չվերթով: Նույն այդ ինքնաթիռով Չինաստան Է հասցվելու նաեւ Կիմ Չեն Նամի մարմինը՝ հետագայում Փենյանին հանձնելու համար:
Նաջիբ Ռազաքը նաեւ ընդգծել Է, որ ԿԺԴՀ-ի հետ հարաբերություններում ստեղծած դիվանագիտական ճգնաժամը հաղթահարված Է, ինչի մասին նա գրել Է Twitter միկրոբլոգների ցանցի իր Էջում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Тело Ким Чен Нама передадут КНДР
Тело Ким Чен Нама, старшего брата лидера КНДР Ким Чен Ына, будет передано северокорейской стороне в соответствии с запросом от его родственников. Об этом говорится в заявлении премьер-министра Малайзии Наджиба Разака, которое он опубликовал на своем сайте.
"В связи с завершением процедуры вскрытия и в соответствии с письменным запросом родственников мы отправим тело в Северную Корею", - отмечает Разак. Он также сообщил, что девять сотрудников посольства Малайзии в Пхеньяне, которым не разрешали покинуть страну из-за возникших после смерти Ким Чен Нама дипломатических разногласий, теперь могут вернуться на родину, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В качестве ответного жеста двоим гражданам КНДР, подозреваемым в причастности к смерти Ким Чен Нама, было разрешено покинуть столицу Малайзии. По сообщениям малайзийских СМИ, в четверг они вылетели в Пекин рейсом "Малайзийских авиалиний". Этим же самолетом в китайскую столицу будет доставлено и тело Ким Чен Нама для дальнейшей передачи Пхеньяну.
Наджиб Разак также подчеркнул, что дипломатический кризис в отношениях с КНДР завершен, об этом он написал на своей странице в сети микроблогов Twitter.