Մանչեսթրում երեք մարդու են ձերբակալել մարզադաշտում կատարված ահաբեկչության կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մանչեսթրի ոստիկանությունը մայիսի 24-ին հայտնել Է, որ երեք մարդու Է ձերբակալել մայիսի լույս 23-ի գիշերը «Մանչեսթր Արենա» մարզադաշտում կատարված ահաբեկչությանը մեղսակցության կասկածանքով, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
« Մանչեսթրի հարավում երեք տղամարդ Է ձերբակալված «Մանչեսթր Արենա»-ում իրականացված սոսկալի գրոհի գործով շարունակվող հետաքննության շրջանակներում»,- ասված Է հաղորդագրության մեջ, որը հրապարակված Է Twitter-ում Մանչեսթրի ոստիկանության պաշտոնական Էջում:
Ավելի վաղ տեղեկացվել Է, որ «Մանչեսթր Արենա»-ում ռումբի պայթեցման գործով գլխավոր կասկածյալը 22-ամյա Սալման Աբեդին Է, որը կապ Է ունեցել «Ալ Քաիդա» ահաբեկչական խմբավորման հետ եւ պատրաստություն Է անցել արտասահմանում: Աբեդիի ինքնությունը պարզվել Է բանկային քարտով, որը պայթյունի վայրում գտել են նրա գրպանում: Ինքնությունը հաստատվել Է դեմքերի ճանաչման տեխնոլոգիայի միջոցով:
ԱՄՆ-ի հետախուզության ներկայացուցչի տվյալներով՝ վերջին տարում Աբեդին մեկնել Է Լիբիա, ինչպես նաեւ այցելել Է այլ երկրներ: Բացի այն, որ նա «բացահայտ կապեր Է ունեցել «Ալ Քաիդայի» հետ, երիտասարդը կարող Էր շփումներ Է ունենալ այլ խմբավորումների հետ, հավելել Է նա:
Ահաբեկչական գործողությունը Մանչեսթրում տեղի Է ունեցել մայիսի 22-ի երեկոյան՝ ամերիկացի երգչուհի Արիանա Գրանդեի համերգից անմիջապես հետո: Վերջին տվյալներով՝ զոհվել Է 22 մարդ, շուրջ 120 հոգի վիրավորվել Է: Բացի այդ, մի քանի դեռահասներ համարվում են անհայտ կորած: Պայթյունի պատասխանատվությունն ստանձնել Է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

В Манчестере арестовали трех человек в связи с терактом на стадионе
Полиция Манчестера сообщила в среду, что арестовала троих мужчин, подозреваемых в причастности к теракту на стадионе "Манчестер Арена", произошедшему в ночь на вторник, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"Трое мужчин арестованы... в южном Манчестере в рамках продолжающегося расследования по делу об ужасающей атаке на "Манчестер Арена" ночью в понедельник", - говорится в сообщении, опубликованном на официальной странице полиции Манчестера в твиттере.
Ранее сообщалось, что главным подозреваемым в подрыве бомбы на "Манчестер Арене" является 22-летний выходец из Ливии Салман Абеди. При этом премьер-министр Великобритании Тереза Мэй заявила, что за терактом, возможно, стоит "более широкая группа лиц".
В свою очередь американский телеканал NBC сообщал со ссылкой на источник в американской разведке, что Абеди был связан с террористической группировкой "Аль-Каида" (запрещена в РФ) и, возможно, проходил подготовку за рубежом.
Взрыв в Манчестере произошел вечером в понедельник на стадионе "Манчестер Арена", где проходил концерт американской певицы Арианы Гранде. По последним данным, погибли 22 человека, в том числе дети, 59 человек ранены. Полиция рассматривает случившееся как теракт.