Ադրբեջանը շփման գծում կիրառել է ականանետեր և հաստոցավոր ավտոմատ նռնականետ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում Ադրբեջանը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 95 անգամ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԱՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունից:
ԱՀ ՊՆ հայտարարության մեջ ասվում է. «Մայիսի 23-ին և լույս 24-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 95 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով շուրջ 1140 կրակոց: Բացի հրաձգային զինատեսակներից, ադրբեջանական զինուժը շփման գծի հարավարևելյան ուղղությամբ կիրառել է նաև 60 և 82 միլիմետրանոց ականանետեր (14 արկ) և հաստոցավոր ավտոմատ նռնականետ (41 արկ):
ՊԲ առաջապահ զորամասերը դիմել են պատասխան գործողությունների և շարունակել վստահորեն իրականացնել մարտական հերթապահություն»:

Azerbaijani forces violate ceasefire, fire mortars and automatic grenade launcher at Artsakh posts
YEREVAN, MAY 24, ARMENPRESS. The Defense Ministry of Artsakh Republic told Armenpress the Azerbaijani force violated the ceasefire regime more than 95 times at night across the Artsakh-Azerbaijan line of contact.
The Ministry’s announcement reads: “On May 23 and overnight May 24 the Azerbaijani side violated the ceasefire regime more than 95 times by firing over 1140 shots from various caliber small arms at the Armenian positions in the Artsakh-Azerbaijan line of contact.
In addition, the Azerbaijani forces fired also 60 mm and 82 mm mortars (14 shells) and automatic grenade launcher (41 shells) in the south-eastern direction of the line of contact.
The Artsakh Defense Army forces took countermeasures and continued confidently fulfilling their military tasks”.