Տիգրան Մուկուչյանը Կոնգրես-ՀԺԿ դաշինքի դիմումում առկա փաստերը խիստ սուբյեկտիվ է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը օբյեկտիվ չի համարում Սահմանադրական դատարան Կոնգրես-ՀԺԿ դաշինքի դիմումը ընտրությունների արդյունքների վիճարկման մասին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը,Սահմանադրական դատարանում դաշինքի դիմումի քննարկման ընթացքում ելույթի հնարավորություն տրվեց ՀՀ ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանին, ով ներկայացրեց պարզաբանումներ, թե ինչու է ԿԸՀ-ն մերժել ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու վերաբերյալ Կոնգրես-ՀԺԿ դաշինքի դիմումը:
«Ընտրությունների արդյունքները անվավեր ճանաչելու համար պետք է պարզել, թե արդյոք վկայակոչված խախտումներն առկա՞ են, թե ոչ, դրանք հիմնավորվո՞ւմ են, թե ոչ, և արդյոք դրանք ազդե՞լ են ընտրությունների արդյունքների վրա: Դաշինքի դիմումում ներկայացված դեպքերը չունեն առաջնային նշանակություն, և դրանք ոչ թե փաստեր են, այլ ուրիշի պատմածի վերարտադրություն»,- ասաց ՀՀ ԿԸՀ նախագահը:
Տիգրան Մուկուչյանը հավելեց, որ դաշինքի դիմումում ներկայացված փաստերը խիստ սուբյեկտիվ են, հիմնված են բացառապես կամայական մեկնաբանությունների, իրականության հետ որևէ աղերս չունեցող դատողությունների հիման վրա: ՀՀ ԿԸՀ նախագահն ընդգծեց, որ 38 էջանոց դիմումից միայն 25 էջն է բովանդակային բնույթ կրում: Նա նշեց, որ դիմումում կան պարբերություններ, որոնք բովանդակային առումով մի քանի անգամ կրկնվում են:
Մուկուչյանը նաև նշեց, որ դիմումին կից ներկայացված փաստաթղթերի 95 տոկոսից ավելին անգամ մեծ վերապահումով չեն կարող փաստաթուղթ կոչվել:
Սահմանադրական դատարանն ապրիլի 25-ին սկսել է քննարկել ապրիլի 2-ին կայացած Ազգային ժողովի ընտրությունների արդյունքների վիճարկման վերաբերյալ Կոնգրես-ՀԺԿ դաշինքի դիմումը: Դիմումը Սահմանադրական դատարան ներկայացրել է ապրիլի 14-ին: Սահմանադրական դատարանը 15 օրվա ընթացքում պետք է քննարկի դիմումը և որոշում կայացնի:

Тигран Мукучян считает факты, представленные в жалобе блока Конгресс-ДПА, крайне субъективными
Председатель ЦИК Армении Тигран Мукучян не считает факты, представленные в жалобе в КС блока Конгресс-ДПА, объективными. Как передает «Арменпресс», во время слушаний иска по итогам выборов в НС Армении, в КС  председателю ЦИК Армении Тиграну Мукучяну было предоставлено слово, чтобы он внес разъяснения, почему ЦИК отклонил  обращение блока Конгресс-ДПА о признании недействительными итоги выборов в НС Армении.
«Для того, чтобы признать недействительными итоги выборов в НС Армении, надо выяснить, были ли представленные факты действительными, обоснованными, и повлияли и они на окончательный результат.  Предоставленные факты не были приоритетными, это не факты, а пересказ сказанного кем-то»,- сказал он.
Как сказал председатель ЦИК Армении Тигран Мукучян, факты, представленные в жалобе блока Конгресс-ДПА, являются крайне субъективными, основанными на волюнтаристских комментариях, рассуждениях, никак не связанных с действительностью. По его словам, в жалобе, представленной на 38 страницах, только 25 страниц имеют содержательный текст, причем, эти выкладки периодически повторяются.
Председатель ЦИК Армении Тигран Мукучян отметил, что 95% приложенных к жалобе документов нельзя назвать документом даже с большим допуском.
25-фо апреля КС Армении начал слушания по поводу оспаривания результатов парламентских выборов 2-го апреля по жалобе, представленной блоком Конгресс-ДПА. Решение должно быть принято в 15-дневный срок.