Կոստանդնուպոլսի Հայոց Պատրիարքության շուրջ խնդիրը հարթվեց. տեղապահը ձեռնամուխ կլինի ընտրությունների կազմակերպմանը
Կոստանդնուպոլսի Հայոց Պատրիարքության շուրջ խնդիրը հարթվեց. տեղապահը
ձեռնամուխ կլինի ընտրությունների կազմակերպմանը
ԷՋՄԻԱԾԻՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կոստանդնուպոլսի Հայոց Պատրիարքությունում տիրող իրավիճակի և հայ համայնքում տեղ գտնող հուզումների մասին վերջին շրջանում շատ խոսվեց և գրվեց: Այս ամենի և ներկայիս զարգացումների վերաբերյալ «Արմենպրես»-ի հարցերին պատասխանեց Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի Տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Տ. Վահրամ քահանա Մելիքյանը:
-Ինչպիսի՞ն են վերջին օրերի զարգացումները Պոլսում: Օրեր առաջ այդ կապակցությամբ Գերագույն հոգևոր խորհուրդը հերթական անգամ հանդես եկավ հայտարարությամբ:
- Իսկապես, օրեր առաջ Մոսկվայում տեղի ունեցած ժողովի ժամանակ Գերագույն հոգևոր խորհուրդը հերթական անգամ քննարկման նյութ դարձրեց մեր եկեղեցական և ազգային կյանքում վերջին շրջանում հաճախ արծարծվող զգայուն խնդիրը` Կոստանդնուպոլսի Հայոց Պատրիարքության շուրջ ստեղծված իրավիճակը, երբ ընտրյալ տեղապահ Գերաշնորհ Տ. Գարեգին արքեպիսկոպոս Բեքչյանին հնարավորություն չէր ընձեռվում ձեռնամուխ լինելու իր պարտականությունների իրականացմանը:
Անշուշտ, հիշում եք, որ Պատրիարքի ընտրության գործընթացի առնչությամբ դեռևս փետրվարին Պատրիարքության երեք Սրբազան Հայրերը ժամանեցին Մայր Աթոռ, ուր Ամենայն Հայոց Հայրապետի առաջնորդությամբ ձեռք բերվեց համաձայնություն այդ գործընթացի կազմակերպման և պատրիարքական տեղապահի ընտրության կապակցությամբ:
Ընտրությունը կատարվեց, սակայն դեռևս խնդիրները շարունակում էին մնալ: Այս էր պատճառը, որ Գերագույն հոգևոր խորհուրդը, զորակցություն հայտնելով Պատրիարքական տեղապահին, հորդոր ուղղեց նաև Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանին` զորավիգ լինելու Պատրիարքական ընտրյալ տեղապահին և ձեռնարկելու անհրաժեշտ քայլերը՝ Պատրիարքության բնականոն կյանքի վերականգնման համար։
-Կա՞ն արդյոք արդյունքներ, ի՞նչ փոխվեց պոլսահայության կյանքում, կհարթվի՞ ստեղծված անցանկալի իրավիճակը:
- Ուրախությամբ պիտի ծանուցեմ, որ Պոլսո Պատրիարքության շուրջ խնդիրն ի վերջո լուծվեց: Այսօր Գերաշնորհ Տ. Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը Ամենայն Հայոց Հայրապետին պաշտոնական գրությամբ ծանուցեց, որ Պատրիարքարանի ղեկն այսուհետ հանձնում է ընտրյալ տեղապահին` ձեռնարկելու պատրիարքի ընտրությունների կազմակերպումը: Նշեմ, որ Արամ Սրբազանի կողմից նաև հրավեր է ուղղվել Գարեգին արքեպիսկոպոսին` ժամանելու Պոլիս և ստանձնելու իր պաշտոնը: Նախապատրաստվող այս քայլի մասին դեռևս մեկ շաբաթ առաջ Արամ Սրբազանը հեռախոսազրույցի ժամանակ տեղեկացրել էր Նորին Սրբությանը:
Երկարատև աշխատանք էր, որ տարվում էր: Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը մշտական կապի մեջ էր բոլոր կողմերի հետ` ջանքեր գործադրելով, որպեսզի հոգևոր դասը և ազգայինները եղբայրական ոգով ու խաղաղ գործակցությամբ որոշումներ կայացնեն և լուծումներ գտնեն ստեղծված կացության մեջ: Նվազ չէին նաև այս գործընթացում ազգայինների կողմից գործադրված ջանքերը:
Վեհափառ Հայրապետը բարձր գնահատանքի է արժանացրել Արամ արքեպիսկոպոսի այս քայլը:
-Ինչպիսի՞ զարգացումներ են սպասվում առաջիկայում:
- Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի և Մայր Աթոռի ցանկությունը մեկն է, որ պոլսահայությունը վերագտնի իր խաղաղ բնականոն կյանքը և ընտրությունների արդյունքում պատմական Պոլսո Հայոց Աթոռն օժտվի իր գահակալով:
Առաջիկա օրերին տեղապահ Սրբազանի համար, ով ներկայիս գտնվում է Գերմանիայում, կկազմակերպվի պատշաճ ընդունելություն: Ապա, ըստ սահմանվածի` ընտրյալ տեղապահի կողմից իր պաշտոնի ստանձնումից հետո կկազմվի նախաձեռնարկ մարմին, որը տեղապահի գլխավորությամբ ձեռնամուխ կլինի այլևս պատրիարքական ընտրությունների  կազմակերպմանը:

Проблема вокруг армянской патриархии Стамбула решена: местоблюститель начнет процедуру выборов нового патриарха
Проблема вокруг армянской патриархии Стамбула решена: местоблюститель начнет
процедуру выборов нового патриарха
О ситуации в армянской патриархии Стамбула и армянской общине в последнее время много говорилось и  публиковалось. О текущих событиях Арменпресс побеседовал с директором Департамента информационной службы Первопрестольного Святого Эчмиадзина иереем Ваграмом Меликяном.
- Какие события происходят в последние дни в Стамбуле? Несколько дней назад Верховный религиозный совет принял еще одно заявление по этому вопросу.
- Действительно, несколько дней назад во время собрания в Москве Высший религиозный совет в очередной раз поднял чувствительный для нашей Церкви и национальной жизни вопрос о ситуации вокруг армянской патриархии Стамбула, когда избранный местоблюститель архиепископ Гарегин Бекчян был лишен возможности осуществлять возложенные на него обязанности.
Вы, конечно, помните, что еще в феврале три архиепископа прибыли в Эчмиадзин по вопросу проведения патриарших выборов, где при посредничестве Католикоса Всех Армян было достигнуто соглашение об организации выборов патриаршего местоблюстителя.
Выборы состоялись, однако проблемы остались. По этой причине Высший духовный совет, выразив поддержку патриаршему местоблюстителю, привал архиепископа Арама Атешяна поддержать избранного местоблюстителя и предпринять необходимые шаги для восстановления нормальной жизнедеятельности патриархата.
- Есть какие-то результаты? Что изменилось в жизни стамбульских армян? Будет ли решена нежелательная ситуация?
- Я рад сообщить, что вопрос о патриархии Стамбула, наконец, решен. Сегодня Его Святейшество архиепископ Арам Атешян официально уведомил Католикоса Всех Армян, что он передает руководство патриархии избранному местоблюстителю, который начнет организацию выборов патриарха. Я должен отметить, что Арам Атешян также направил приглашение архиепископу Гарегину Бекчяну прибыть в Стамбул и принять свою должность. Еще неделю назад архиепископ Арам Атешян по телефону проинформировал Гарегина Бекчяна о своем намерении.
Это был длительный процесс. Католикос Всех Армян был в постоянном контакте со всеми сторонами, пытался сделать так, чтобы священнослужители и армянская община приняли и нашли решения существующих проблем в братском духе мирного сотрудничества.  Не следует недооценивать усилия армянской общины.
Католикос Всех Армян высоко оценил шаг архиепископа Арама Атешяна.
- Какие развития следует ожидать в ближайшем будущем?
- Желание Католикоса Всех Армян и Эчмиадзина заключается в том, чтобы стамбульские армяне вернулись к мирной и нормальной жизни и патриархия Стамбула нашла своего лидера в результате выборов.
В ближайшие дни будет организован надлежащий прием для патриаршего местоблюстителя, который в настоящее время находится в Германии. После этого, в соответствии с процедурой, будет создан Инициативный орган, который во главе с местоблюстителем начнет организацию выборов нового патриарха.