Վաշինգտոնում Էրդողանի անվտանգության աշխատակիցների հարձակումից տուժածներից մեկը Քյարամ Սլոյանի հարազատն է
Վաշինգտոնում Էրդողանի անվտանգության աշխատակիցների հարձակումից
տուժածներից մեկը Քյարամ Սլոյանի հարազատն է
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ծնված, Միացյալ Նահանգների եզդի համայնքի գործիչ Լյուսի Ուսոյանը Վաշինգտոնում Թուրքիայի դեսպանի նստավայրի առջև միջադեպի ընթացքում տուժածներից մեկն է: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, «Ամերիկայի ձայն»-ին Լյուսին համաձայնել է պատմել Էրդողանի այցելության ժամանակ տեղի ունեցած միջադեպի ու դրան նախորդած բոլոր մանրամասները:
«Ցույցը սկսվեց Սպիտակ տան առջև, քանի որ մենք մտահոգված էինք Էրդողանի այցով Սպիտակ տուն՝ կարծելով, որ ժողովրդավարությունը չհարգող անձը չպետք է իրավունք ունենա հյուրընկալվել Սպիտակ տանը, որը ժողովրդավարության խորհրդանիշն է: Մենք կարող էինք անվտանգ բարձրաձայնել մեր պահանջները Սպիտակ տան առջև և բնականաբար որևէ կերպ չէինք սադրում»,- նշել է նա:
ԱՄՆ հայ, քուրդ և եզդի համայնքների կազմակերպած ցույցի ընթացքում գրանցվել էր ընդամենը մեկ փոքր միջադեպ, երբ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի կողմնակիցները փորձեցին խլել քուրդ ցուցարարներից մեկի ցուցապաստառը, որից հետո իրավապահները բողոքարարների միջև բաժանարար գիծ ստեղծեցին: Սպիտակ տան առջևից Էրդողանի այցի դեմ բողոքողները երթով շարժվեցին դեպի Թուրքիայի դեսպանի նստավայր, որտեղ արդեն հավաքվել էր Էրդողանի կողմնակիցների մի խումբ:
«Բողոքը խաղաղ էր ընթանում, սակայն լինելով առաջնագծում՝ ես տեսա, որ Էրդողանի կողմնակիցների խմբին միացավ մեկ այլ խումբը: Այդ մարդիկ բացարձակապես այլ կերպ էին հագնված՝ խակի գույնի վերնաշապիկներով, վարժված, թիկնեղ, արևային ակնոցներով ու զինվորական կոշիկներով»,-պատմել է Լյուսին:
Նրա խոսքով՝ այդ մարդիկ վազեցին Թուրքիայի նախագահի դեմ ցուցարարների ուղղությամբ և սկսեցին հարվածել: «Հանկարծ ես գետնին հայտնվեցի՝ չգիտակցելով նույնիսկ, թե ինչպես են ինձ վայր նետել: Հաջորդ բանը, որ հիշում եմ, այն է, թե ինչպես է ինչ-որ մեկն անընդհատ հարվածում գլխիս: Մի միտք էր այդ պահին գլխումս՝ չէ որ ես նույնիսկ չեմ էլ պաշտպանվում, ինչու են ինձ հարվածում: Այնուհետև գիտակցությունս կորցրեցի, իսկ երբ բացեցի աչքերս, տեսա, որ գետնին եմ: Արամ Համփարյանն ինձ օգնեց ոտքի կանգնել, և ես տեսա, որ ցույցի մասնակիցներից շատերը վիրավորված են, արյունոտ՝ մի բան, որ ինձ ցնցեց, քանի որ ես պատրաստ չէի նման բռնության»,- պատմել է Ուսոյանը:
Հարվածներից նա ուղեղի տրավմատիկ վնասվածք է ստացել, որի ապաքինման համար 6-8 շաբաթ կպահանջվի, սակայն ամեն բան կարող էր ավելի վատ ավարտվել, եթե տեղում չլինեին Վաշինգտոնի մի քանի ոստիկան: «Նրանք փոքր խմբով փորձում էին պաշտպանել մեզ: Տեսագրության վրա երևում է, թե ինչպես է ոստիկանը փորձում քաշել ինձ հարվածող մարդկանց»,- նշել է Լյուսին:
Նրա համոզմամբ՝ ցուցարարները որևէ կերպ չեն փորձել սադրել Էրդողանի կողմնակիցներին, այլ խաղաղ իրենց բողոքն ու Էրդողանի քննադատությունն էին բարձրացնում փողոցի հակառակ կողմում: «Միգուցե նրանք սովոր չեն քննադատության, դա կարող է լինել պատճառ, սակայն մենք ապրում ենք ժողովրդավար ժամանակաշրջանում: Սա 21-րդ դարն է, և անհրաժեշտ է հանդուրժող լինել, կամ էլ հաշվի առնել, թե ինչու են մարդիկ բողոքում»,- ընդգծել է նա:
Շատերի նման՝ Լյուսին տեղի ունեցածն անընդունելի է համարում: «Մեր համոզմամբ՝ ոչ մի կառավարություն, ոչ միայն թուրքականը, չունի իրավունք գալ այս երկիր, ծեծի ենթարկել ԱՄՆ քաղաքացիներին ու պատասխանատվության չենթարկվել»,- ասել է նա:
Ուսոյանը դուրս էր եկել Էրդողանի դեմ բողոքի ցույցի՝ պահանջելու եզդիների իրավունքների պաշտպանություն, ինչպես նաև Հայոց ցեղասպանության ճանաչում: «Հայաստանն այն պետությունն է, որտեղ ես ծնվել եմ և որը մեկ դարից ավելի բազմաթիվ եզդիների հայրենիք է դարձել»,- նշել է նա:
Լյուսի Ուսոյանը երեք տարեկան էր, երբ ծնողների հետ հեռացավ Հայաստանից, սակայն այստեղ են նրա շատ բարեկամներ, որոնցից մեկն էր քառօրյա պատերազմում զոհված Քյարամ Սլոյանը: «Մենք՝ բոլոր հայաստանցիներս, պետք է ոտքի կանգնենք հանուն իրավունքի ու արդարություն և Հայոց ցեղասպանության ճանաչում պահանջենք»,- հայտարարել է նա:

YEREVAN, MAY 25, ARMENPRESS. Lucy Usoyan, an Armenian-born activist of the Yazidi community of the US, is one of the victims of Recep Tayyip Erdogan’s security detail’s brutal attack on the Washington D.C. protesters outside the Turkish Ambassador’s residence.
In an interview with Voice of America, Lucy spoke about the incident and the details which followed.
“The demonstration began outside the White House, because we were concerned with Erdogan’s visit, thinking that a man who doesn’t respect democracy isn’t entitled to being hosted in the White House, which is a symbol of democracy. We could safely voice our needs outside the White House and naturally we didn’t make any provocations whatsoever”, she said.
During the demonstration, which was organized by the local Armenian, Kurdish and Yazidi communities, only one insignificant incident occurred, when Erdogan supporters attempted to grab a poster of a Kurdish demonstrator, which was followed by police drawing a separation line between the protesters and supporters. Then, the demonstrators began to walk towards the Turkish Ambassador’s residence, where a group of Erdogan supporters had already gathered.
“The protest was proceeding peacefully, however being in the first line I saw that another group joined the Erdogan supporters’ group. Those people had completely different outfits – khaki shirts, sunglasses, big-muscled trained people with military boots”, Lucy said.
According to her, these people charged into the protesters and began to beat them. “I suddenly appeared on the ground, not even realizing how it happened. The next thing I remember is how somebody was repeatedly punching me in the head. I was thinking about one thing at that moment – why are they beating me if I’m not even defending myself. Then I blacked out, and when I opened my eyes I realized that I’m on the ground. Aram Hamparian helped me get on my feet, and I saw that many of the demonstrators are injured, bloody – something that shocked me, because I wasn’t ready for this kind of violence”, Usoyan said.
Usoyan suffered a traumatic brain injury from the beating, and will require 6-8 weeks for recovery, however everything could have ended worse if not for the few Washington cops that were at the scene. “They were trying to protect us by a small group. The footage shows how an officer is trying to take me away from the attackers”, Lucy said.
According to her, the demonstrators did nothing to instigate the Erdogan supporters, they were simply carrying out a peaceful protest.
“Perhaps they aren’t used to criticism, maybe this is the reason, however we live in a democratic time. This is the 21st century and it is necessary to be tolerant, or take into account the reason behind people complaining”, she said.
Like many others, Lucy says the incident is unacceptable. “In our belief, no government, not only Turkish, has the right to come to this country and batter US citizens and remain unpunished”, she said.
Usoyan participated in the demonstration to demand the protection of Yazidi’s rights, as well as the recogniztion of the Armenian Genocide.
“Armenia is the country where I was born and which has become the homeland of numerous Yazidis for more than a century”, she said.
Lucy Usoyan was three years old when she left Armenia with her parents, however she has many relatives in Armenia, one of them being Kyaram Sloyan, the Artsakh soldier who died during the April War in 2016.
“We – all Armenians, must stand up for rights and justice and demand the recognition of the Armenian Genocide”, she said.